Granule pro kastrované feny

Krmivo

Přidal dominik, dne 6. 04. 2016 ,  0x


Chirurgický zákrok kastrace se může zdát banální, vykonává se přeci často. Do jisté míry lze toto tvrzení považovat za pravdivé, ale pouze u psů, nikoliv u fen. Zatímco u psů jde o téměř bezrizikovou operaci, u fen jde o rozsáhlý chirurgický zákrok. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že s touto operací má každý veterinární lékař mnoho zkušeností, v praxi k pochybením ze stran veterinářů de facto nedochází. V případě otázky, čím krmit kastrovanou fenu, je dobré dodržet alespoň základní pravidla krmení psů, přičemž tím nejdůležitějším je způsob dávkování granulí, konzerv či jiného krmiva.

Kastrace feny je mnohem složitější a rizikovější než kastrace psa

Jaká jsou vlastně ty nejlepší granule pro psy? To nikdo neví. Vlastně platí, že čím je pytel granulí dražší, tím by mělo být krmivo pro psy kvalitnější. Kvalitních druhů suchého krmiva pro psy se v ČR prodá výrazně méně, než toho levného, přičemž v praxi to nejlevnější, čím můžeme psa krmit jsou granule. Je na místě, zamyslet se nad tím, zda nejlevnější granule pro psy a feny, výrazně nezhoršují fyzické a psychické chování. Studie jednoznačně nasvědčují tomu, že krmení nekvalitní stravou (obdobně je tomu i u lidí) takovým jedincům v průměru zkracuje délku dožití. Sháníte každou korunu? Krmte psa kvalitními granulemi alespoň, když je ve věku štěněte. Granule pro štěňata obsahují rozdílná složení a především větší míru energie v podobě bílkovin, sacharidů a tuků.

Granule jsou pro psy a feny to nejlepší, nebo ne?

Každý článek o krmivu pro psy, v mém podání, musí sklouznout k myšlence: pes je masožravý. Pokud tedy psa krmíte vařeným masem či jiným domácím vařeným krmivem, po kastraci feny neměňte. Pro fenu, respektive její organismus by to byl další a zbytečný šok. Ať už krmíte čímkoliv, třeba i syrovým masem, přechod na jiný typ krmiva může být pro fenu či psa náročný. Bezprodleně po přechod na jiné druh krmiva jsou průjmy či zácpy a jiné gastrointestinální problémy vcelku běžné. Z tohoto důvodu začněte fenu krmivem pro kastrované psy a feny krmit ještě před samotným chirurgickým zákrokem, a to alespoň týden. Pokud fena na nové granule reaguje negativně, zůstaňte u starého krmiva, popř. vzniklou situaci řešte s veterinárním lékařem.

Jaký typ granulí pro kastrované feny koupit v praxi?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, výrobci granulí příliš nerozlišují rozdíly mezi kastrovaným psem a kastrovanou fenou. Odkazy na přesné typy granulí se dočtete v tomto obecném článku na téma granule pro kastrované psy a feny. Mnoho chovatelů krmení psa po operaci obecně vůbec neřeší, většinou (naštěstí) bez trvalých následků.

Výhody kastrace feny aneb proč přistoupit ke kastraci feny?

Hlavní důsledek kastrace je jasný - fena již nebude moci být březí. Sterilizace (kastrace) je vlastně proces odstranění pohlavních žláz, u feny se jedná o dělohu, pravý a levý vaječník. V praxi je u fen zvykem při kastraci odstraňovat i mléčné žlázy z důvodu prevence onemocnění. A o jaká onemocnění se jedná? Níže si můžete pročíst seznam nemocí, kterým lze u fen kastrací předejít. Kastrace je díky tomu vlastně i prevencí vůči různým chorobám, a to i rakovině. Čemu kastrací feny předcházíme:

  • Rakovina mléčné žlázy - tumory na mléčné žláze feny bývají fatální. Pokud chcete těmto problémům předejít, je fenu nutné sterilizovat ještě před jejím prvním háráním. U starších fen se vzniku tumoru na mléčné žláze nezabrání. Existují i názory, že je nejvhodnější fenu sterilizovat po jejím prvním háráním. Sterilizaci je důležité provést v době pohlavního klidu, resp. v době anestru. Činnost pohlavních hormonů je zvýšená v rozmezí 30 dnů před a po období estrus, což je vhodné období ke krytí feny..
  • Léčba pseudogravidity - pseudo-gravidita neboli falešná březost v praxi přináší mnoho potíží. Kastrace feny tyto problémy trvale vyřeší.
  • Záněty, rakovina a další onemocnění, která jsou spojena s vaječníky a dělohou.

Nezapomeňte se o fenu, kromě vhodných granulí po sterilizaci, dobře postarat. Přeci jenom, samotná narkóza je pro organismus feny velká zátěž.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!