Jak odnaučit psa značkovat doma

Výcvik a výchova

Přidal haaasky, dne 30. 10. 2015 ,  0x


Pokud je Váš pes starší než 3 měsíce (u větším plemen spíše 4 měsíce) můžeme říci, že pes močí značkuje. Jestliže jde o mladší štěně, je na místě přijít se správnou výchovou psa a naučit ho, že doma se močit nemá. Je důležité psa netrestat po vykonání potřeby, dokonce ani při ní. Na webu Psí Úsměv se již nachází článek, který se touto problematikou zabývá.

Proč pes doma značkuje?

S největší pravděpodobností jde o projev úzkosti, přičemž pes močí, když je osamocený. Nebo může značkovat, když jste přítomni, ale nevěnujete mu (pro něj dostatečnou) pozornost. Další velmi pravděpodobnou možností je, že pes vlastně neznačkuje, ale je pouze šťastný natolik, že povolí svěrač v močové trubici a “ucvrkne si.” Tento jev se vyskytuje u psů i fen. Stejně jako samotné značkování, nicméně u psa je bežnější.

Na vině může být i zdravotní problém u psa, proto pokud neidentifikujete příčinu močení psa, je na místě navštívit veterinárního lékaře.

Něco nezvyklého v okolí

Jestliže se u Vás doma vyskytl nějaký nový jev, například nový pes, kočka či jiný domácí mazlíček, může mít Váš pes tendenci tento pach překrýt. V tomto případě je nejvhodnější psa danému pachu nevystavovat.

Nicméně psi mohou doma značkovat zdánlivě bez důvodu, což se ale vyskytuje jen zřídka. Psi mají “naprogramované,” že oblast pelechu či domova se nesmí znečišťovat. Pokud se tento defekt u Vašeho psa nebo feny vyskytne, zkuste se řídit následujícími radami.

Řešení značkování psa doma

Nejprve je dobré si uvědomit, že značkování je u psů v praxi formou komunikace. Z moči psa ostatní psi dokáží zjistit, o jakého psa se jedná, jmenovitě o jaké pohlaví, plemeno, zda je pes vykastrován…

Níže Vám sepíši doporučená opatření k tomu, aby Váš pes doma přestal značkovat.

  • kastrace psa či feny (pomůže v 60% případů)
  • zamezte psovi přístup k věcem, které značkuje
  • pokud je nemožné dané předměty odstranit, pokuste se psovi zamezit přístup k daným lokalitám
  • zamezte psovi cítit pach moči
  • může pomoci i zamezení kontaktu s jinými psy či zvířaty (u Vás doma)
  • pokud pes močí při vítaní návštěv (vedlejší efekt projevu radosti) lze použít psí pleny
  • spouštěčem může být i enzymatický čistící přípravek, kterým moč čistíte, to vyřešíte pořízením sprejů či jiných přípravků k eliminaci zvířecího zápachu
  • při průběhu značení psa doma vezměte psa k místu, které mu vyvolá močení (požární hydrant, světelný sloup, kmen stromu), ideálně tam, kde se vyskytuje psí moč, která v psovi vyvolá chtíč značkování. Poté, co se pes vymočí, pochvalte ho.
  • zkuste použít hormon ve spreji, který vyvolá v psovi klid (není zde 100 % účinnost), v praxi jde o adaptivní difuzér

Jestliže žádná z výše uvedených rad nepomůže, nezbývá nic jiného než navštívit Vašeho veterinárního lékaře. Některé léky pro psy zmírňují potřebu značkování.

V neposlední řadě mějte na paměti to, že pro psa pud ke značení může být tak silný, že si vlastně ani neuvědomuje, že právě močí. Trest při močení si pes v konečném v důsledku spojí s Vaší přítomnosti. Tudíž se bude snažit značkovat jen v případě, že ho nemáte na dohled. Samotnému značkování psa doma to nezamezí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!