Krmení psa syrovým masem

Krmivo

Přidal dominik, dne 15. 03. 2016 ,  0x


Ačkoliv si to mnozí chovatelé psů v dnešní době pomalu ani neuvědomují - pes je masožravec. Přestože suché krmivo, resp. psí granule obsahují (by měli obsahovat) vyvážený zdroj proteinů, lipidů, sacharidů, vlákniny, minerálů… Existuje velká pravděpodobnost spojistosti mezi vznikem onemocnění a krmením granulemi či konzervami pro psy. Otázkou ale stále zůstává čím psa krmit a přitom zohlednit finanční náročnost, dobu přípravy a zdravotní přínos pro psa. Jako u všeho, záleží na Vašich prioritách.

Nemoci, které (teoreticky) způsobuje krmivo pro psy

Pojem krmivo pro psy v nás evokuje důvěru. Je to přeci přímo pro psy, tudíž to pro ně přeci není škodlivé. Nehodlám Vám vnucovat svůj názor. Nicméně, je prokázané, že u mnohých psů jsou alergie či respirační problémy aj. spojené s jejich stravou. Na druhou stranu se tvrdí, že jde pouze o výjimky, čímž se de facto přehazuje vina z výrobce krmiva na spotřebitele, resp. psa.

Před několika lety jsem složil canisterapeutickou zkoušku, která mj. zahrnula prezentaci o krmivu pod vedením vet. lékaře. Velmi mě překvapilo, když na konci prezentace veterinář věnoval více než 10 minut o myšlence, že suchá a jiná krmiva pro psy způsobují rakovinu. Svoje hypotézy podkládal rozličnými výzkumy. Musíme si ale uvědomit, že pes žije, řekněme 10 let. Pokud se u psa vyskytne např. v 8 letech rakovina, její vznik přisuzujeme stáří. Záleží, zda se rakovina u psa stihne projevit a samozřejmě jaké má daný pes genetické predispozice. Zamyslete se nad tím. Na internetu panují horlivé názory o důsledcích GMO, ale co důsledky masové výroby psích krmiv? Osobně nejsem zastáncem katastrofických scénářů, o dané problematiky se příliš nezajímám. Ale za úvahu a přehodnocení tato problematika stojí.

Pes opravdu není ovce, reklamy s mrkví jsou zcestné

Psi by měli mít v krmivu maximálně 5 procent vlákniny. Tuto vlákninu dokáží zpracovat pouze z malé části, a to jen v tlustém střevě, nikoliv v žaludku. Měli bychom se spíše zaobírat tím, odkud jsou vzaty hlavní suroviny krmivy, jak jsou zpracovávány. Ale o tom se v reklamě nikdo nezmiňuje. Přestože je na obalu granulí velký podíl „masa”, jde o spíše o zbytky, odřezky, rozemleté chrupavky, kosti atp. Pokud budeme krmit kupovaným syrovým či vařeným masem, víme mnohem lépe o tom, čím psa vlastně krmíme.

Výhody krmení psa syrovým masem

Co jsem uvedl výše, říká, že krmení masem je správné. Víme čím krmíme, podáváme psovi pro něj přirozenou stravu, snížíme rizika vzniku alergií, rakoviny a dalších onemocnění. Shrňme si další benefity, které s sebou krmení psa syrovým masem přináší.

  • menší růst stoliček
  • lepší vlastnosti kůže
  • lesklejší a hebčí srst psa
  • vyšší úroveň fyzických možností
  • čistší a zdravější zuby

Nevýhody a rizika podávání syrového masa

Každý z nás si toto riziko velmi dobře uvědomuje - bakteriální onemocnění způsobené pozřením syrového masa. Vzhledem k tomu, že lidé i psi jsou savci - postihují je stejná či podobná onemocnění. V případě krmení syrovým masem jsou rizika téměř naprosto shodná. Ale existují i další rizika, které s sebou syrové maso nese. Vyplatí se syrové maso kombinovat i s jiným krmivem, resp. s doplňky ke stravě.

  • nevyvážený příjem živin
  • nalomení zubu způsobené kostmi
  • narušení trávicího traktu, taktéž způsobené kostí

Jakmile maso neprojde dostatečně velkou teplotou, u bakterií neproběhne denaturace, ale i u dalších - nežádoucích látek nedojde k jejich zničení. Zamysleme se nad tím, jakým způsobem je např. kuře ve velkochovu krmené. Nemůže maso z takového kuřete obsahovat nežádoucí aspekty, kterých se zbavíme vařením?

Závěrem, syrové maso pro psa - ano nebo ne?

Osobně jsem zastáncem vařené stravy pro psy, čímž vlastně dopřejeme psovi jeho přirozenou stravu - (vařené) maso. Na druhou stranu je tento způsobem nejvíce finančně náročný, nejvíce zdlouhavý a navíc musíte myslet na to, zda se psovi dostává vyvážený příjem krmiva, resp. tuků, cukrů, bílkovin, vitamínů atd.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!