Kožní plíseň u psa léčení

Nemoci

Přidal funforteach, dne 12. 12. 2015 ,  0x


Kožní onemocnění u psů jsou velmi časté, přehled nejčastějších onemocnění kůže u psů najdete v tomto článku. Obvykle je kožní vyrážka u psů způsobena alergií na krmivo či jiný spouštěč. Samotná plíseň se může objevit až jako další fáze daného kožního onemocnění. Z toho důvodu je vhodné, stejně jako u mnoha dalších onemocnění psů, vyrážku či plíseň na kůži psa co nejrychleji podchytit, konzultovat stav vašeho psa s veterinárním lékařem a nasadit vhodnou medikaci.

Granulomatózní plísňové onemocnění u psa

Granulomatózní plísňové onemocnění (pythyosis) a další onemocnění kůže, které nejčastěji u psů způsobují tyto bakterie: Oomycota, Pythium insidiosum, Trichophyton, Microsporum canis nebo Microsporum species, jsou typické vyrojením plísně ihned z počátku vypuknutí kožní infekce. V zásadě se jedná o dermatofytózy. Naprostá většina těchto onemocnění se u psů nijak neprojevuje. Ovšem pokud má daný pes sníženou hladinu leukocytů či jinak oslabený imunitní systém, infekce se projeví a je nutná léčba. Pro přesné stanovení diagnózy, respektive stanovení původce onemocnění kůže psa je nutné navštívit veterinární lékaře, které z odebraných vzorků může stanovit ideální proces léčby, který pravděpodobně bude zahrnovat antibiotika.

Příznaky kožní plísně

Jak jsem se již zmínil výše, existuje mnoho endoparazitů a bakterií, které mohou kožní plíseň u psů vyvolat. Mezi časté endoparazity patří právě tzv. Pythium insidiosum, které způsobují zápal, resp. granulomatózní plísňové onemocnění kůže (Pythiosis). Tyto endoparaziti napadají plicní tkáň a mozek psa. Přestože příznak je jasný - plíseň na kůži psa, jestliže psa doprovázejí i níže uvedené symptomy, je velmi pravděpodobné, že je postižen právě tímto typem kožní nemoci.

  • zvětšené lymfatické uzliny
  • bolest hlavy, která se projeví malátností, únavou a celkovou sníženou aktivitou psa
  • horečka
  • zvracení
  • průjem
  • ztráta apetitu, která se projeví dlouhodobou ztrátou hmotnosti psa

Nákaza plísňového onemocnění kůže u psů

Jestliže se zaměříme pouze na časté granulomatózní plísňové onemocnění zjistíme, že se mnohem častěji objevuje u koček nežli u psů. Vlastně je to paradoxní, protože zdrojem nákazy je de facto voda. Larva endoparazity může být do těla psa či kočky vpravena dutinou ústní, respektive polknutím infikované vody anebo inhalací, respektive vdechnutím.

Léčba a prevence kožní plísně u psa

Jak je již uvedeno výše, existuje mnoho možných příčin vzniku kožní plísně u psů. Nicméně, na většinu z nich existuje i prevence v podobě očkování. Pokud je již pes či fena infikována danou bakterií či endoparazitem (vnitřním škůdcem) obvykle jsou nasazena antibiotika, probiotika a samotná vakcinace, která je obvykle po následujících cca 5ti týdnech zopakována.

Samotná medikace bývá doplněna o různé masti, které nesmí kůži psa nebo kočky zapařit a také naopak vysušit. Ve většině případech bývá nutné psy zcela zbavit osrstění, a to z toho důvodu, aby se plíseň dále nešířila.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!