Border kolie: výcvik a výchova štěněte
Přidal dominik, dne 22. 04. 2016 , 1x
S dobrým výcvikem a především s dostatkem motivace a času lze psa naučit cokoliv, jako například naučit psa chodit na záchod. Pokud je border kolie Vaším prvním plemen psa, doporučuji si přečíst obecný článek o výcviku psů: Výcvik a výchova psa. V tomto článku se dále zaměříme především na border kolii a na přístup k výcviku. Border kolie je velmi inteligentní pes, dle několika studií, dokonce nejinteligentnější plemeno ze všech psovitých šelem. Ovšem i přesto, výcvik potřebuje hodně dřiny. Inteligence nestačí, pes či fena musí k Vám, jakožto k „alfa samci” cítit určitý respekt, resp. Vás poslechnout, a to nejen když se to psovi právě hodí.
Kdy začít s výcvikem border kolie
Jakmile má pes všechna povinná očkování za sebou (plus doba potřebná na vytvoření účinných protilátek), může přijít do styku s jinými zvířaty. Tento čas je ideální na začátek opravdového výcviku. A kdy začít s výcvikem a výchovou psa? S výchovou psa začínáte už jen tím, že vedete psa na vodítku či štěněti zakazuje vstup na pohovku. Z pravidla platí, že čím dříve s výcvikem začnete, tím lépe. Ohledně vstupu na psí a další riziková místa se poraďte s veterinárním lékařem. Vakcinaci lze totiž v praxi nasadit různě.
Základní povely sedni, lehni, vstaň u border kolie
Vzhledem k tomu, že je border kolie velmi živý a vášnivý pes nebo fenka, potřebuje i dostatek prostoru na vybití energie. Naprostá většina border kolií miluje apartování, a to i předměty z drsného materiálu, což jiní psi obvykle do tlamy nechtějí. co se týče základních povelů, jejich průběh je naprosto stejný jako u jiných plemen psů. Základní přístup k výcviku borderky je také obdobný, více informací naleznete v tomto článku.
Mohlo by Vás zajímat: Jak naučit psa povel „lehni” a „sedni”
Pozitivní přístup k výcviku border kolie, je to správné?
Diskuze na téma pozitivní výcvik psa: ano či ne, je velmi kontroverzní a dokáže v mnohých chovatelích psů vyvolat horlivé emoce. Obvykle si, a to i přes racionální argumenty, stojí za svým zastánci pozitivního výcviku, nehledě na to, že v praxi se nebojí použít i metodu cukru a biče. Pozitivní výcvik zní dobře, ale v praxi nemusí fungovat. Pokud výcvik jde podle plánu, pozitivní přistup je super, ale co když pes totálně neuposlechne, logicky musí následovat bič, resp. trest psa?
Přečtěte si článek: Jak správně trestat psa
Nevýhody pozitivní metody (nejen) při výcviku border kolie
Pozitivní metody obvykle obsahují i tzv. klikr (clicker), kdy při zdárném dokončení povelu psa odměníte pamlskem a zároveň kliknete. Pes si následně dle podmíněného reflexu (I. P. Pavlova) spojí pamlsek s kliknutím. Poté stačí již pouze klikat a pes to de facto bere jako odměnu. Ovšem sranda je, když na cvičáku kliká polovina cvičitelů (jasně kliknutí zní různě, ale i tak). Pes se musí cítit šťastný. Nevím, ale mě osobně přijde, že ze psa děláte idiota, kterému jako odměna stačí kliknout. Stejně tak byste na psa mohli klikat nebo ho podrbat za uchem a také to bude brát jako odměnu (podvědomě spojenou s pamlskem). Jakmile se výcviku psa věnujete déle, pes neplní povely, protože chce odměnu. V dobrém případě Vaše pokyny plní, protože to bere jako automatické a „chce Vám udělat radost.” V horším případě pes či fena plní pokyny, protože má respekt, resp. strach z Vaší autority.
Hlavní nevýhodou pozitivní metody je fakt, že jakmile nefunguje cukr, není po ruce bič. Zajímalo by mě, jak zastánci výhradně pozitivní metody výcviku (positive only) netrestají psa či fenu borderky v průběhu puberty.
Metoda cukru a biče pro border kolie i jiné psy
Rozhodně se pes nesmí mlátit rukou či jiným předmětem, nejenom že to není humánní, ale psovi můžeme nechtěně ublížit, pokřivit páteř atp. Hlavním racionálním opodstatněním metody cukru a biče je fakt, že matka svá štěňata také trestá, a to ne kousnutí, ale popotaháním za kůži a podobně. Užití elektronických obojků, ať si výrobci či prodejci říkají co chtějí, může na psovi zanechat fóbii z konkrétního obojku, popř. jiné psychické poruchy. Nicméně, border kolie, ale i jiní psi nejsou hloupí, snadno se Vám stane, že pes poslechne pouze v případě, že má na sobě právě tento obojek.
Kdy cvičit a vychovávat border kolii?
Kdy je vhodné začít s výcvikem psa či feny jsme si již řekli na úvodu. Nicméně, velmi důležitým kritériem pro úspěšný výcvik psa je i začátek výcviku. Border kolie doslova čpí energií, tudíž před výcvikem bývá vhodná kratší procházka, popř. aportování. Na druhou stranu, každý pes je originál, na vhodný čas výcviku, zda před nebo po procházce, si přijdete časem sami. Ovšem např. po podání krmiva není po psovi vhodné chtít de facto žádnou fyzickou aktivitu, neboť hrozí tzv. torze žaludku, border kolie jako plemeno psa středního vzrůstu není výjimkou.
Komentáře:
Lenkas 15. 11. 2019 17:53:39
0
Výcvik pozitivkou nespočívá v náhradě pamlsků klikáním a odměňováním kliknutím. Kliknutí označuje správně chování, za které je pak zvíře (pes, kůň a další) odměněno pamlskem. Zvíře má kliknutí spojené s pamlskem a proto se snaží chovat tak, aby kliknutí opět zaznělo. Samotné kliknutí není odměna. Klikr se požívá proto, že pohyb prstem, který kliknutí vyvolá je vždy rychlejší než slovo či zmíněné podrbání za uchem. Než psa stihnete podrbat, zvládne udělat další věc, pohyb, pohled a pochvala tedy nedokáže určit žadoucí chování tak přesně jako klikr. Bez klikru a s pamlskováním lze dost snadno naučit např. "žebrání" o pamlsek, strkání nosu do kapsy apod. jen proto, že pochvala nepřišla po žádoucím chování, ale potom, co pes už očekával pamlsek. Z počátku se to zdá v pořádku, ale chovaní se stupňuje a pak to končí žebrajícím zvířetem dobývajícím se do kapsy a naštvaným páníčkem. Pozitivní přístup je to proto, že na zvíře není vyvíjen žádný tlak a je zde necháván prostor pro myšlení zvířete. Protože má kliknutí spojené s pamlskem, snaží se chovat tak, aby kliknutí zaznělo, a tak vymýšlí, co udělat, co bude "odkliknuto". Učí se tak cviky postupně, po krůčcích. Chceme-li například psa naučit povel popros, nejprve párkrát odměníme, když zvedne jednu tlapku. Přestaneme odměňovat a pes začne vymýšlet, co dělat dál. "Odměníš mě, když zvednu druhou?" Párkrát přijde odměna i za druhou tlapku. Pak vymýšlí dál. Časem zjistí, že má zvednout obě najednou a povel je naučen. Takže ze psa rozhodně neděláte idiota, naopak ho "nutíte" nad vším více přemýšlet. :-) Mám s touto metodou zkušenost jen u koní, avšak mohu říct, že tak lze naučit v pokročilé fázi poměrně snadno i dost náročné cviky. Dají se tak i například ošetřit velké rány, po dobrém a za spolupráce zvířete. (U koní je to dost praktické, s 500kg se prát prostě nechcete :-D) U starších, již automatizovaných cviků se pamlsky odbouravají. Ptáte se, jak se trestá? Odeberete mu to, co chce. Zvíře tato forma výcviku baví, těší se na další práci, nespočetněkrát jsem zažila, že si zvíře pro práci doslova přiběhlo a chtělo něco dělat. A proto je jedna z možností trestu, když práci ukončíte. "Teď jsi mě naštval, nechci se s tebou bavit." Je třeba u toho ale i dost přemýšlet, ne vždy je trest třeba, možná člověk určité chování vypěstoval nevědomky sám. :-)Dominik 27. 12. 2019 12:20:09
0
Popravdě nevidím rozdíl v důsledku toho, co píšete a toho, co je uvedeno v článku. Váš popis je sice přesnější, nicméně, méně srozumitelnější :)