Příznaky torze u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 25. 10. 2015 ,  0x


Torze žaludku u psa je celkem častá. Pokud si torse u psa nevšimneme, může to přivodit smrt jedince. Jedná se o velmi častou příčinu smrti, především u větších plemen, které jsou k rotaci žaludku náchylnější. Mají totiž větší hrudní koš, žaludek se může více pohybovat, tudíž pravděpodobnost stočení žaludku a zafixování do nesprávné polohy je větší než u malých psích plemen. Ale závisí to i na stavu vazů a tkáňových obalů (především velká předstěra - omentum majus aj.), které žaludek fixují do správné polohy.

Příčiny torze žaludku u psa

Dva hlavní faktory, kterými se můžete torzi žaludku u psa vyhnout: pestrá strava, krmit alespoň 2x denně. Studie prokázaly, že psi, kteří jsou krmeni pouze jedním typem krmiva (např. jen granulemi jednoho typu) mají větší náchylnost k torzi žaludku.

Druhým, a to hlavním faktorem, který tvoří (obvykle) první krok k rotaci či stočení žaludku je naplnění, resp. přeplnění žaludku pozřenou potravou. Díky tomu je žaludek u psů náchylnější k otočení nebo zkroucení kolem své osy.

Kteří psi jsou náchylnější k torzi žaludku?

Přetočení žaludku obvykle postihuje starší psi (nad 6 let). Také bývají v naprosté většině případů postiženi psi středních a velkých plemen. Plemeno německé dogy je známé indispozici k torsi žaludku (GDV). Nejde pouze o to, že německá doga je velké plemeno psa, ale také o genetickou informaci. Je totiž dokázáno, že predispozici k torsi z části určují i geny psa.

Příznaky Torsio Ventriculi (torze žaludky, GDV anebo bloat) u psa

Symptomy torze žaludku se nemusí projevit všechny naráz, především záleží na míře rotace žaludku, resp. změny jeho polohy. Dokonce se v konečném důsledku nemusí projevit u každého psa všechny příznaky.

  • úzkost, deprese
  • distenze (nafouknutí) břicha
  • bolest břicha
  • nadměrné slinění
  • nezastavitelné zvracení (k bodu vyzvracení většiny žaludečních šťáv)
  • extrémně rychlý srdeční rytmus - tachykardie (jen v případě, že žaludek přitlačuje cévy k stěně či stropu břišního koše)
  • ztížené dýchání - dyspnea (dušnost)
  • slabý puls
  • bledá sliznice úst, popř. všech mokrých sliznic (trávicí trakt, průdušnice aj.)

 


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!