Povinné čipování začne dávat smysl, pejskaři si ale připlatí
Přidal dita-petrova, dne 14. 09. 2020 , 0x
Pokud jste až nyní zjistili, že je nějaké čipování psů povinné - a to i zpětně - doporučujeme si přečíst tento shrnující článek.
Povinné čipování v ČR začne dávat smysl
Od roku 2022 (1. ledna) bude muset být každý pes očipovaný (a to i zpětně pro psy narozený od července 2011).
Kvalitní čip vyjde na 200 a více korun. Někteří veterináři si ovšem účtují i 990 Kč. Jinde máte v ceně i registraci do centrální databáze zdarma.
Aktuálně si i vy dodatečně můžete svého psa nechat registrovat, v některých z databází i zdarma, online. Podrobné návody na registrace psa zdarma najdete zde.
Doporučujeme: Čipování psů v stručně a jasně
Aktuálně jde pouze o buzeraci slušných pejskařů
Z počátku se nás nejen Česká televize snažila přesvědčit o tom, že povinné čipování psů vyřeší problémy s překupníky a množiteli (psali jsme zde).
Především na sociálních sítích se šířili na proti tomu úplné absurdnosti, kterým ovšem množí pejskaři uvěřili... (psali jsme zde).
A proč jde nyní o úplný nesmysl? Protože psa sice musíte očipovat, ale číslo čipu nemusí být nikde vedeno. Další argumenty, vč. kritiky ze strany TOP 09 jsme psali v jednom z prvních článků.
Nyní zdarma, za dva roky státu za několik stovek
Nyní ještě není jasné, kolik si za registraci stát, resp. jednotliví veterináři naúčtují. Nyní se jedná o tom, na kolik přijde vedení centrální databáze psů (podrobně jsme analyzovali zde), jaká marže přísluší veterinářovi za registraci a další souvislosti, které jsou typické pro státní správu.
Jak už to bývá zvykem, nic fungujícího se nepoužije
Stát začne budovat databázi od nuly, své k tomu řekl mluvčí ministerstva zemědělství, Vojtěch Bílý:
„Propojení s již existujícími soukromými registry, respektive využití dat z těchto registrů bylo v průběhu přípravy koncepce centrální evidence psů zvažováno, ale s ohledem na obsahovou a systémovou rozdílnost jednotlivých registrů čipů není realizovatelné,“ vysvětluje mluvčí ministerstva.
MVDr. Žák shrnul absurditu postupu následovně:
Lidi mají své psy přihlášené na obcích, v mnoha především větších městech už jsou psi i povinně v městských registrech čipů. A to nepočítám lidi, kteří si zodpovědně zaregistrovali svého čipovaného psa do nějakého soukromého registru, třeba i za poplatek.
Přesto si mnozí z nás budou muset zaregistrovat svého psa znovu a znovu za to také zaplatit. Nehledě na to, že tohle všechno se mohlo pořádně připravit již s přichodem povinného čipování, abychom nedělali z lidí blbce a nemuseli je nutit registrovat se někde podruhé né-li potřetí.
Ale to bychom nesměli mít ve vládě samé idioty a tydýty a lemply a naše Komora by musela být schopnější při jednání s vládou, abychom jakožto veterináři těmito totálními chaotickými a nedomyšlenými "nápady" státu neotravovali obyčejné a zodpovědně chovatele - naše klienty.
Je pravda, že pokud by vláda nařídila čipování a registraci současně, dávalo by to větší smysl. Ovšem možná šlo o účel a dvakrát pár stovek bolí méně než najednou dvojnásobek.
Alespoň my ve Psí úsměv se shodujeme, že by bylo nejlepší snížit počty vyhlášek a dodatků, nových zákonů... k ochraně zvířat, ale zaměřit se na to, aby již existující byly dodržovány. A stát nebyl tak bezzubý jako je teď. V praxi to povětšinou stejně odnesou pouze průměrní pejskaři, ze kterých stát vybere další peníze.
Až mnozí nadšenci plošných příkazů a povinností zjistí, že překvapivě ani toto moc nepomohlo v boji proti týrání zvířat nebo proti množírnám, a že útulky jsou nadále plné nechtěných a nečipovaných a nikde neregistrovaných zvířat, tak nejspíš ty hlavy ve vládě a lobisti přijdou s tím, že zakážou pod hrozbou vysoké pokuty veterinářům ošetřit zvíře, které nebude očipováno, nebo zaregistrováno, a to s naivní představou, že to přinutí lidi dodržovat zákon.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.