Pes tahá na vodítku

Výcvik a výchova

Přidal femaledoggies, dne 10. 12. 2015 ,  0x


I dobře vycvičený pes někdy nepříjemně tahá na vodítku a de facto sám sebe škrtí. Proč to dělá? Není natolik hloupý, aby nevěděl, že jeho rychlejší chůze či prudká změna směru bude mít za následek tahání za jeho obojek… Prostě a jednoduše chce jít na dané místo a nemá pokyn k noze atp., proto je touha získat vjemy očicháním jednoduše silnější než racionální myšlenka - budu tahat za vodítko?

Otázkou ale stále zůstává, jak naučit psa, aby netahal na vodítku. V některých případech je zapotřebí použít pokyn - slovo, na které pes zpomalí, resp. přestane za vodítko táhnout. Jindy zase psa stačí naučit a vlastně mu i vysvětlit, že za vodítko tahat nesmí. Ovšem pokud nedáte pokyn “pomalu” anebo “k noze”, pes je logicky pod pokynem “volno” a trestání psa, ať už slovní, zde rozhodně není na místě.

Ideální procházka se psem

Jakmile jdete psa vyvenčit děláte to především pro něj nebo pro sebe? Je v podstatě jedno, jakým způsobem odpovíte, v každém případě tahání psa za vodítku může vycházku znepříjemnit psovi a samozřejmě i vám, psovodovi. Jakmile jste majitelem vycvičeného psa, který i za obtížných okolností (pes utíká za zvěří atp.) poslechne na povel ke mně, máte de facto vyhráno. Na druhou stranu na většině míst není povoleno psa venčit bez vodítka. Na soukromých i státních pozemcích, čímž myslím louky, lesy atp. (ne městské chodníky) má myslivec právo psa, který nemá viditelný doprovod (majitele) a viditelné označení (obojek atd.), zastřelit. Nechci tvrdit, že každý myslivec je totální šílenec a odstřelí psa s viditelným postrojem, obojkem a psovodem o 100 metrů dál, ale rozhodně se najdou i tací. A aby toho nebylo málo, hrozí i pokuta od městských či státních příslušníků policie.

Dozvěděl jsem se informaci, že většinou policie nevybírá pokuty za vodění psa bez vodítka průběžně, ale pouze na udání. Ať už je to pravda nebo ne, výsledek je stejný. Já osobně jsem jedenkrát volal na městskou policii v souvislosti s volně běhajícím psem, německým ovčákem, který ohrožoval jiné psy (na vodítku). Ale tento článek je o něčem jiném…

Pokud jsme se již rozhodli, že se psem chceme  chodit na dlouhé procházky s vodítkem, je dobré si pořídit delší voďák, a to alespoň 4 m. Vodítko by mělo být do tvaru U, tedy volné, aby pes netahal.

Kdy začít učit psa chodit s obojkem a na vodítku

Pes je jako dítě, proto čím dříve začnete, tím lépe. Již malé štěně by mělo mít obojek, a to nejen z důvodu výcviku a navykání si na něj. Pokud se vám štěně ztratí, jeho nálezce vás rychle vyhledá díky psí známce, která bude obsahovat jméno psa, vaši adresu a ideálně i telefonní kontakt.

Mnoho štěňat se vodítka dokonce bojí a nechtějí si na něj navyknout. Jestliže má štěně stále mléčné zuby, nemusí se bát za vodítku i trochu trhnout a říci negativní pokyn (např. “fuj”). Důležité zde je, že psovi nedovolíte přežvykovat, resp. kousat do vodítka nikdy, a to i když voďák není připnutí k psímu obojku.

Pes překypuje energií

Jakmile vlastníte temperametnějšího psa a navíc mu nevěnujete dostatek času, jen stěží se pes může kontrolovat a netahat vás za vodítku. Proto je dobré nalézt parky či jiná veřejná prostranství, kde se pes může vybít bez toho, aniž by musel být připnutý na vodítku.

Pozitivní motivace je nejdůležitější

Typická situace tahání psa za vodítku zahrnuje tří kroky. Pes tahá svého pána za vodítko, následuje pokyn (pomalu! aj.), poté škubnutí za vodítku. Konec. Tento postup se rozhodně nehodí pro psy ve štěněčím věku anebo psy, kteří nejsou na vodítku či obojek vůbec navyklý. Důležité je, si připravit pamlsky, které pes velmi ocení a v každém případě je upřednostní před různými pachy. A co dál? Jednoduše psa za to, že s pokynem anebo později i bez pokynu na vodítku netahá, odměníte. Jako pamlsek je například vhodné použít vařené kuřecí maso nakrájené na malé kousky. V obchodech s nádobím většinou prodávají ideální malé plastové uzavíratelné mističky, které se hodí na uskladnění takových “mokrých” pamlsků do kapsy na cesty.

Metoda stůj a běž

Tato metoda výcviku psa je velmi odlišná v porovnání s již zmíněnými metodami, protože nelze aplikovat i pro chůzi u nohy. Tato metoda spočívá v tom, že jakmile vodítko nebude ve tvaru U, ale ve tvaru I, zastavíte se, v důsledku tedy zastavíte i psa. Pes se na vás obvykle podívá s pohlede: “Co se to sakra děje?” Chvíli po tom, co pes začal za vodítko tahat a vy jste ho zastavili, přivolejte jej k sobě, dejte mu pokyn sedni, poté případně k noze (když to pes umí) a odměňte jej. Tento scénář opakujte do doby, dokud pes tahat za vodítko nepřestane. Na závěr je dobré podotknout, že ne vždy tento styl výcviku u psů zabere.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!