Jak zabavit psa

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 14. 11. 2015 ,  0x


Přestože koluje fáma, že se psovi stačí věnovat pouze 2 hodiny denně, realita je zcela jiná. Pes či fena doslova musí mít svého psovoda neustále pod kontrolou, musí vědět, kde je, popř. zda psovod odešel, aby se pes mohl těšit na opětovné setkání. Některému psovi opravdu 2 hodiny péče denně postačí a vystačí si po zbytek času s jinými psy na dvorku. Ovšem jiní - hyperaktivnější psi potřebují denní péči v rozsahu 6 hodin a více. Bohužel nelze vymezit psí plemena, která jsou hyperaktivní a psí plemena, která jsou klidnější, protože z větší části záleží na individuálním fenotypu jedince (zděděných vlastností), který lze šlechtěním usměrnit, ale ne 100% určit.

Musím nechat psa samotného doma, jak ho mám zabavit?

Jestliže jste na péči o psa sám nebo sama a pracujete v 12ti hodinových směnách a neplánujete práci změnit, měli byste si pořízení psa dobře rozmyslet. Je pravda, že pes spí v průměru déle než člověk, ale rozdíl není natolik razantní, aby se překryl s Vaší prací.

Pokud plánujete ponechat psa samotného v bytě na několik hodin, je především důležité ho postupně navyknout na Váš odchod, a to již od štěněčího věku. Začněte pouze s odchodem na několik minut, poté na 10 minut, na půl hodinu, na hodinu. Ne za sebou, postupujte ve výcviku pomalu, den po dni. Štěně poté zjistí, že když je samo, nemusí se ničeho bát, jednou se vrátíte a štěně bude znovu svobodné a šťastné.

Někteří psi, stejně tak jako někteří lidé, mají ze samoty fóbii, což se u psů projevuje neustálým vytím, štěkáním či kňučením. V tomto případě je nutné psa před opuštěním unavit, respektive jít na dlouhou vycházku anebo se psem dlouze aportovat, aby se i hyperaktivnější pes těšil na to, až si bude moci zalehnout do svého pelechu.

Hračky s jídlem, super zábava pro psy!

Psa můžete na určitou dobu zabavit i speciálním typem hračky, která z výroby již obsahuje pamlsky anebo je do hračky možné umístit přímo suché krmivo či psí konzervu. Obvykle se tyto hračky v českém jazyce na internetu vyskytují pod klíčovými slovy: motivační hračky pro psy. Tímto stylem krmení de facto můžete obyčejnou psí misku vyhodit z okna. Ovšem na druhou stranu, některé psy tyto hračky po čase omrzí, případně přijdou na mechanismus dané hračky a dobytí odměny jim trvá jen pár vteřin.

Máte na psa čas? Zabavte i sebe!

Každý pes je jedinečný, některý se vyžívá v neustálém aportování gumových míčků, jiný pes za žádnou cenu nechce gumovou věc mezi zuby. Ale pes nemusí pouze aportovat, mezi další oblíbené psí aktivita (či aktivita psovodů) patří např.: přetahování o lano nebo jiný předmět, frisbee, agility, běh… Zkuste zapojit fantazii a využít i psí čich v podobě skrytí pamlsků na různých místech (v praxi lepší provádět tuto hru mimo byt, protože někteří psi při hledání dokáží být velmi vehementní). Schovejte granule, piškoty či sýr po malých kouscích nejdříve na zem, a to pár metrů před psa, řekněte mu pokyn např. “hledej pamlsek!”, přičemž jednou rukou psa držíte a druhou společně s pokynem mu ukážete směr hledání, následně psa v okamžiku vypustíte. Znovu postupujte v náročnosti pomalu, první den schovávejte odměny pro psa pouze na zem, jen do větší vzdálenosti od psa. Pokud zjistíte, že pes přesně ví, co se po něm chce, ukryjte pamlsky i do výšek.

Dvorek na vybití pro psa nestačí!

Stěhujete se do nového domu, chcete si pořídit psa a říkáte si, že mu bude zahrada stačit. Možná s ním zajdete obden na procházku. Velký omyl. Pokud chcete, aby byl pes spokojený a měl určitý stupeň welfare, je nutné se psovi věnovat. Pes není dobytek na porážku, pes je přítel člověka, o fyzickém a psychickém strádání psa nemluvě...


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!