Co nesmí jíst pes
Přidal dominik, dne 18. 11. 2015 , 0x
Každý psí chovatel si je určitě vědom, že kořeněné jídlo nebo například čokoláda není pro psy nejvhodnější. Ale již ne každý ví, že některé lidské potraviny či pokrmy, které jsou pro lidi v některých případech i zdravé, mohou být pro psa toxické - tedy jedovaté. Není jich zrovna málo, v některých případech nejspíš budete překvapeni.
Následuje seznam potravin a nápojů pro lidi, které byste svému psímu miláčkovi rozhodně neměli podávat. Ideálně je držte mimo dosah Vašeho psa či feny. Ve většině případech po pozření menší dávky daného jídla u psa nehrozí vážné zdravotní problémy. Ovšem vždy existuje hraniční dávka jídla, která nesouvisí pouze s daným pokrmem a s tím, kolik toho Váš pes nebo fena sní, ale především s individualitou metabolických cest Vašeho psa.
- Avokádo. Přestože může být avokádové guacamole pro lidi zdravým pokrmem, pro psy jsou listy, kůra, semena i samotné plody ve větším množství toxické. Avokádo je pro lidi “zdravá” potravina (až na ty, kteří jsou alergičtí). Pro psy je v avokádu toxická látka s názvem persin (fungicidní toxin, přičemž je lidská populace na toxicitu imunní).
- Alkohol. Stejně jako pro lidi je alkohol ve větší míře toxický (vyvolává zvracení aj.). Pro psy je (k přihlédnutí k poměru váhy psa vs. člověka) alkohol toxický při menší dávce. Při velké dávce alkoholu hrozí i u psů otrava krve.
- Cibule a česnek jsou pro psa jedovaté ve všech formách (vařené, pražené, syrové…). Česnek společně s cibulí způsobuje u psa hemolýzu erytrocytů (resp. červených krvinek), což v důsledku zapříčiní u psa anémii (neboli chudokrevnost).
- Kofein je obsažený v čaji, kávě, energetických drincích (Redbull atp.) nebo fazolích. Může se nacházet také v čokoládě a jiných potravinách. Kofein způsobuje zrychlení srdečního rytmu, zrychlené dýchání. Při předávkování hrozí u psa smrt.
- Hroznové víno a rozinky, které se často konzervují cukrem psům velmi chutnají. Ovšem pozření rozinek nebo hroznů u psů způsobuje depresi, zvracení, letargii (nevnímavost) a v konečném důsledku selhání ledvin.
- Mléko a jiné mléčné výrobky. V tomto případě se nejedná přímo o ohrožení na životě psa. Mléčné výrobky u psů způsobují průjem nebo alergické reakce (kožní onemocnění).
- Makadamové ořechy. Pozření tohoto typu ořechů bývá u psů fatální. Situace je horší v případě, že pes makadamové ořechy snědl společně s čokoládou, respektive s kakaem. Sežrání makadamových ořechů u psa způsobuje třes svalů, extrémní zvýšení srdečního rytmu a mj. zvýšenou tělesnou teplotu. Především při snězení těchto ořechů v čokoládě u psa hrozí smrt. U malých psích plemen je teoreticky dostačujících i méně než 100 gramů čokolády.
- Bonbóny a žvýkačky, pečivo… jsou slazené cukrem, se kterým si (ve většímmnožství) organismus psa nedokáže velmi dobře poradit a přebytečný cukr neukládá, nespaluje a nevylučuje snadno jako člověk. Typickým příznakem je průjem nebo létargie. V dalších stádiích dochází k záchvatům a selhání jater. V dietních potravinách tohoto typu bývá namísto cukru obsažena chemická látka s názvem xylotil, který je pro psy také toxický.
- Čokoláda. V čokoládě je obsaženo více složek, které jsou pro psy toxické. Největší riziko tvoří tzv. threobromin, který je obsažen i v bílé čokoládě (ač v bílé čokoládě je obsažen jen ve stopovém množství). Mezi příznaky patří třes, záchvaty… Při pozření většího množství hrozí poruchy srdečního rytmu a smrt psa.
- Kosti a tučné odřezky z jídla. “Tučné nejím, dávám to psovi” - jednoznačně špatný přístup. Tučné maso, které pes sežere ve větším množství může způsobit zánět slinivky břišní. Naopak kosti mohou způsbit natržení či protržení trávicího traktu psa, především ty vařené (nebo jinak tepelně upravené). Pro psy jsou vhodné pouze ty kosti, které se nelámou, ale drolí (ty velké hovězí kosti).
- Ovoce - broskve, švestky a tomely. Sežrání psem těchto typů ovoce (v praxi pecek které obsahují kyanid - švestky a broskve) může způsobit zánět střev či střevní obstrukce. Člověk ví, že pecky od broskve se jíst nemají, ale ví to i Váš pes?
- Vejce. Slepičí, křepelčí nebo pštrosí - vždy nastává riziko, a to při podání syrového vejce psovi. Zde nastávají tři rizika. Prvním z nich je bílek, který může u psa vyvolat zvracení. Druhé riziko tvoří zanesení nežádoucích bakterií do trávicího traktu psa (E. coli a Salmonella, které se mohou v syrovém vejci vyskytovat). Poslední riziko tvoří enzym, který se vyskytuje v syrových vejcích, tento enzym u psů narušuje absorbování vit. B.
- Syrové maso a syrové ryby mohou stejně jako syrová vejce obsahovat bakterie. Losos nebo pstruh (i další ryby) mohou obsahovat parazity, které zapříčiní fatální následky, a to do dvou týdnů. Prvotním projevem je zvracení a zvýšená teplota u psa.
- Sůl. Nadměrné příjímání soli u psa způsobí pocit žízně, dehydrataci, narušení rovnováhy sodných iontů… Mezi příznaky předávkování solí (NaCl) u psa patří: třes, záchvaty, deprese, zvýšená tělesná teplota a v konečném důsledku smrt psa.
- Slazené výrobky, resp. cukr v nadměrném množství u psa způsobuje obdobné potíže jako u lidí - obezita, diabetes (cukrovka), dentální problémy aj.
- Těsto. Kynuté těsto, před tím než je upečené, logicky kyne, respektive nabývá na objemu. Stejný proces se s ním bude dít i v psím žaludku, přičemž může zapříčinit silné bolesti. Přičemž kvasinky fermentují těsto, tudíž může dojít i k otravě alkoholem. Vždy záleží na množství, které pes sežral.
- Léky pro lidi. Lidská medikace, a to nejen na předpis, je nejčastější příčinou otrávení psa. Nikdy nepodávajte léky, které jsou určené pro lidi, svému psovi, aniž byste to před tím konzultovali s Vaším veterinárním lékařem!
- Věci ve spíži. Mnoho potravin k vaření či jiných potravinových výrobků, které se ukrývají ve spíži (či jinému místu pro uskladnění potravin) jsou pro psa toxické. Díky tomu je nutné psovi zamezit přístup do takových prostor.
- Semena ovoce. Peckovice (mezi nejčastější patří broskev a švestka, které již byly zmíněny výše) i jiné druhy ovoce jsou pro psa jedovaté, ve většině případech jsou toxické pouze některé části ovoce. Pokud je nutné, aby Váš pes jedl melouny, mandarinky, pomeranče, banány, jablka… Ujistěte se, že ovoce neobsahuje stonky, listy, jadérka, pecky aj. Ovoce, stejně jako u člověka (až na výjimky), ve větším množství způsobuje průjem, následně i dehydrataci organismu.
- Zelenina. Mrkev, zelené fazolové lusky, cuketa, plátky okurky aj. zelenina může být v upraveném stavu pro Vašeho psa zdraví příznivá. Například i rýže či brambory jsou v pořádku. Ale pokud je Váš pes jedlík, dejte si pozor na to, aby pes nejedl např. syrové brambory přímo ze záhonu či jinou syrovou zeleninu ze skladovacích prostor či přímo ze zahrady.
Co dělat, když pes sežral věc, která je potenciálně toxická?
Ihned kontaktujte svého veterinárního lékaře a konzultujte s ním stav Vašeho psa či feny. Pokud jste si jisti, že je nutné a vhodné! vyvolat zvracení, učiňte tak. Je důležité psa nevystavovat stresovým situacím, které by mohly jeho stav zhoršit.
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.