Co dělat když pes vyje

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 29. 10. 2015 ,  0x


Vytí je u psů jedním z mnoha dorozumívacích prostředků. Vytím se obvykle psi snaží upoutat pozornost, dát najevo “tady jsem!” Další příčinou může být stesk a naříkání, přičemž obvykle vytí u psů bývá spojené s kňučením a štěkáním. Další příčinou psího vytí jsou vysoké tóny: hraní na housle, klavír, zpěv atp. V těchto případech jednoduše stačí psa zbavit daných rušivých elementů a pes následně přestane výt sám od sebe.

Pes vyje, když je sám doma

Možná Vám sousedi říkají, že je Váš pes ruší během doby, kdy jste v práci. Tento typ vytí je spojený s úzkostí, případně se stresem, které pes cítí z odloučení. V tomto případě může psí naštvání z odloučení (ať už krátkodobého, na pár hodin) doprovázet destruktivní chování: kopání, kousání, de facto ničení všeho, co pes nalezne.

Zdravotní příčina

Nemoc nebo fyzické poranění někteří psi dávají najevo vytím. Jestliže pes nevyje pravidelně, ale začal víte ze dne na den, je vhodné odvézt psa k veterináři a přesvědčit se, zda vytí u Vašeho psa není zapříčiněné zdravotními problémy.

Pes vyje, protože vyje jiný pes

Co dělat, když pes napodobuje jiného psa? Moc možností není, můžete psa nedávat do styku se psy, kteří vyjí. Popřípadě se můžete svému psovi snažit vysvětlit, že výt nemá, ale zde je úspěšný výcvik téměř nemožný.

V tomto případě jde vlastně o učení nápodobou, to stejné se objevuje i u dětí či lidí v dospělém věku, někdy si to sami neuvědomujeme. Nejde o projev hlouposti, ale o projev inteligence psa která je shodná s cca 2,5 ročním dítětem.

Co v praxi (ne)dělat, když pes vyje?

Ještě připomínám, že vytí je pro psa stejně přirozené, jako pro lidí je přirozená mluva. Díky tomu není vhodné se snažit psa vytí odnaučit. Psovi byste tak mohli přivodit deprivaci, se kterou byste mohli řešit náročnější problémy než je vytí.

De facto prvním krokem je zpozorovat, při jakých situacích pes vyje a následně určit spouštěče psího vytí. Dalším (ne vždy možným) posledním krokem je eliminace těchto spouštěčů. Pokud pes vyje z důvodu, že je osamocený, může tento problém vyřešit koupě nového psa. Ovšem pokud Váš pes je navyklí výt, je vcelku možné, že v tom bude v rámci udržení stereotypu (zvyku) pokračovat. Paradoxně ho poté nový pes může začít napodobovat. Ideálním řešením pro psa je navýšení času, který mu věnujete Vy anebo další rodinní příslušnici, kteří se o něj starají.

Pes je pes, pes štěká, pes vyje. Pes není člověk ani kočka. Tudíž na hloupou otázku: “Proč  ten pes vyje?” Může následovat snadná a přesná odpověď: “Protože to je pes.”


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!