Nejlepší granule pro psy - hodnocení, recenze, diskuze

Krmivo

Přidal dominik, dne 17. 10. 2015 ,  10x


Rozhodli jste se, že Váš pes je členem rodiny a chcete mu dopřát to nejlepší krmivo, které je k dostání? To je jedině dobře. Ovšem určení top krmiva je velmi složité. Co se týče kvality krmiva, nejde primárně pouze o obsažené životy a jejich procentuální množství, ale také čerstvost a zdroj těchto ingrediencí. De facto se výrobci granulí dělí do pár skupin, do těch, kteří se snaží, aby jimi produkované a nabízené psí granule byly co nejkvalitnější a pro psy nejchutnější. Další skupinou jsou ty firmy, které se zaměří jen na to, aby seděl obsah živin a aby byl výrobní proces co nejekonomičtější. A v poslední řadě jsou tady samozřejmě i ty firmy, které chtějí produkovat co nejlevnější krmivo, přičemž se zaměřují de facto jen na to, aby krmivo psa nezabíjelo.

Známe značky krmiva

Pokud budeme mluvit o České republice, drtivá většina známých krmiv, respektive známých granulích pro psy z reklam, se řadí mezi pomyslné dno kvality psí stravy. Přestože v reklamě na Pedigree vidíte, jak jsou psi šťastní, protože v granulích mají čerstvou mrkev a krávu ještě teplou z jatek. Tím jasně chtějí říci, že do krmiva dávají jen to nejčerstvější atp. Realita je jiná. O čem také vypovídá skóre v nezávislých testech, doporučuji navštívit “Dog Advisor,” kde naleznete hodnocení většiny známých krmiv pro psy, tedy nejen suchého krmiva.

Jsou tu i firmy, které jsou známější, bez reklamy anebo s minimem reklam v televizích a na billboardech (alespoň v české republice), tito výrobci ne vždy produkují nekvalitní granule. Např. Royal Canin, Acana, Hill´s atd.

Recenze a diskuze

Na internetu najdete vše co chcete. Každý zde najde svou pravdu, když ne v českém jazyce, tak v jiném. Na každou značku krmiva se pěje chvála i vztek uživatelé. Proto rozhodně nemůžete brát žádnou diskuzi či recenze vážně. Chce si to udělat celistvý obrázek.

Například zarytý uživatel určité značky psích granulí bude tvrdit, že je to ta nejlepší volba a kdo krmí něčím jiným, je hlupák. Je už jedno, zda obhajuje granule značky Tesco nebo jiné, na jeho názoru nic nezměníte, i když mu dáte přečíst složení krmiva, kde zjistíte, že jediným zdrojem masa jsou vedlejší produkty masa, což v reálu vlastně žádné maso není a jen stěží obsahuje uváděné proteiny aj.

Jak zhodnotit psí granule?

O výrobním procesu se z obalu pytle na granule moc nedozvíte. Jedině plané reklamní žvásty od výrobce, které napsal člověk, který dostal za úkol napsat co nejpoutavějších 30 slov a nemá žádné tušení o dané problematice. Například na jednom granulí, myslím, že to bylo od značky Pro Plan jsem se dočetl, že jejich granule jsou vyráběny s láskou a péči. To mi řekněte, jak ty stroje na výrobu psích granulí naprogramují tak, aby vyráběly s láskou? Má to stejný informační přínos jako komentář, ve kterém bude 9-ti roční dítě vychvalovat Whiskas, protože ho kočka právě snědla. V tomto směru jsme všichni nuceni se držet nestranných recenzí a hodnocení granulí od lidí, kteří se na to specializují.

Jaký obsah jednotlivých živin by mělo krmivo obsahovat? Čím méně karbohydrátů, tím lépe. Špatné je, že suché krmivo ho obsahuje ve většině případu vcelku velké množství, alespoň v porovnání se žrádlem z konzervy. To se ovšem liší od výrobci k výrobci. Pokud vyjdeme z toho, že psi jsou masožravci, tak by jejich strava měla obsahovat (hodně masa), hodně proteinů. O konzervačních látkách a barvivech tu nebudu hovořit, platí totiž stejná pravidla jako u lidí, čím méně, tím lépe, nejlépe vůbec.

Hodně proteinů a málo tuku

Specialisté, respektive odborníci se snad v žádném oboru nikdy na ničem do detailů neschodnou, i proto jich je takové množství. To platí i v případě procentuálního obsahu živin ve psí stravě. Nicméně se doporučuje obsah bílkovin vyšších než 20 % a obsah tuků nižších než 15 %. Nejrychleji psí metabolismus zpracuje cukry, a to v rámci cca 1 hodiny (nezapočítáno tlusté střevo), přičemž tuky může zpracovávat i více než 4-5 hodin.

Recenze a diskuze na téma typ masa

V dnešní době je mnoho psích granulí, které nabízejí obsah s daným typem masa, od jehněčího přes lososa ke kuřecímu. Přičemž psí zažívací trakt se od toho lidského příliš neliší, tudíž pro něj je stejně jako pro nás těžší zpracování hovězího a lehčí kuřecího masa. I v psím těle se ukládají zbytky jódu a rtuti z ryb. Věděli jste, že začátkem roku 2010 americká vláda vydala varování pro těhotné ženy, aby nekonzumovali ryby? Důvodem totiž byl celkem velký obsah rtuti v rybách. Rtuť samozřejmě lidský organismus neumí zpracovat a určitě množství rtuti v organismu zůstává a jeho vyloučení trvá.

De facto na typu masa, které bylo k výrobě až tak nezáleží. Tím chci říci, že nezáleží na typu zvířete, ze kterého pochází, ale především na tom, zda se do granulí nedostanou pouze vedlejší produkty (kostní moučka, odřezky, které nepůjdou na pult atp.). Ve výsledku organismus psa ocení spíše procentuální podíl bílkovin a v neposlední řadě chuť krmiva.

Značka nejlepších granulí

V Česku jsme na tom s nejlepšími granulemi pro psy vcelku bídně. Pokud je obsah živin v pořádku, nezacházelo se s ingredincemi při výrobě správně. Ale v poslední době se do České republiky dostalo jedno velmi dobře hodnocené krmivo, mám namysli Taste Of The Wild. Toto zmíněné krmivo je nezávislými studii, které se zaobírají mj. složením a výrobou granulí pro psy, velmi dobře hodnocené. ZDE máte odkaz ke koupi.

Ale nejedná se pouze o jednu značku, která vyrábí kvalitní psí granule. Již delší dobu na českém trhu působí a distribuuje psí granule Acana. Ale tato firmy má momentálně (především v USA) pokaženou pověst, díky skandálu, kdy soud potvrdil, že jeden typ krmiva od Acany přímo zabil nebo zhoršil zdravotní stav u tisíce psů. Tento typ krmiva se samozřejmě již nevyrábí. De facto šlo o ojedinělý případ, který se týkal jen daných specializovaných granulí. Pokud se Vám dvě výše zmíněné firmy nezamlouvají, zkuste se poohlédnout po Royal Canin, K-9, Hill´s či Pro Plan.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

21. 10. 2020 12:52:54
0

Mám vyzkoušenou Optimanovu nebo Ironpet.. oboje dobre složení a jednu z nich dokonce dělají v ČR :)
vilduska

vilduska 26. 03. 2020 15:41:20
0

Už jsem objednala z řady by Nature a k tomu pár funkčních pamlsků.
Nataly

Nataly 24. 03. 2020 20:47:30
0

A budete nějaké krmivo pejskovi kupovat?
vilduska

vilduska 22. 03. 2020 21:28:38
0

Všimla jsem si, že je sháňka po krmivu vyrobeném v ČR, v ČR je určitě vyrobený Brit a co vím, tak mají dopravu nad 300 Kč zdarma při nákupu na jejich eshopu.
Brigita

Brigita 15. 03. 2020 20:28:34
0

Zkusili jsme dát pejskovi zdravé pamlsky, moc mu chutnaly. Takže Brit je opravdu super.
vilduska

vilduska 28. 02. 2020 21:55:38
0

O Britu si musím najít co nejvíc informací, neznám jejich krmivo.
Terinka

Terinka 26. 02. 2020 20:13:20
0

Monoproteinové konzervy nám doporučil veterinář, náš pejsek má citlivé zažívání.Vyhovují mu, trávení se mu zlepšilo.
Nataly

Nataly 23. 02. 2020 13:49:02
0

Náš pejsek je v pohodě, ale vybrali jsme mu krmivo z řady Fresh. Granule i konzervy.
Brigita

Brigita 19. 02. 2020 10:06:52
0

Máme pejska seniora s různými zdravotními problémy. Objevili jsme monoproteinové konzervy, které mu maximálně vyhovují. Koukněte na www.krmivo-brit.cz.
Lussy

Lussy 05. 09. 2019 20:08:44
1

Kvalitní krmivo pro psy je více než důležité, od správné životosprávy psa se odvíjí i další případné problémy. Vybírejte proto kvalitně!
Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!