Výcvik psa: chůze na vodítku

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 13. 02. 2016 ,  0x


Jak naučit psa chodit na vodítku? Pro majitele prvního psa složitá otázka. Pes do vodítka kouše, nesmyslně tahá, omotává se do vodítka. Jednoduše nechápe, proč má být uvázaný, k čemu ten hloupý provaz je. Chůze na vodítku je společně s přivoláním ke mně jeden z nejdůležitějších a nejpoužívanějších úkonů, který každý pes „musí” perfektně ovládat.

Kdy začít cvičit psa chodit na vodítku?

Jednoduše řečeno, včera bylo pozdě. Štěně (nejen kvůli snadné identifikaci) si již od narození navyká na obojek, přičemž se může jednat např. o stuhy dané barvy a vzoru. S chůzí na vodítku, s navykáním na městský ruch, automobil, autobus, vlak atp. je situace obdobná. Čím dříve začnete, tím lépe. Samozřejmě, dbejte na upozornění veterináře, kdy je štěně možné „naplno” vystavit jiným psům a zvířatům, ve smyslu přenašečů a nechtěných infekcí.

První seznamování psa s vodítkem

Jakmile si pes navykne na obojek, s čímž by neměl být větší problém, logicky přichází na řadu voďák (vodítko). Štěně nechte, ať si vodítku v klidu očichá, ať zjistí, že nehrozí žádné nebezpečí. Mj. důležité je, aby štěně nebralo vodítko jako hračku, nenechte jej do vodítka kousat a jinak si s ním hrát. Nakonec, nejlépe v bytě či domě, popř. na zahradě, připněte vodítku k obojku a vyčkejte na reakce.

Štěně do vodítka kouše, tahá a vzpouzí se

Nezapomeňte na pozitivní motivaci! Stačí pamlsek či oblíbená psí hračka a pravděpodobně bude po problému. Pokud i přesunutí pozornosti nepomůže, při pokusu psa o zakousnutí do vodítka s vodítkem jemně škubněte společně s pokynem. Pes poslechne, následuje odměna - pamlsek a pochvala. Když začínáte s výcvikem chůze na vodítku dostatečně včas, nemusíte při škubání s vodítkem mít strach, že psovi vytrhnete zuby, nejspíše má ještě mléčné zuby.

První chůze psa na vodítku

Konečně začínáme se samotným výcvikem. Při jakémkoliv novém cviku, povelu, pokynu je vhodné začít v klidném prostředí bez rušivých elementů. Nemáte doma v bytě dostatek prostoru či zahradu, nevadí, existuje mnoho dalších možností. Cvičiště pro psy (kde se nemusíte bát, že vám pes uteče) bývají většinu doby prázdná. Louky, lesy atd., lze najít mnoho klidných míst, kde se psem cvičit bez větších rušivých jevů. K jádru pudla: štěně nevystrašte opakovanými negativními povely typu pomalu, nesmíš… Stačí pozornost štěněte upoutat pamlskem nebo hračkou a rázem půjde k vám a na vodítku zapomene. Se psem běžte v klidu, rovně a pomalu. Pokud je problém, není problém zastavit a pokusit se pozornost od vodítka nasměrovat jinam: na vás, na pamlsek, hračku, klacek atp.

Problém: pes se snaží z vodítka vymanit a utéct

Nic se neděje a nic není ztraceno. Jde o normální reakci štěněte na novou věc, která se mu nelíbí. Nezapomeňte na dvě věci: pozitivní motivace a odvedení pozornosti.

Pes si již na vodítku zvykl, ale tahá a tahá

Štěně vodítku už nezajímá, protože zjistilo, že není úniku a smířilo se s ním. Tahání na vodítku je úplně normální věc, nicméně lze odnaučit. Na druhou stranu za jeden den to nepůjde. A co teprve, když na psa přijde puberta. Pokud pes tahá na vodítku, chce to výcvik a jak přistupujeme k výcviku? Pozitivně. Takže znovu pamlsek a upoutání pozornosti. Vhodné je tento úkon spojit s povelem, např. „pomalu” nebo „k noze.” Pes by měl správně chodit u levé nohy, přičemž vodítku by mělo být volné a kohoutek psa cca v rovině s vašima nohama. Ovšem povelem „k noze” bych v případě nezkušených chovatelů doporučoval psa nemást dalším novým pokynem. To až později. Pokud metoda cukru nezabere, nabízí se metoda cukru a biče. Tím nechci říct, abyste psa bičovali, to je nesmysl. Důležitá je motivace a především vůle, obvykle vše lze zvládnout po dobrém a pomyslný bič není potřebný. Lehké a rychlé zaškubání obvykle pomáhá. Zkombinujte ho s povelem a nakonec, poté co pes poslechne, také s odměnou. Po dobrém to jde vždy lépe. Nejen silné přetahování se se psem je kontraproduktivní, raději lehce škubnout a psa motivovat odměnou než psa škrtit a nechat se táhnout.

Vytyčování hranic, dominance, hierarchie platí i při výcviku chůze na vodítku

Tento nadpis a krátký odstavec je pouze o jedné, ale podstatné, věci. Nepolevujte a neměňte názory. Snadno se řekne, ale v praxi je to velmi těžké (nebo nemožné?). Pokud jednou psovi dovolíte vyskočit na gauč a podruhé ne, přijde vám to logické? A co na to pes? Pokud necháte jednou psa tahat za vodítku...


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!