Stopování se psem
Přidal nejfriend, dne 23. 12. 2015 , 0x
Stopování se psem obecně patří k náročnějšímu výcviku psa. Alespoň při prvních krůčcích je vhodný dohled zkušeného psovoda, který vám vymezí základní pravidla při výcviku stopování psa. Před samotným začátkem výcviku je nutné psa uklidnit a zbavit ho co nejvíce okolních rušivých vjemů. Jestliže jste před cvičením stopování psa započali již s výcvikem hledání ztracené osoby, je nutné důrazně rozlišit pokyny. Na druhou stranu, napříč záchranářskými zkouškami, loveckými zkouškami či obranářskými zkouškami se výcvik v drobnostech liší, základ, respektive začátek výcviku je naprosto shodný. V některým případech je nutná kombinace vyhledání osoby a stopování osoby, v jiných zkouškách psů je tato kombinace naopak bodově trestána.
Nejdůležitější při stopování psa je nos
Tento článek se nezabývá tím, zda je u toho a toho plemena psa nos, resp. čich v porovnání s lidským 20 x či 30 x citlivější a dokonalejší. Při čerstvé stopě, dostatečně vysoké vlhkosti a mírném větru téměř nezáleží na rase psa a na jeho míře citlivosti čichu. Hlavním aspektem je disciplína a obecná poslušnost psa. Prvním krokem při výcviku stopování je psovi vysvětlit a zafixovat, že po povelu „stopa” (či jiný povel určený k zahájení stopování) následuje sklopení hlavy, tedy i nosu k zemi. Při prvních krůčcích výcviku stopování nelze tolerovat zdviženou hlavu, resp. nos. Se zdviženým nosem pes totiž nestopuje hledanou osobu, ale vyhledává její plošné pachy (ze vzduchu). Tyto pachy, které je pes schopný cítit, mohou pocházet i ze samotné stopy, což může psa vyvést mimo stopu, popř. může být následkem „točení psa v kruhu.”
Postroj na psa pro stopování
Postroj a speciální, dostatečně dlouhé vodítku je pro správné stopování se psem nutností. Postroj psovi umožňuje snazší pohyb a „táhnutí” psovoda za chtěným cílem a po správné trase, resp. stopě. Vhodné je používat daný postroj pouze ke stopování. Pes si následně nasazení postroje a vodítka spojí, přičemž následně de facto není potřeba pokynu a pes naprosto přesně ví, co bude následovat.
Stopovat se psem začněte ve čtverci
Vyznačte si čtverec klacíky či jiným vhodnějším značením. Celou vnitřní plochu čtverce důkladně pošlapejte, ideálně několikrát. Do pošlapaného čtverce rozmístěte pamlsky pro psa. Je vhodné použít oblíbené psí pamlsky (kuřecí maso, sýr aj.), aby si pes povel „stopa” pozitivně zafixoval a zároveň věděl, že má nasávat pach s čumákem u země. Celý proces přípravy stopovacího čtverce by pes neměl vidět. Důležité je, aby stopu, respektive pošlapání čtverce provedla pouze jedna osoba a nikdo dalšího do vytyčeného čtverce nevkročil, a to případně ani psovod. Při výcviku je možné, aby sám psovod provedl nášlap stopy. Ovšem v dalších stádiích je nutná i externí, ideálně psovi neznámá osoba.
Jak psovi podat povel ke stopování
Ať už se psem začínáte stopovat nebo jste ve stopování zkušení, samotnému pokynu a stopování psa by měl předcházet určitý „rituál.” Tento sled událostí je důležitý pro psa, klidný pes potřebuje lehce nabudit, temperamentní pes naopak potřebuje zklidnit. V praxi vlastně stačí nasazení postroje, posazení psa k noze a případně poklepání na hrudníku či pronesení slov klidným hlasem, jako např. „Alíku, bude stopička…”
Poté, co je pes vybaven postrojem, vodítkem, stopa je vyznačena, posaďte psa k noze k vyznačenému začátku stopy (startovní pozice stopování je vyznačená speciální „cedulkou”, kde je zapsán autor stopy a čas zanesení stopy, popř. při výcviku stačí použít zapíchnutý klacík). Nyní již pouze stačí psovi zadat pokyn ke stopování, přičemž současně pravou rukou (pes sedí u levé nohy) ukážete na počátek stopy. Před samotným zadáním pokynu si dejte pozor, aby vodítku připevněné na postroj psa bylo do tvaru U - bylo volné.
Pokračovat čerstvou rovnou stopu provedenou malými krůčky
Jakmile zvládat čtverec se svým psem dokonale a pes nečichá s nosem nahoře, můžete přejít k dalšímu levelu. Připravte stopu o délce cca 15 metrů, kterou provedete tak, že nebudete dělat normální kroky, ale de facto co nejmenší krůčky, přičemž budete o sebe třít nohy (slepičí krůčky). Pamlsky umisťujte po krátkých vzdálenostech, cca 1 m, na konec přichystejte psovi odměnu. Pro psy, kteří rádi aportují je vhodné umístit na konec např. míček, možné je pro zakončení stopy použít i pamlsky. Ovšem pamatujte na to, že nejdůležitější je bouřlivá odměna v podobě velkolepé pochvaly psa (při zdárném splnění pokynu). Pokud se pokyn nezdaří, akci opakujte na nové stopě, kterou se pokuste nanést kratší a pro psa snazší.
Jakmile dojdete na konec stopy, umistěte zde odměnu. Konec stopy nijak vizuálně neoznačujte, daná odměna také nesmí být pro psa viditelná. Případné lomy stopy („zatáčky” - pro pokročilejší) také nijak vizuálně nenaznačujte, ale pokuste si je co nejpřesněji zapamtovat. Stopa pro psa se při výcviku nanáší tak, aby pes po stopě šel (alespoň převážně) po směru, nikoliv proti směru větru. Pokud by pes započal stopovat proti směru větru, mohl by podlehnout nutkání zvednout nos a nasávat pach ze vzduchu, což je (rozhodně) při výcviku stopování naprosto nežádoucí.
Označování předmětů, počet lomů, stáří stopy a délka stopy jsou věci napříč různymi zkouškami naprosto rozdílné, vždy se toleruje a vyžaduje něco jiného. Tudíž v tomto článku se těmito okolnostmi nebudeme zaobírat. Projděte si danou zkoušku od A do Z a pokuste se psa připravovat pouze na danou zkoušku. Další věci se doladí později.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.