Kdy připustit fenu

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 6. 04. 2016 ,  0x


Základním kamenem, od čeho se celé připouštění, respektive celé krytí feny odvozuje, je doba hárání. Jak dlouho trvá hárání a podrobnější informace o tom, jak dlouho fena hárá se v dočtete v jiném článku. Hárání je vlastně pro fenu něco velmi podobného, jako menstruace u ženy. Ačkoliv se při bližším pohledu jedná o dva zcela rozdílné jevy, nejdiskutovanější důsledek je stejný - krvácení z vagíny, resp. z pochvy. Ale abychom pochopili celou problematiku připouštění, musíme vědět více než to, kdy fena hárá. V průběhu hárání neboli estrálního cyklu jsou dny, kdy je největší pravděpodobnost oplodnění vajíček.

Estrální cyklus feny a menstruační cyklus ženy, jde o to samé?

Nemá smysl polemizovat, nejde o to stejné. Na druhou stranu, jde o to samé - jedná se totiž o pohlavní cyklus člověka a pohlavní cyklus fen, resp. savců. Co se týče vylučování krve z pochvy feny, v tomto případě nemá s menstruací nic společného. Hárání lze přirovnat k humánní ovulaci, kdy je tedy nejvhodnější doba na sex, resp. krytí za účelem oplodnění samice, resp. ženy. Fena, na rozdíl od ženy vylučuje krev v průběhu hárání („ovulace”). V praxi tedy rozlišujeme menstruační cyklus se svými fázemi a poté zvířata monoestrická, diestrická a polyestrická. Feny patří do skupiny diestrických - hárání (říje) probíhá dvakrát ročně, nejčastěji v rozmezí cca 6 měsíců, a to na jaře a na podzim.

Jak se připravit na první krytí feny

Kromě dilema, kdy fenu nechat připustit, vezměte do úvahu, že starost o fenu těsně před po rodem a několik týdnů po porodu nebude snadná. Zjistěte si, jak dlouho je fena březí (gravidní, těhotná) a jakým typem krmiva je březí fenu vhodné krmit. Na jednu stranu, je hárání, krytí a porod feny zcela přirozený. Ale na druhou stranu, mj. vlivem šlechtění psů, v dnešní době nastávají při, popř. bezprostředně po porodu štěňat zdravotní komplikace feny či štěňat. Vrh novorozených štěňat je úžasný, ale starost o ně i fenu je pro začátečníky náročná a plná otazníků. Pro případ potřeby si uložte číslo svého veterinárního lékaře do Vašeho mobilního telefonu. Bližší informace o výběru místa pro krytí feny, příprav boxu atp. se dozvíte v článcích na téma březí fena.

Kdy je tedy nejlepší připustit fenu?

Fena, jakožto diestrické zvíře hárá (má říji), za fyziologického stavu, dvakrát ročně. Estrální cyklus feny i jiných savců se skládá z 5ti fází:

  • Anestrus - období pohlavního klidu. Období pohlavní činnosti nastává u feny a jiných zvířat (částečně i u člověka, kdy jde v praxi o zvýšení libida) především vlivem sekrece endokrinního hormonu - melatoninu. Vylučování tohoto hormonu epifýzy velmi úzce souvisí se světlem, a tedy i s ročním obdobím.
  • Proestrus - fáze dozrávání folikulů. Fena již přilákává psi, a to díky vylučování hormonů, což způsobí vylučování krve a poševního hlenu. K pohlavnímu aktu, resp. ke krytí ale nedochází, fena psy odmítá.
  • Estrus - vlastní hárání. Období, kdy je nejlepší krýt fenu, obvykle jde o 12. a 13. den hárání. Pro toto období je typická nejvyšší sekrece ženského (samičího) pohlavního hormonu, estrogenu.
  • Metestrus - estrogen ustupuje a nastupuje zvýšená sekrece progesteronu. Ke krytí za normálních okolností nedochází. Pokud fena pobývá v bytě, bývá v tomto období nutné nasadit speciální pleny pro fenu, aby se zamezilo nechtěnému výtoku krve z pochvy.
  • Diestrus - toto období nastává pouze v případě, že nedošlo k úspěšnému krytí.
  • Anestrus - znovu nastává období klidu, následně se celý cyklus opakuje. Pokud se tak u feny nestane, je na místě vyhledat veterinární péči.

Další užitečné informace o připouštění, březosti a krytí feny

Nenašli jste v tomto článku všechny informace, které jste hledali? Nebojte se přidat komentář s poznámkou s vlastní zkušeností anebo s dotazem. Případně se více informací na téma hárání a krytí či březost feny dozvíte v jiném článku.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!