Péče o psa po kastraci
Přidal dominik, dne 18. 03. 2016 , 0x
Již samotná operace je pro organismus psa velkou zátěží. Neprodleně po operaci můžete u psa pozorovat pooperační příznaky použití narkózy. Psa po narkóze je nutné vyvarovat veškerým fyzicky náročným aktivitám. Přestože je u psů každý pooperační zdravotní stav po kastraci velmi indivudální, u mnoha psů sledujeme známky bolesti či nausei. V tomto článku si řekneme, jaké krmivo je vhodné psovi podávat a obecně jakým způsobem bychom ke psovi či feně měli přistupovat.
Jak správně krmit psa neprodleně po kastraci
Na úvod je nutné říci, že pokud se veterinárního lékaře zeptáte, čím máte psa krmit, pravděpodobně se dozvíte, že nic nemáte měnit. Na druhou stranu každá operace může mít dočasně velký vliv na trávení v žaludku a celkově na celý gastrointestinální trakt. Obecně řečeno, tedy není nutné cokoliv měnit. Na druhou stranu, jako perfektní prevence vůči obezitě či zvracení, je krmit více dietně. Pokud máte čas, psovi uvařte např. kuřecí maso bez kůže s rýží. Z každého vařeného masa pro psy je nutné vyndat veškeré kosti, chrupavky i kůži na normálních okolností můžete ponechat. Maso či jinou stranu nijak nekořeňte, více se o této problematice můžete dočíst v článku o vařené stravě pro psy či o krmení psů syrovým masem. Dietní stravou krmte psa přibližně týden nebo dokud nespotřebujete koupený pytel dietních granulí pro psy.
Léky proti zánětu podávejte pouze s jídlem
Pokud Váš pes či fena po operaci ztratil apetit, nepodávejte mu protizánětlivé či jiné medikamenty, pes je stejně pravděpodobně vyzvrací či nepřijme. Pes, který odmítá přijímat jakékoliv krmivo více než 24 hodin po operaci vyžaduje prohlídku veterinářem. Pokud jsou změny po operaci psa extrémní, pes je např. totálně letargický, přičemž odmítá přijímat krmivo déle než 12 hodin, urychleně navštivte vet. ordinaci.
Omezení fyzické aktivity psa po kastraci
Zacelení ran po operaci trvá přibližně 10 až 14 dní. Do této doby venčete psa pouze na vodítku a vyvarujte se veškeré větší fyzické námaze. Pes by neměl chodit ze schodů či skákat, ovšem normální chůze je pro psa po kastraci prospěšná.
Péče o rány a jizvy u psa po kastraci
Za optimálních okolností vzniklé jizvy po operaci psa, resp. po kastraci nevyžadují žádnou výraznou starostlivost. Bez konzultace s veterinárním lékařem psovi na jizvy neaplikujte žádné masti či spreje. Jestliže si pes jizvu natrhne, podání desinfekce bez prodlení je v pořádku. Vzniklé rány pozorujte, zda jsou stále suché, čisté a okolní kožní tkáň nemá zvýšenou teplotu. Pes si nesmí rány olizovat či okusovat, případně je nutné použít límec. Kvůli možnosti zanesení infekce a znemožnění zacelení ran psa alespoň měsíc po kastraci vyvarujte vodě. Stehy jsou vyndány obvykle po 2 týdnech, nicméně ani poté nejsou rány po operaci zcela zacelené.
Pes po kastraci cítí bolest aneb léky proti bolesti pro psy
Nikdy psovi nepodávejte humánní léky! Podáním medikamentů určeným lidem můžete psa otrávit. Obvykle psi po kastraci neprojevují viditelné známky bolesti, pokud se tak ovšem stane, neprodleně kontaktujte vet. lékaře. Možnost užití analgetik po kastraci je nezvyklá, ale možná.
Kdy bude můj nejlepší přítel po kastraci zase úplně v pořádku
Pokud pomineme stehy atp. Pes by se měl začít normální chovat nejpozději 3 dny po kastraci. Vylučování, příjem krmiva atd. by měly být u tohoto typu operace zcela fyziologické, respektive normální obvykle do 48 hodin.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.