Jak naučit psa povel lehni

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 19. 10. 2015 ,  0x


Naučit psa na povel lehnout, je mnohem obtížnější než ho přimět si na pokyn sednout. Při učení pokynu sedni obvykle stačí pouze mít pamlsek v ruce, ukázat ho psovi, dát si ho na hruď a pes náhle automaticky sedne, ani si to neuvědomí. Lehké, snadné rychlé. Jak to ale je s povelem lehni?

Kde psa povel učit?

Při výcviku se pes musí soustředit. Je tedy nutné, to platí především u štěňat, psa zbavit co nejvíce rušivých elementů. Jestliže už pes pokyn bez okolních rušivých vjemů zvládá, zkuste stejný pokyn např. na cvičáku mezi jinými psy. Uvidíte, že před tím vzorný pes pokyn stoprocentně nezvládá. Nejlepší je tedy začít s výcvikem doma, ideálně za účasti pouze cvičitele a psa. Výcvik, a to hlavně nových pokynů, je pro psa v rušivém okolí mnohem obtížnější než v domácím a klidném prostředí.

Pomůcky pro výcvik

V podstatě potřebujete jen psa a pamlsek. Určitě psa více zaujme např. sýr než piškot. Ale každý pes je jiný. Zvolte pamlsek, který ho dostatečně upoutá.

  • Přivolejte si psa. Pokud to není možné, přidělejte si ho na vodítko.
  • Ukažte mu, že v ruce máte pamlsek. Pes ho neocení vidět, tudíž mu stačí umístit před čenich sevřenou pěst s pamlskem.
  • Dejte pamlsek na svou hruď, řekněte klidným hlasem sedni. Pokud pes neuposlechne, znovu mu ukažte pamlsek a opakujte. Může pomoci i přistoupení ke psu (dostanete se blíže k němu, aby na Vás viděl, sedne si). Nikdy psovi netlačíme na bederní a jiné obratle - záda, hrozí poškození páteře. Pokud je to nutné, zatáhněte za kožní řasu směrem dozadu a dolů. Přitom je dobré mít pamlsek nad čumákem psa. Jestliže ani to nepomůže. Neučte psa lehnout, ale pořádně zapracujte na povelu sedni.
  • Nyní hlubším hlasem řekněte povel lehni, přičemž zároveň umisťujete pamlsek (stále v sevřené dlani) dolů pod psa,  do prostoru, kde bude mít čenich, až si lehne. Druhou rukou si můžete dopomoci lehkým cuknutím obojkem směrem k zemi.

Jestliže pes ztrácí pozornost, vždy ji získejte zpět. Na psa nekřičte, netlačte ho za hlavu dolů. V nejlepším přestat!

Přeji rychlý a hlavně úspěšný výcvik!

Jestliže máte jiné metody výcviku pokynu lehni, třeba i účinnější,  rád si počtu v komentářích pod příspěvkem. Popřípadě uvítám jakékoliv dotazy a připomínky.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!