Masáže psů

Péče a zdraví

Přidal dominik, dne 16. 03. 2016 ,  0x


Znáte ten úžasný pocit po masáži? Nejen, že se cítíte mnohem lépe fyzicky, ale také psychicky. Díky tomu, že se psi od člověka anatomicky příliš neliší, masáž na ně má de facto stejný efekt jako na lidi. V praxi si musíme dát pozor na to, aby byla masáž provedena správně, a to samozřejmě nejen u psů, ale také u lidí.

Výhody, přínos a konečný efekt provedení správné psí masáže

Jak již bylo zmíněno, korektně provedená masáž zlepší nejen fyzický, ale také psychický stav lidí i savců. Na druhou stranu tyto benefity masáže nejsou, pokud pomineme lidi, měřitelné a prokazatelné. Dobře provedená masáž psa má i další - u lidí často opomíjené benefity. Masáž má tedy pozitivní vliv i na další fyzické a fyziologické aspekty těla psa, které můžeme zjistit a ověřit. V praxi tedy nejde pouze o dobrý pocit masáže. Mezi hlavní pozitivní efekty masáže psa patří např.:

 • zvýšení krevní cirkulace
 • zmírnění stresu, bázlivosti atp.
 • snížení bolesti svalů
 • zlepšení autoimunitních reakcí

Jak doma správně masírovat svého psa

Existuje několik základních tipů masáže psa. Pokud u psa nesledujete nějaké dysfunkce, které chcete snížit masáží, je tito praktiky vhodné kombinovat. Sami dobře víte, jak Váš pes reaguje, když ho hladíte či drbete na břiše, z čeho jednoduše poznáte, zda se mu daná praktika psí masáže líbí. Můžete tedy využít dlouhé či pomalé tahy 2 až 4 prsty, tření (bez pohybu kůže), hnětení či petrisáž (lehké bubnování).

Jak při masáži psa postupovat v praxi

Znovu, je to velmi podobné lidské masáži. Vzhledem k tomu, že na psa budete vyvíjet určitý tlak, pes by měl ležet na měkké podložce, respektive polštáři, měkké dece atp. Začněte nejprve uklidněním psa. Psa v klidu položte, pokud psa jdete masírovat poprvé, odměňte ho pamlskem a nejdříve ho na dané podložce hlaďte, aby nebyl zbytečně vystrašený. Začněte s malým tlakem od hlavy, resp. uší směrem k ocasu. Rozhodně se vyvarujte přetáčení psa na záda či masáži břicha, hrozí poškození vnitřních orgánů či torze žaludku. Pokud si všimnete, že pes změnil chování a bude mít tvrdé břicho, ihned kontaktujte vet. lékaře. Vhodné je psa masírovat symetricky 3 prsty (celkem 6). Stejně jako u humánní masáže je vhodné se zaměřit mj. na páteř. Postupujte velmi jemně, zjistěte, jakým způsobem pes reaguje. Jemně se po páteří procházejte s palcem a ukazováčkem. Při masáži nohou buďte obezřetní, mnoho psů tlak na končetinách nesnáší dobře. Pokud chcete mít masáž psa kompletní, nezapomeňte na ocas. Za ocas rozhodně netahejte, pouze jemně zatlačte, a to od kořenu ke špičce.

Nejčastější chyby při masáži psa aneb čemu se vyvarovat

Při masáži psa je velmi důležité postupovat pomalu, v klidu, nikam nespěchat. Pes či fena velmi dobře vycítí, že jste nervózní, spěcháte, čímž se psychický účinek masáže vytratí anebo bude negativní. Přestože si myslíte, že jste již masírovali mnoho psů a jste v tom zběhlí, dobře víte, co mají psi rádi atd. Nikdy nemasírujte cizího psa. Při masáži psa je také nutné mít dobrou náladu a plně se koncentrovat na masáž a na reakce psa. Následuje ještě kompletní seznam činností, kterým se při psí masáži vyvarujte.

 • buďte dobře naladění
 • postupujte velmi pomalu a nikam nespěchejte
 • pes musí být klidný a uvolněný (psa je vhodné před masáží fyzicky unavit)
 • nemasírujte cizí psy
 • nijak nemasírujte břišní oblast
 • psa neotáčejte na záda
 • nepoužívejte násilí, resp. psa za nic netahejte, neštípejte
 • po celou dobu masírujte velmi, opravdu velmi jemně, psovi můžete ublížit

Jak mám poznat, že se psovi masáž nelíbí

Přestože jsou obvykle náznaky psa velmi relevantní a jasné, zmíníme si všechny příznaky toho, že se psovi masáž nelíbí.

 • štěkání, vrčení, vytí
 • kňučení, ňafání
 • mrkání, protáčení očí
 • zadržování dechu či nepravidelný dech

Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!