Povinné čipování začne dávat smysl, pejskaři si ale připlatí

Obecně o psech

Přidal dita-petrova, dne 14. 09. 2020 ,  0x

Povinné čipování začne dávat smysl, pejskaři si ale připlatí

Pokud jste až nyní zjistili, že je nějaké čipování psů povinné - a to i zpětně - doporučujeme si přečíst tento shrnující článek.

Povinné čipování v ČR začne dávat smysl

Od roku 2022 (1. ledna) bude muset být každý pes očipovaný (a to i zpětně pro psy narozený od července 2011).

Kvalitní čip vyjde na 200 a více korun. Někteří veterináři si ovšem účtují i 990 Kč. Jinde máte v ceně i registraci do centrální databáze zdarma.

Aktuálně si i vy dodatečně můžete svého psa nechat registrovat, v některých z databází i zdarma, online. Podrobné návody na registrace psa zdarma najdete zde.

Doporučujeme: Čipování psů v stručně a jasně


Aktuálně jde pouze o buzeraci slušných pejskařů

Z počátku se nás nejen Česká televize snažila přesvědčit o tom, že povinné čipování psů vyřeší problémy s překupníky a množiteli (psali jsme zde).

Především na sociálních sítích se šířili na proti tomu úplné absurdnosti, kterým ovšem množí pejskaři uvěřili... (psali jsme zde).

A proč jde nyní o úplný nesmysl? Protože psa sice musíte očipovat, ale číslo čipu nemusí být nikde vedeno. Další argumenty, vč. kritiky ze strany TOP 09 jsme psali v jednom z prvních článků.

Nyní zdarma, za dva roky státu za několik stovek

Nyní ještě není jasné, kolik si za registraci stát, resp. jednotliví veterináři naúčtují. Nyní se jedná o tom, na kolik přijde vedení centrální databáze psů (podrobně jsme analyzovali zde), jaká marže přísluší veterinářovi za registraci a další souvislosti, které jsou typické pro státní správu.

Jak už to bývá zvykem, nic fungujícího se nepoužije

Stát začne budovat databázi od nuly, své k tomu řekl mluvčí ministerstva zemědělství, Vojtěch Bílý:

„Propojení s již existujícími soukromými registry, respektive využití dat z těchto registrů bylo v průběhu přípravy koncepce centrální evidence psů zvažováno, ale s ohledem na obsahovou a systémovou rozdílnost jednotlivých registrů čipů není realizovatelné,“ vysvětluje mluvčí ministerstva.

MVDr. Žák shrnul absurditu postupu následovně:

Lidi mají své psy přihlášené na obcích, v mnoha především větších městech už jsou psi i povinně v městských registrech čipů. A to nepočítám lidi, kteří si zodpovědně zaregistrovali svého čipovaného psa do nějakého soukromého registru, třeba i za poplatek.
Přesto si mnozí z nás budou muset zaregistrovat svého psa znovu a znovu za to také zaplatit. Nehledě na to, že tohle všechno se mohlo pořádně připravit již s přichodem povinného čipování, abychom nedělali z lidí blbce a nemuseli je nutit registrovat se někde podruhé né-li potřetí.
Ale to bychom nesměli mít ve vládě samé idioty a tydýty a lemply a naše Komora by musela být schopnější při jednání s vládou, abychom jakožto veterináři těmito totálními chaotickými a nedomyšlenými "nápady" státu neotravovali obyčejné a zodpovědně chovatele - naše klienty.

Je pravda, že pokud by vláda nařídila čipování a registraci současně, dávalo by to větší smysl. Ovšem možná šlo o účel a dvakrát pár stovek bolí méně než najednou dvojnásobek.

Alespoň my ve Psí úsměv se shodujeme, že by bylo nejlepší snížit počty vyhlášek a dodatků, nových zákonů... k ochraně zvířat, ale zaměřit se na to, aby již existující byly dodržovány. A stát nebyl tak bezzubý jako je teď. V praxi to povětšinou stejně odnesou pouze průměrní pejskaři, ze kterých stát vybere další peníze.

Až mnozí nadšenci plošných příkazů a povinností zjistí, že překvapivě ani toto moc nepomohlo v boji proti týrání zvířat nebo proti množírnám, a že útulky jsou nadále plné nechtěných a nečipovaných a nikde neregistrovaných zvířat, tak nejspíš ty hlavy ve vládě a lobisti přijdou s tím, že zakážou pod hrozbou vysoké pokuty veterinářům ošetřit zvíře, které nebude očipováno, nebo zaregistrováno, a to s naivní představou, že to přinutí lidi dodržovat zákon.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!