Kdy začít s výcvikem a výchovou psa, resp. štěněte?

Výcvik a výchova

Přidal pes-harapes, dne 24. 11. 2015 ,  0x


Před pořízením psa či feny lidé přemýšlí nad vhodnou stravou, příbytkem psa… Také si většina lidí uvědomí, že starání se o psa zabere denně mnoho času a zamyslí se nad tím, zda to zvládnou. Ale jaký psovod při pořízení prvního štěněte přemýšlí nad tím, kdy začít s výcvikem psa a s jakými povely je vhodné začít? Většina majitelů psa si vzpomene, že pes vlastně potřebuje výcvik, pozdě. Kdy je tedy vhodné začít psa cvičit, resp. vychovávat? Ihned.

Už včera bylo pozdě

Pes je velmi podobný dítěti, čemuž odpovídá i jeho inteligence. Neprodleně po narození je štěně psa v porovnání s dítětem napřed, a to nejen s pohybem. Ihned po narození se o štěně stará jeho matka, která se de facto stará výchovu svých potomků. Štěně se doporučuje od feny odebrat cca v 8 týdnech, přičemž ne dříve než v 7. týdnu života štěněte. Po odebrání pejska od matky následuje stesk a navykání na Vás, resp. na nového majitele a také na nové neznámé prostředí.

Šéfem jste Vy, ne pes

Již od mala, resp. od narození je pes zvyklý, že není na vrcholu pomyslné hierarchické pyramidy, proto je vhodné mu nedávat podněty k tomu, aby pojal podezření, že se může dostat na (pomyslný) vrchol psí smečky. Jak je v tomto článku zmíněno výše, psi jsou jako děti. Když pes nesmí na gauč, vždy mu to zakažte, a tím myslím opravdu vždy. Když pes nesmí žebrat u stolu, nikdy mu od stolu nepodávejte jídlo. Pokud jednou polevíte, pes si to zapamatuje a už nepochopí, že mohl jednou a nyní ne…

Kdy je se psem vhodné začít chodit na cvičák?

Již jsme si vysvětlili, že výchova psa začíná neprodleně po jeho převzetí od předchozího majitele či majitelky. Ovšem jak je to s cvičištěm pro psy, můžeme psy začít učit povely hned? Nejde přímo o cvičiště pro psy jako takové, ale o styk štěněte s jinými psy. Štěně není v 8 týdnech účinně očkované proti všem možným infekcím, proto je důležité štěně vyvarovat potencionálním přenašečům, a to včetně psů na psím cvičáku. Pro psy se používají různé typy očkování, resp. vakcinace na shodné typy chorob. Z toho vyplývá, že bílé krvinky psa se rozličně dlouho adaptují na vakcínu.

Na druhé straně je fakt, že štěně právě kolem 2. až 3. měsíce velmi intenzivně vnímá a vyhodnocuje okolní předměty a jiné vjemy. Proto je dobré štěně alespoň seznámit s jinými psy a omezit tak rizika infekce na minimum. Pokud by štěně vidělo, resp. poznalo dané vjemy v pozdějším věku hrozí, že na ně bude mít fóbii. Od jakého okamžiku je zcela bezpečné Vaše štěně volně socializovat s jinými psy a zvířaty proberte s Vaším veterinářem.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!