Jak odnaučit psa hrabat

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 2. 03. 2016 ,  0x


Psi hrabou z mnoha důvodů. Již děti z pohádek vědí, že si pes svou ohlodanou kost chytře zakope na horší strany. Tento jev v dnešní době u vyšlechtěných plemen povětšinou neplatí. Pořízením křížence máte maximálně poloviční šanci, že uvidíte svého psa zahrabovat kost. V tomto článku si rozebere důvody, proč pes hrabe a jejich řešení. V tomto článku si rozebere důvody, proč pes hrabe a řešení, resp. jak odnaučit psa hrabat. Jakmile pes začne poprvé hrabat, je velká šance, že se hrabání stane jeho novým oblíbeným koníčkem.

Pes a zahrabávání kostí, hraček a jiných vzácností

Proč to pes dělá? Odpověď je snadná - syslí. Myšlenka je od psa velmi nápaditá a chytrá, člověk jen stěží pochopí, jak na to pes přišel. Nejspíše do velké míry hraje roli genetická predispozice a učení nápodobou. V praxi se obvykle vyskytne problém, kdy pes jednoduše zapomene, kam si své úlovky schoval. Pokud mu nepomůže dokonalý čich, zakopané cennosti jsou nenávratně pryč.

Proč pes hrabe - v létě anebo v zimě

Termoregulaci (regulaci teploty těla) mají psi horší nežli lidé. Přestože většina psích plemen nepotřebuje v zimě obleček, jestliže si tedy nenavyknou, lidé oblečení potřebují. Kopání ve vysokých a nízkých teplotách je pro psy instinktivní. Vykopaná jáma v zimě psa ochrání a zahřeje. Naopak v teplých dnech slouží psovi jáma jako chladič, pokud se zrovna nenachází na poušti.

Pes hrabe, protože je lovec

Psi jsou lovci, ať už chceme nebo ne. Je pravda, že šlechtitelství dokázalo mnoho. Ale velmi dobře vyvinutý čich má každý pes. Primárně (nejen u vlků) sloužil a slouží čich k lovu kořisti. Samozřejmě výchovou můžeme psa přimět, aby pach zvířat zcela ignoroval, ale… Vykopávání krtinců, nor a jiných prohlub po zvířatech je pro psy přirozené.

Březí fena a hrabání

Znovu se jedná o psí instinkt, který lze snadno usměrnit. Březí fena hrabe z prostého důvodu - vytváří budoucí prostor pro porod a následnou ochranu pro narozená štěňata. Za tento instinkt březí fenu rozhodně netrestejte. Feně připravte prostor pro porod včas a vyhnete se problémům s jejím hrabáním.

Hrabání psa na zahradě

Snad nikdo nechce, aby mu pes zruinoval zahradu. Důležité je, aby si pes uvědomil, že na zahradě se hrabat nesmí, jinde ano. Pokud začnete s výchovou od štěněte, může se Vám metoda cukru a biče vydařit. Ale existuje i druhá možnost. Rozhodně psa zbytečně netrestejte. V tomto článku se dočtete více o tom, kdy, proč a jak psa správně trestat.

Jak odnaučit psa hrabat - ideální řešení

Pes je členem rodiny. Souhlasíte? Pokud by vaše dítě milovalo hraní na pískovišti, pořídili byste mu domácí pískoviště na zahradu? Pokud ano, proč psovi nevytvořit prostor, kde hrabat může. Až začne na daném prostranství hrabat, řádně jej chvalte. Jakmile prostor pro hrabání psa vytvoříte, je možné, že pes bude prostor ignorovat. Zahrabte mu (hovězí) kost, bůvolí tyčinku nebo hračku…. Hrabání psa je vhodné spojit s pokynem.

Pes stále hrabe tam, kde nesmí, existuje jiná možnost?

Ano. Prevence. Choďte se svým psem na vycházky častěji. Aportujte častěji, hrajte si se svým psem. Prostě psa unavte, aby na kopání, resp. hrabání na zahradě ani nepomyslel. Psi mohou kopat nejen z nadbytku energie, ze snížené fyzické aktivity, ale také na truc. Na truc a celkově provádění naschválů je projevem puberty psa, případně psa zanedbávaného (při nejmenším pes si myslí, že je zanedbávaný).


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!