Jak správně trestat psa

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 9. 02. 2016 ,  0x


Komunikace se psem není vždy snadná. V tomto článku se nebude zabývat tím, zda je dobré psa trestat či nikoliv. Někdy se naskytnou situace, kdy je i v případě dítěte nutný trest, samozřejmě, u dítěte většinou lépe zabere domluva, zvýšený hlas atp. U psa, a to především u psa v pubertě to vždy nemusí stačit. Svého psa nebo fenu dlouhými (a nudnými) proslovy o tom nepotrestáte, nevysvětlíte mu danou situaci, ba naopak. Bude mít radost, že se mu věnujete, mluvíte s ním. Hluboký hlas, naštvaná mimika vždy nestačí.

Pozitivní motivace musí hrát prim

Nejen pes, ale i další inteligentní zvířata včetně lidé raději, snáze a lépe provedou daný úkol pokud jsou něčím motivovány. V praxi je jedno, zda se jedná o výplatu, pamlsek anebo pochvalu. Důležité je brát trest jako poslední možnost a vést psa pozitivním výcvikem. Pokud již pes není v pubertě, často ho již i za složitější povel není potřebné odměnit pamlskem, postačí (co největší) pochvala.

Kdy mohu trestat psa aneb psi často trest nepochopí

Pes si nespojí fakt, že před 5 hodinami žvýkal vaše pantofle a nyní vás s radostí vítá. Ano, jsou i případy, kdy si pes moc dobře uvědomuje, že udělal něco zle, na truc, ale pokud trest neprovedete včas, psa netrestejte. Pokud ho potrestáte, příště vás nemusí přijít uvítat, nemusí přijít na povel ke mně atp. Vždy je nutné trestat psa přímo či bezprostředně při činu. Což v praxi znamená, že pokud právě v tento okamžik pes žvýká vaše pantofle, můžete ho ihned potrestat. Případně můžete zadat pokyn (nesmíš, fuj…) a ihned poté psovi udělit trest. 5 i méně vteřin poté je špatně, psa netrestejte, nepochopí to, trest si spojí s něčím jiným. Nesprávně provedený trest může narušit důvěru mezi psem a psovodem či mezi psem a lidmi obecně.

Jak neprovádět tresty

Důležité je, aby psovi nevznikly žádné trvalé či dočasné zranění. Pes se nikdy nesmí mlátit (či udeřit) rukou či jiným předmětem. Že se do psa nekope, netahá se za ocas… v tom má snad každý jasno. Často lidé dělají chybu, že psa trestají potlačením, resp. tlakem na záda, kohoutek, zadek… I menší opakovaný a nefyziologický tlak na kostru psa může vyvolat řadu problémů. Existují humánnější typy trestání psa. Proč riskovat zdraví psa?

Když nemohu psa mlátit a udeřit, co mám dělat?

Nejlepší, pro vás i pro psa je forma verbálního trest. Aby psovi bylo jasné, že jde o výtku, resp. trest, alespoň z počátku je nutné pokyny typu FUJ, NESMÍŠ podávat hlubokým, hlasitým a zřetelným hlasem. V čemž mají často problémy ženy a nejen ty s vysokým hlasem. Pokud verbální trest nepomůže, je na místě použití neverbálního, resp. fyzického trestu psa. Ještě bych rád znovu podotkl, že vždy trestáme psa právě když daný úkon provádí, nikoliv později. Následuje seznam správného trestání psů.

  • verbální trest
  • krátké a případně opakované škubnutí vodítkem, resp. obojkem psa
  • krátké potahání psa za kožní řasu
  • odložení dané věci (např. když pes skáče po misce s jídlem) spojené s verbálním trestem

Fyzické tresty na psech bych nikdy nepraktikoval!

Nejde o můj názor. Připusťte si, kdy jste naposledy škubnuli s vodítkem, nepoužíváte kovový obojek (tzv. škrťák)? Nejsme psi, abychom kousali, škrábali, ale stojím si za tím, že v některých případech jsou fyzické tresty psů na místě. Hlavně si nenechat ujet nervy a vždy trestat s velkou mírou a ještě větším rozumem.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!