Vařená strava pro psa

Krmivo

Přidal femaledoggies, dne 10. 12. 2015 ,  0x


Pes je masožravec! Na to lidi velmi často zapomínají. Uvařit maso pro psa nebo i těstoviny, rýži či brambory je ale v praxi velmi těžší a především časově náročnější než otevřít pytel s granulemi pro psy a vysypat je do psí misky. Ať už vás vede vařit psovi stravu vaše dobrá vůle (chcete pro psa to nejlepší) anebo jeho alergie na různé typy suchého krmiva či konzerv, je to jedině dobře.

Proč nekrmit pouze suchým krmivem - granulemi pro psy

Proběhly mnohé studie, které dokázaly, že suché krmivo nebo granule pro psy způsobují u psů rakovinu, tedy tvoření rakovinotvorné tkáně. Naštěstí se rakovina u psů obvykle projeví až ve stáří, ale to v ničem tento fakt neomlouvá. Samozřejmě na druhé straně stojí studie (zaplacené pravděpodobně firmami, které se zabývají výrobou granulí pro psy a jiná zvířata), které výše zmíněné studie vyvracejí.

Na jednu stranu je pravda, že se vyrábějí i typy psích granulí, které garantují, že se ve složení krmiva pro psy nachází 50 % (sušeného) masa a někdy i více. Na druhou stranu se v naprosté většině napříč značkami psího krmiva jedná o vedlejší produkt výroby masa. Možná se de facto v krmivu nenachází ani 1 % masa, respektive toho, co si pod masem lidé představují.

Co by měla vařená psí strava obsahovat?

Složení psí stravy by rozhodně mělo být různorodé a pestré. Určitě stojí za to, si zapamatovat, že pes má tak pestrý život, jako je pestrá jeho strava. V mase mohou na psy, stejně tak jako na lidi, číhat různá nebezpečí v podobě endoparazitů či bakterií (Salmonella, tasemnice aj.), proto je důležité nepodávat maso syrové, ale nechat jej projít varem. Vhodné je kuřecí maso, které je dobré prokládat játry či jiným typem masa. S vnitřnostmi - jako např. s plícemi, srdci i játry je dobré šetřit a podávat je spíše výjimečně.

Jako přílohu k masu je vhodné použít rýži, těstoviny nebo i brambory, přičemž nejvhodnější je pro psy rýže, samozřejmě vše vařené. Můžete přidávat i hrst granulí, které doplní případné živiny, které by mohl pes ve žrádle postrádat.

Kořenit? Nebo aspoň trochu stravu pro psy posolit?

Kořenit pepřem a jiným kořením rozhodně ne! Jak je již zdůrazněno v úvodu, pes je masožravec a lidé jsou všežravci. To s sebou nese i odlišné trávicí enzymy v žaludku a ve střevech a celkové rozdílné složení trávicího traktu pes versus člověk. Co se týče solení, solit jídlo pro psy rozhodně není nutné, naopak. Sloučeninu NaCl si psí organismus dokáže syntetizovat i ze samotné potravy. A že to nemá chuť? Pes má mnohem lepší čich než vy a určitě spíše ocení vůni masa než jeho chuť.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!