Jak odnaučit psa utíkat

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 11. 03. 2016 ,  0x


Vesnické kočky se i v ČR volně potulují po vesnicích, silnicích atp. a nikoho to netrápí. Ovšem jakmile je volně pes, nastává několik rizik. Pro majitele - ztráta psa, pro ostatní - ohrožení zdraví. Nejedná se pouze o přímé ohrožení kolemjdoucích daným toulavým psem, ale také nepřímé ohrožení. Například řidič, který nechce srazit psa, nabourá do vedle stojícího sloupu či jiný pes se dostane do střetu se psem toulavým, přičemž je v nebezpečí i majitel bráníc svého psa.

Proč se psi toulají aneb první krok k řešení s utíkáním psa

V zásadě existuje mnoho příčin, proč pes utíká. Mezi časté příčiny utíkání psů patří velká dominance psa či špatná péče o psa. Pokud bydlíte v ČR, je nutné mít psa pod kontrolou, a to i ze zákona, neboť za něj nesete plnou zodpovědnost. Ve vaší nepřítomnosti psa dokážete zabezpečit pouze plotem, pevným plotem. Nelze mladého psa naučit tomu, aby se držel kupř. maximálně 100 metrů od domu. Ano, na druhou stranu naučit psy lze téměř vše, ale bez vaší přítomnosti si nemůžete být jisti, že pes povel dodrží. Ať už ho zláká nuda či zajíc, jednoho dne se pes zatoulá.

Dominance psa jako důvod k útěku

Dominantnost psa velmi úzce souvisí s mírou potřeby ochránit své, resp. vaše teritorium. Většina psů za plotem štěká pouze z důvodu, aby dala vědět, že jste poblíž či přímo na jejich území. Pouze malá hrstka z těchto psů chce doopravdy zaútočit přes plot. Pokud má pes možnost, své teritorium si zvětší a udělá obchůzku - uteče.

Špatná péče o psa aneb pocit osamělosti

Zaspíte a zapomenete jít se psem na ranní vycházku. Pes se cítí asocializovaný a touží po kontaktu, jednoduše se nudí a cítí se osamělý. Někteří majitelé psů si myslí, že je pro psa ideální velká zahrada, konec. Mylně se domnívají, že pes s velkým „výběhem” již nepotřebuje kontakt s lidmi, se psy či s jinými zvířaty. Takový přístup k výchově psa snadno vede k nechtěné agresi či bázlivosti k lidem. A v neposlední řadě - k útěkům psa.

Za plotem je něco zajímavého

Před plotem psa prošla známá osoba či hárající fenku anebo pes pouze ucítil zajímavý pach a musí se za ním vydat. U loveckých plemen často stačí pouze závan nezvyklé zvěře (nikoliv kočky) a pes se za každou cenu pokusí utéct.

Jak tedy mám odnaučit psa utíkat z domu

V praxi de facto stačí pouze dvě věci - psovi věnujte dostatek času a mějte kvalitní plot. Teoreticky se nabízí kastrace, která by u psa mohla snížit frekvenci utíkání, ale v zásadě v tomto ohledu nic moc nevyřeší. Následuje seznam dalších tipů a triků, jak odnaučit psa utíkat z vašeho pozemku.

  • vytvořte psovi určitou rutinu (např. procházka ráno, po práci a večer)
  • jezděte se psem na výlety, nikoliv pouze k veterinárnímu lékaři
  • nechoďte shodné procházky, využijte jiné trasy, aby se pes nenudil
  • psa netrestejte při příchodu domů (ani po pokusu o útěk, teoreticky pouze při činu, což je v praxi téměř nemožné)

Pes utíká, neposlouchá na povel: Ke mně!

Ke mně je vlastně nejdůležitější a zároveň nejtěžší psí povel. Přestože pes velmi dobře ví, co se po něm chce, v krizových situacích i velmi dobře vycvičený pes na poprvé neuposlechne. Chce to stále cvičit, cvičit a cvičit. Jak již víte, na psy musíte pozitivně, odměňovat je a chválit, netrestat pokud to není nezbytně nutné. Na druhou stranu, při povelu „ke mně” trestání není vhodné v žádném případě, opravdu nikdy. Poté, co pes přišel - splnil úkol, resp. povel, tudíž ho logicky nemůžete potrestat. Pokud pes nepřišel, ale vy jste přišli za ním, také ho nemůžete potrestat, protože příště uteče. Pro výcvik pokynu „ke mně” je vhodné použít dlouhý voďák (vodítko 10 metrů a více), kdy de facto můžete psa trestat (škubnutím) na velkou vzdálenost.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!