Puberta u psa

Výcvik a výchova

Přidal agrildfield008, dne 14. 11. 2015 ,  0x


Puberta se u psů projevuje stejnými znaky jako u puberťáků (lidských). Naštěstí je puberta u psů časově kratší. U každého psa se období puberty projeví rozličnou intenzitou i délkou. Puberta u psa z pravidla končí nejpozději ve 2 letech života, při (nepřesném) převodu let ze psa na člověka, je v tento okamžik psovi asi 18 až 25 let. U velkých psích plemen, které se v průměru dožívají kratšího stáří, paradoxně puberta trvá déle (do již zmíněných 2 let).

Hormony u psů dokáží divy

Nejen u lidí, ale také u psů je období vzdory, respektive období puberto způsobeno právě disbalancí (rozuměj nerovnoměrnou syntézou) hormonů. Puberta u psa začíná v rozmezí od cca 5ti do 8 měsíců a následně končí od cca 12ti do 24 měsíců života psa. Pubertální projevy jsou u psů naprosto stejně rozmanité jako u lidí. Nějací psi pubertu “snáší” bezproblémově, jen čas od času jdou za svým a ignorují pokyny psovoda. Z pravidla “lépe” prochází pubertou feny, které jsou celkově v porovnání se psy (myšleno samci) klidnější a méně svéhlavé.

V období puberty nepolevit, naopak!

Pes, který dokonale zvládá i složitější povely v období 6ti měsíců, de facto ze dne na den přijde chvíle, kdy daný pes - jakoby zapomene nacvičené povely a dělá vše, jen ne to, co by dělat měl. Ale rozhodně se nenechte zmást, pes se nebouchl do hlavy a naučené pokyny se mu z hlavy nevypařily, ale prostě a jednoduše Vás ignoruje. V tento okamžik je velmi důležitý “vždy vyhrát.” Vždy musíte cvik se psem provést správně, pes musí ukončit daný pokyn úspěšně. Nepovedl se pokyn poprvé? Nevadí, opakujte. Stále a stále se pokyn nepovedl? Zjednodušte psovi podmínky, připněte si ho na vodítko, ale v každém případě pes musí pokyn dokončit. Následuje obrovská odměna a pochvala, a to i přesto, že nejste s výkonem psa spokojeni. Když polevíte nyní, pes si to zapamatuje a bude vědět, že se spokojíte i s jeho neúspěchem.

Obecně v období vzdoru psa určuje mantinely, které pes nesmí překročit. Skáče Vám do postele a nikdy před tím si to nedovolil? Jasně mu vysvětlete, že tudy cesta nevede. Ovšem nikdy psa nebijte, a to ani rukou či jiným předmětem. Případně můžete psa popotahat za kožní řasu za kohoutkem (tímto způsobem přemisťuje fena svá štěňata). Následně je důležitá pozitivní motivace - zvedli jste hlas a pes z postele slezl - následuje pochvala.

Cvičí pes Vás a ne Vy jeho?

Puberta u psa je biologicko-chemický proces, kdy kromě změny chování, se u psa začínají projevovat známky sexuálního chtíče a snaha se zařadit co nejvýše do hierarchie (psí) smečky (rozuměj skupiny, v praxi např. rodiny). Z těchto zmíněných důvodů je velmi důležité psovi v období puberty určit jeho místo. V konečném důsledku hrají roli i takové maličkosti jako např.: kdo určuje cestu vycházky, kdo první dostane jídlo, kdo první vchází do místnosti - Vy anebo Váš pes?


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!