Jak často krmit psa

Rady začátečníkům

Přidal dominik, dne 27. 10. 2015 ,  0x


Máte pejska či fenku poprvé a řešíte otázku, kolikrát denně je vhodné krmit? Dostali jste od prodávajícího doporučení, že je dobré krmit alespoň 3x za den. Ale známý Vám tvrdí, že svého psa krmí jen jednou za den, že je to prý nejpřirozenější…

Štěně versus dospělý pes

Věk psa, to je hlavní kritérium, které musíte vzít v úvahu. Štěňata od narození dostávají od matky potřebné živiny de facto kdykoliv chtějí. Následně jsou odkázány na konzervy, suché krmivo či maso. Nejenže je pro štěně šok přejít z tekuté stravy na tuhou, ale navíc nebude mít přístup k potravě po celý den. Většina psů si nedokáže regulovat množství přijatého krmiva, proto obvykle není vhodné ponechat plnou misku psovi na dosah.

Štěně by od svých 7 či 8 týdnů, kdy si ho přivezete domů, mělo dostávat krmivo alespoň 3x za den. Nejdříve ve 3 měsících je vhodné přejít na krmení 2x za den. Je vhodné se informovat u chovatele, respektive bývalého majitele štěněte, kolikrát denně štěňata krmil, aby si Vaše nově pořízené štěně snadno navyklo na nový životní rytmus, v novém prostředí.

Plemeno malého či velkého psa

Měli byste přihlédnout i k velikosti, respektive k výšce Vašeho psa při plánování jídelníčku? Metabolismus psů malých plemen obvykle rychleji spaluje přijaté živiny a odvádí je z těla pryč. Proto není vhodné krmit malé rasy psů pouze jedenkrát denně. Krmte minimálně 2x za den.

Co se týká velkých psů, názory na rozložení denního dávkování psí stravy se rozcházejí. Na jednu stranu je pravda, že vlci jsou zvyklí i několik dní nic nepozřít. Z toho plyne, že krmení 1x za den je vyhovující. Na druhou stranu i lidé v době, kdy lovili mamuty několik dní nejedli a stačilo jim to na přežití. Je pouze na Vás, jak se rozhodnete rozložit psí dávkování krmiva. Já osobně jsem majitelem velkého plemene psa a podávám krmivo 2x za den (ráno a večer).

Rizika špatného dávkování krmiva

Přestože jsem výše neurčil, co je vlastně špatné a co dobré. Ve spojitosti s rozložením krmiva u psů existuje jisté riziko torse žaludku. V naprosté většině případů torzi žaludku předchází přeplnění žaludku, který se následně stočí kolem své osy a zafixuje se do chybné pozice. Díky tomu tlačí na okolní cévy a orgány a znemožňuje správnému proudění krve aj. Německé dogy a jiná velká plemena jsou náchylná k tomuto postižení. Při včasné diagnóze lze torse žaludku řešit chirurgicky. Torze žaludku je u psů po rakovině druhou nejčastější příčinou úmrtí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!