Lupy u psů

Nemoci

Přidal dominik, dne 2. 04. 2016 ,  0x


Seborrhea, lupy neboli lidově nadměrné odlupování kůže je u psů onemocnění kůže, které lze ve všech ohledech ztotožnit s tím lidským. Přímá příčina vzniku lupů je vždy stejná - suchá kůže. Ovšem suchou kůži může způsobit hned několik onemocnění, přičemž se nemusí jednat pouze o kožní potíže.

Jak se lupy u psů projevují?

Jak je již naznačeno v úvodu, projevení lupů je u psa naprosto stejné jako u člověka. Psi i lidé mají kůži složenou z vícevrstvého dlaždicovitého rohovatějícího epitelu. Tento typ epitelu (epidermis, kůže) má na povrchu mrtvé buňky, které se po čase odlupují, což je zcela normální. Lupy tedy vznikají pořád, ale problém nastává v případě, když vznikají rychleji než by měly.

Důvody a příčiny, proč má pes lupy

Jak to už u různých příznaků bývá, existuje vícero onemocnění a jiných jevů, které tento defekt, resp. lupy mohou způsobit. Může se jednat o špatné krmení v podobě nedostatku AMK aj., ale příčinou může být např. i rakovina kůže. Přestože můžeme vyjmenovat desítky chorob, které jsou u psů nejčastější příčinou nadměrné tvorby lupů (zánět kůže, alergie způsobené krmivem pro psy, nadměrné koupání, roztoči, kožní plíseň, demodikóza…) u Vašeho psa může být spoušťečem tvorby lupů zcela něco jiného. Z toho důvodu je tedy vhodné navštívit veterinárního lékaře. Při návštěvě trvejte i na vyšetření, v tomto případě je důležité přijít na příčinu lupů, nikoliv na správnou léčbu. Léčba lupů je až sekundární problém.

Jak vyřešit lupy u psa: hřeben proti lupům pro psy

Prvně bych rád zmínil, že nepotřebujete žádný speciální hřeben, pravděpodobně si vystačíte s tím hřeben na psa, který doma již máte. Hřebelcování, resp. česání psa příjemně drbe a masíruje. Pokud Váš pes není na česání zvyklý, popř. se mu nelíbí, udělali jste chybu, že jste s česáním nezačaly dostatečně včas (od štěněte). Psa či fenu na hřeben navykejte postupně, chvalte jej a odměňujte pamlskem. Při česání se kožní maz rovnoměrně rozprostře po kůži, což je dobrá prevence proti hlavní příčině lupů - suché kůži. Nic se nevyplácí přehánět - usilovné či velmi časté česání psa může vyvolat další problémy a tím kůži psa ještě více poškodit.

Jak vyřešit lupy u psa, když rady veterináře nepomáhají

V porovnání s literaturou má veterinární lékař, který vyšetřuje daného psa, jednu velkou výhodu - může stanovit různé testy, které ho nasměrují správným směrem. Stanovení diagnostiky, a to i v případě lupů je nejdůležitější. Ovšem pokud stanovená léčba veterinářem, popř. veterináři nepomáhá anebo se Vám postup léčby nezamlouvá a chcete vyzkoušet jiný - zde najdete pár tipů, jak se s lupy u psa lze vypořádat. U každého psa nebo feny, s přihlédnutím na příčinu lupů, nejvíce zabírá jiná metody.

  • speciální oleje na vysušenou kůži
  • obohacení kvalitního krmiva o tuk
  • koupel s hydratačním šampónem (koupání pokožku psa obecně vysušuje, tudíž psa koupejte zřídka a jedině s hydratačním šampónem pro psy)

Šampóny, krémy, oleje atp. pro lidi NIKDY bez konzultace s vet. lékařem neaplikujte na psa! Hrozí velké komplikace, podobné těm, kdy pes sežere co nesmí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!