Jak správně cvičit psa

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 23. 10. 2015 ,  0x


Pro začínající chovatele psů je rozhodně vhodnější si pořídit štěně, protože u dospělého psa může být výcvik velmi složitý a zdlouhavý. To samozřejmě záleží na tom, jaké zvyklosti si pes odnesl od předcházejícího majitele. Nicméně jestliže máte dostatek odhodlání a motivace, lze vycvičit i dospělý pes např. i z útulku.

Pes je jako dítě

Podle několika různých testů psychika psa odpovídá 2 až 2,5 ročnímu dítěti (ve smyslu inteligence pes versus dítě). Tudíž průměrný pes není žádný hlupák. Pokud vezmeme v úvahu první týdny života psa a dítěte, je na tom pes lépe. Ale to díky tomu, že je v podstatě samostatný, ano, je závislý na matce, ale ne v takové míře jako dítě.

Stejně jako u dítěte je velmi důležité nepolevovat, a to nejen při samotném výcviku psa. Když se rozhodneme, že nechceme, aby pes žebral o jídlo, nikdy mu od stolu nic nedáme. Nikdy mu nedáme nic, když jíme my. A přitom se pokusíme, aby byly naše návštěvy stejně důsledné. Na druhou stranu vím, že to někdy zcela možné není. Když nechceme psa v posteli nebo na gauči, nepustíme ho tam, nikdy. Stejně jako dítě pes nepochopí, že jednou může, poté zase nemůže...

Důslednost, motivace a trpělivost

Pokud chcete, aby pes povely poslechl, i když se mu to nebude hodit, bude mít zajímavější věci na práci (pronásledovat kočku apod.), je velmi důležitá již výše zmíněná důslednost. Vždy musíte při skončení pokynu vyhrát Vy, ne Váš pes. Tím chci říct, že když např. cvičíte povel ke mně a pes nepřijde, Vy budete nuceni jít za ním, netrestejte ho (příště by se Vás bál a utíkal by). Pokyn zopakujte znovu (například s použitím dlouhého vodítka), až psa nalákáte na pamlsek a on přijde, nadšeně ho pochvalte. Pochvalte ho i v případě, že skrýváte předchozí vztek z neúspěchu.

Proč je důležitá trpělivost? Některému psovi stačí při výcviku daný povel provést 2x a již tuší, o co jde a co má udělat k tomu, aby dostal odměnu (pochvalu či pamlsek, nejlépe obojí). Jiný pes potřebuje provést, resp. vysvětlit povel třeba i 30x než zcela pochopí, co se po něm žádá. Cvičit psa je podobné jako učit dítě. Chce to pozitivní motivaci a spíše flegmatický přístup. Správně cvičit psa není vždy jednoduché, každému někdy ujedou nervy. Zkuste cholerika ve Vás potlačit a raději v nejlepším výcvik psa ukončit. Je to lepší než trápit psa a de facto i sebe.

Jak správně trestat psa při výcviku?

Když jsme si jisti, že pes v danou chvíli pochopí, že trest má z toho a toho důvodu, je vhodné zasáhnout. Jsou metody výcviku psa založené pouze na pozitivní motivaci (ne na metodě cukru a biče), ale nevěřím tomu, že je lze aplikovat na každého psa. Každý pes je individuální.

Psa nikdy nemlátíme (rukou ani předmětem), nekopeme, silně neplácáme, netlačíme na něj silou (rukou na záda, hlavu apod.). Nejvhodnějším je použití vodítka, přičemž většinou stačí i 2x lehce cuknout a pes pochopí, že je něco špatně. Další možností je popotáhnutí psa za kožní řasu (stejně, jako to dělá fena se štěňaty). Pes možná bude kňučet, ale nehrozí žádné následky. Samozřejmě všeho s mírou. Pokud nevlastníte dominantního psa, často stačí pozvednout hluboký hlas a pes stáhne ocas a sklopí uši.

Přestat cvičit psa v tom nejlepším

Vždy byste měli končit výcvik psa pochvalou, a to ve fázi, kdy Vám přijde, že ještě může výcvik pokračovat a pes vnímá. Nemá smysl výcvik, především se štěnětem provádět déle než hodinu v kuse. Je dobré při pochvale si se psem chvíli hrát, baví ho aportovat nebo se rád přetahuje o uzel? Využijte toho, použijte to jako formu pochvaly. Někteří psi to ocení více než pamlsek.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!