Kožní nemoci u psů

Nemoci

Přidal dog-dr-ctor, dne 6. 11. 2015 ,  0x


U psů existuje mnoho kožních nemocí. Jestliže chcete identifikovat o jaký typ kožní nemoci se jedná, jste na správném místě. V tomto článku si povíme o nejběžnějších (i těch méně běžných) nemocích, které mohou postihnout kůži vašeho psa. Mezi nejznámější onemocnění patří tzv. prašivina, které se přímo věnuje tento článek na webu Psí úsměv.

Příznaky kožního onemocnění u psa

Příznaky jsou zřejmé na první pohled. Přestože původce kožního postižení u psa může mít různé druhy původců (od virů přes bakterie až po alergické reakce) příznaky jsou vesměs shodné. Ať už se jedná o alergickou reakci nebo vnější parazity, v naprosté většině se na kůži objeví vyrážka či jiné viditelné defekty, které lze identifikovat pouhým okem. Místa, která jsou na psím těle postihnuta, psa svědí, což vyvolá logickou reakci: škrábání, kousání či lízání. Ovšem tato reakce v pozdějším stádiu onemocnění může vyvolat další problémy - otevřené rány, do kterých se snadno dostane infekce a namísto pouhé alergické reakce můžete mít se svým  psem zaděláno na větší problémy. Proto je důležité při prvních příznacích kožního onemocnění se vizuálně přesvědčit o rozšíření. Následně situaci vyhodnotit a případně navštívit veterinárního lékaře. Pokud se např. vyrážka vyskytuje jen na jednom místě o malém průměru, může se jednat např. o reakci na včelí bodnutí, případně také může být původcem i jiný hmyz či toxická látka, což v praxi nemusejí doprovázet další příznaky. Pokud se jedná pouze o malý defekt psí srsti, respektive kůže, vyčkejte 24h, pokud se stav zhorší anebo pes stále věnuje pozornost danému místu na svém tělo, vyhledejte pro psa lékařskou pomoc.

Léčba psích kožních nemocí

Zatím bylo objeveno více než 160 typů kožního onemocnění u psů, diky čemuž nelze určit obecnou medikaci na tento typ onemocnění. Jestliže jde o vnější parazity, v případě psů se nabízejí blechy nebo svrab, jednoznačnou léčbou je odstranění těchto ektoparazitů z kůže psa. Ovšem ve většině případů nelze odstranit všechna vývojová stádia parazita, speciální přípravky (spreje, gely, tablety, šampóny aj.) na odstranění parazitů z kožichu psa zabíjí pouze dospělé jedince. Larvální stádium parazita, které je obvykle uložené na povrchu anebo přímo v malých “tunýlcích” v kůži (v některých případech endoparazitů je uložené i v plicích, střevech atp.), tyto přípravky odstranit nedokáží. Proto je nutné aplikování přípravku několikrát opakovat. Pokud daný přípravek na vyhubení ektoparazitů vymýtí dospělé jedince, tak následně nedojde k nakladení vajíček a k dalšímu vzniku larválního stádia.

Rozdělení kožních nemocí u psa

Již jsem uvedl, že u psa existuje téměř 200 druhů nemocí kůže. Nicméně v zásadě je může rozdělit do dvou skupin, a to do vyléčitelných a nevyléčitelných. V úvodu jsem de facto hovořil o vyléčitelných typech onemocnění (kromě alergií), protože všechna byla způsobena vnějšími vlivy, popř. psí stravou (alergie aj.).

Nevyléčitelná psí onemocnění kůže jsou způsobena hormony. Obvykle se jedná o hormony nadledvin anebo štítné žlázy. Mezi nejčastější typ hormonální disbalance, která způsobuje u psů kožní vyrážky patří hypotyreóza. V případě tohoto onemocnění jsou na vině folikulární buňky štítné žlázy, přičemž dochází k nízké produkci tyroxinu (thyroxin, růstový hormon), popř. jiného hormony štítné žlázy. Při velmi nízké produkci tyroxinu dochází u lidí i psů ke kretenismu, nízkému vzrůstu či k sexuálním poruchám. Při této diagnóze naštěstí existuje léčba, tím je podání medikamentu - Euthyroxu, což je de facto uměle syntetizovaný tyroxin.

Mezi další nevyléčitelná onemocnění se řadí alergie, které se mohou časem vytratit. U alergií obecně nemá smysl psovi podávat léky, obvykle stačí změnit značku psího krmiva.


Typy kožních onemocnění u psa

Následně se společně pokusíme zjistit, jakým typem kožního onemocnění váš pes trpí. Pro snazší rozpoznání dané kožní nemoci doložím obecný popis i konkrétními obrázky.


Alergie

 • Psí alergie. V tomto případě se doporučuje do psí stravy přidávat vit. skupiny E. Většinou stačí psa nevystavovat spouštěčům alergické reakce.

Pes s kožními puchýři - alergie

Vyrážka na tlapce u psa - alergie

 Infekce

 • Infekce bývá způsobena narušením kůže a následně přenosem daného mikroorganismu do těla hostitele. U psů jsou nejčastěji postihnuté uši, případně slabiny.

 

Kožní nemoc na uchu psa - infekce

Kožní onemocnění na slabinách u psa - infekce

Folikultitida

 • Folikulitida postihuje i lidi, existuje mnoho typů tohoto onemocnění, některé z nich jsou přenosné ze psa na lidi a opačně. Pro lidi tento typ onemocnění nese větší rizika. Obvykle se projevuje červenými pupínky na různých částech těla. Existuje mnoho typů léku pro toto onemocnění, důležité je identifikovat bakterii, která folikulitidu způsobuje a nasadit vhodnou medikaci.

Folikulitida

Projev folikulitidy u psa

Folikulitida u člověka

Folikulitida u člověka na čele

Folikulitida u člověka na hrudi

Impetigo

 • Impetigo neboli streptokoková infekce je dalším typem bakteriálního onemocnění, které se může vyskytovat i u psů. V případě tohoto onemocnění nehrozí u psů či lidí velká rizika. Nemoc lze vyléčit vhodnou medikací.

impetigo u psa na slabinách

Impetigo u psů

Impetigo u člověka

Seborea

 • Seborrhea neboli seboroická dermatitida či seborea je také onemocnění, které postihuje lidi i psy. Hlavním příznakem je odlupování kůže, obvykle především z hlavy a okolních částí. Projevem jsou tedy de facto lupy. Jedná se o geneticky přenosnou chorobu, která se nemusí projevit.

Dermatitida u psa

Detail - seborrhea

Dermatitida na psí kůži

Seborrhea u člověka

Dermatitida na lidské hlavě

Trichoficie (ringworm)

 • Trichoficie neboli ringworm (není způsobené červy) bývá někdy nesprávně označována jako dermatofytóza. Tento typ kožního onemocnění u psů jde také léčit podáním léčiv. V menší míře se vyskytuje i u lidí.

Trichoficie u bígla

Trichoficie u psa

Znak trichoficie u psů

Trichoficie u člověka

Trichoficie na lidské kůži

Alopecie

 • Alopecie (alopecia) je onemocnění lidí, psů i jiných zvířat. Projevuje se vypadáváním chlupů, popř. vlasů a ochlupení. Mnoho neseriózních podnikatelů zneužívá tento fakt k prodeji (většinou nevhodných) medikamentů k podpoře růstu vlasů.

Alopecie u psa

Roztoči

 • Roztoči (neboli svrab či sarkaptóza) jsou častým ektoparazitem, který u psů vyvolává kožní problémy. Tento vnější parazit de facto způsobuje svrab neboli lidově tzv. prašivinu. Svrab v praxi vyvolává u psů či lidí obrovské svědění. U lidí a psů je většinou na vině špatná hygiena, případně samozřejmě styk s již nakaženým hostitelem roztočů.

Roztoči u psů

Roztoči na kůži u psa

Roztoči na kůži psa

Roztoč u člověka

Detail roztoče

Blechy psí

 • Blechy. Blechy psí, ty na člověka nejdou! Tímto chybným rčením se rozhodně neřiďte. Po určení diagnózi se urychleně snažte zamezit kontaktu s nakaženým psem. Vydezinfikujte byt a jiná potencionálně riziková místa.

Jak vypadá blecha u psa

Blechy u psů na kůži - detail

Příznaky blechy psí u člověka

Detail blechy na lidském prstu

Klíště

 • Klíště může být také jedním z původců kožního onemocnění. Po vypreparování klíštěte z kůže je vhodné se přesvědčit, zda z části nezůstalo v kůži pacienta. Následně na poraněné místo podáme  dezinfekci, což zamezí případné infekci. Klíště je u psů také spojené s možností boreliózy, přičemž je psa možné nechat očkovat proti tomuto onemocnění.

Detail klíštěte

Zakouslé klíště u psa

Zakousnuté klíště na psí kůži

Druh klíštětě - černé

Klíště psí - obecné

Hormonální nerovnováha

 • Barevné změny kůže, případně jiná změna povrchu kůže (zhrubnutí aj.). Tato skutečnost pravděpodobně nasvědčuje metabolické disbalanci, která může být teoreticky způsobena špatnou stravu. Obvykle se v praxi jedná o nedostatečnou produkci nebo naopak nadprodukci hormonů. Tento typ onemocnění není nakažlivý.

Nadprodukce hormonu u psů - příznaky

Kožní problém - hormonální u psů

Granuloma u psů

 • Granuloma (granuloma annulare) se ve vyšší míře vyskytuje u lidí. Dodnes není jisté, zda je toto onemocnění přenosné. Dokonce ani není známa příčina či původ tohoto onemocnění. Granuloma annulare u psů či u lidí v zásadě nepředstavuje velké riziko. V praxi většinou samo odezní. K medikaci se obvykle využívají glukokortikoidy. Nejedná se o maligní (zhoubné) onemocnění. Ve většině případů se postižení objevuje na končetinách, případně v dutině ústní a v jejím okolí.

Granuloma u psa na tlapce

Granuloma u psa na černé tlapce

Granuloma u křížence

Granuloma u člověka

Granuloma na lidské ruce

Tumor (nádor)

 • Kožní nádory u psů nelze obecně definovat. Mohou a nemusí být maligní (zhoubné). Pro určení diagnózi určitě navštivte vašeho veterinárního lékaře.

Kožní nádor u psa

Detail kožního nádoru u psa

Mokvající kožní nádor u psa

Dermatitida obecně

 • Dermatitida neboli zánět kůže také bohužel nelze obecně definovat ani nelze tvrdit, zda sebou nese velká rizika. Pro určení diagnózi je též nutné navštívit veta.

Zánět kůže u psa

Zánět kůže u německého ovčáka

Lupus

 • Lupus, respektive potíže s imunitou. Lupus postihuje psi i lidi, přičemž na vině stojí buď samotný styk s nakaženým anebo špatná hygiena. Jde o vážné onemocnění, přičemž jsou postiženy cévy jedince. Je nutná včasná léčba. U psů je lupus obvykle dobře rozeznatelný na čumáku.

Lupus na psím čumáku

Detail psího čumáku s lupusem

Dermatitida na psím čenichu

Poslední stádium dermatitidy u psa na čumáku

Závěr - shrnutí kožního onemocnění u psů

Jak jste se již po přečtení tohoto články sami přesvědčili, existuje opravdu velké množství kožních onemocnění. Některé z nich jsou přenosné z člověka na psa, respektive ze psa na člověka. Jestliže si pes více než jeden den často škrábe, kouše či líže postižené míst a stav se nezlepšuje, je na místě navštívit veterináře. Samozřejmě musíte přihlédnout i k viditelným poraněním psí kůže či srsti.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!