Jak zklidnit psa

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 22. 11. 2015 ,  0x


V útulcích končí psi, kteří se ztratili, jejich majitel zemřel anebo se o ně z jiných důvodů nemůže nikdo ze známých majitele postarat. Bohužel, ve psím útulku končí i ti psi, o které se majitel má čas starat, ale jednoduše si řekne: “nemám na to.” Hyperaktivita u psů není nezvladatelná, chce to jen pevnou vůli a dostatek času. V tomto článku si uvedeme možnosti zklidnění psa. Každý pes je jiný, každý případ hyperaktivity anebo dočasného “rozjaření” psa je individuální, díky čemuž vždy zabere jiná metoda zklidnění psa. V praxi nemusí jít přímo o hyperaktivního psa, ale pouze o dané spoušteče, po kterých je pes hysterický a nereaguje na okolí. V takovém případě je nejnazší cestou, předejít daným spouštěčům, více o této problematice naleznete níže.

Doporučujeme: Jak zklidnit psa bez chemie

Možná hledáte: Co dělat, když se pes třese

Zabavte sebe i psa pro zdraví Vás obou

Přestože bydlíte v domě se zahradou, psovi či feně pouze zahrada na odreagování nestačí. V bytě je nutné psovi de facto věnovat několikanásobně více času (samozřejmě záleží na plemeni psa, především na jeho temperamentu). Dlouhá ranní procházka (cca 60min) spolu s večerní procházkou je nutností v případě, že chodíte do práce na denní směnu a během Vaší nepřítomnosti se o psa nemá kdo starat.

Možností, jak zabavit psa je vícero, pokud hledáte tipy a triky, jak zabavit sebe i psa, oceníte tento článek. 1. 2, 3, 5 hodin denně se věnovat svému psovi? Stačí to? Teoreticky stačí psovi nasypat večer granule, dát čerstvou vodu a “jste za vodou.” Abyste našli odpověď, je důležité si zodpovědět na otázku: “Je pes přítel člověka nebo věc?”

Rutina, pes ví co bude

Hyperaktivita u psa může být způsobena nejistotou psa - co se bude teď dít? Tato situace nastává nejčastěji u adoptovaných psů, respektive u psů, kteří změnili majitele. Rutina není stereotyp, nejde o to přesně nalinkovat režim pro psa, který se bude přesně dodržovat každý den. Vlastně stačí chodit ráno se psem v určitý čas, dopoledne si s ním pohrát, projít se s ním, stanovit obdobně i večerní program, podat krmivo psovi cca ve stejnou hodinu. Pokud se psem celý den nepůjdete na procházku, nedivte se, že jeví známky hyperaktivity.

Psí sport a jiné mentální stimuly

Agility, flyball, freestyle, dogfrisbee a jiné psí sporty dokáží skvěle zabavit Vás i Vašeho psa. Při těchto sportech dochází snadněji k vytvoření silného pouta mezi psovodem a psem, protože oproti výcviku sport psa baví. Pes nebere psovoda pouze jako šéfa, ale i jako super kámoše. Nemusíte se přímo stát členem skupiny, která se danému psímu sportu věnuje. Můžete být kreativní a vytvořit si překážky, respektive cvičák přímo u Vás doma.

Dalším důvodem hyperkativity může být nedostatek mentálních stimulů, které se psovi dostávají. V praxi může pes běhat dvě hodiny po louce, ale stále se bude nudit, protože chce něco víc.

Důležitá je rovnováha

Vybalancovat denní program, aby vyhovoval Vašemu psovi i Vám není vždy hračka. Pro psa je důležitá rovnováha mezi během (či chůzí), aktivními hrami (aportování, agility…), jinými hrami (inteligentní hračky)... Každý pes je jiný, každého baví něco jiného a v jiném poměru. Vy svého psa znáte nejlépe. Pokud si nevíte rady, změňte denní režim, např. běžte se psem na kratší procházku, ale déle aportujte, hrajte se psem “přetahovanou,” schovejte mu pamlsky na zahradě (více zde).

Bouřka, ohňostroj - strašák pro psy

Nemusí jít pouze o bouřku, která u psa spustí strach, který se může projevit hyperaktivitou, hysterií… Podobných spouštěčů je mnoho, každý pes na ně reaguje jinak. Pokud zjistíte, že se pes např. fénu, automobilu, vysavače, schodů, vlaku atp. bojí, pokuste se mu vysvětlit, že daná věc mu neublíží, že se může příblížit. Při tomto navykání psa na (pro něj) hrůzu nahánějící předměty je důležité postupovat pomalu a po malých krůčcích, respektive ve psovi strach ještě více neutvrzovat. Bojí se pes puštěné sekačky takovým způsobem, že se snaží utéct z pozemku? Vypněte sekačku na trávu, přidělejte psovi vodítku a pomalu se k sekačce přibližujte… Pes po čase zjistí, že se není, až tolik čeho bát.

Doporučujeme: Proč se psi bojí bouřky a ohňostroje?


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!