Zánět kůže u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 17. 02. 2016 ,  0x


Jste si jisti, že se opravdu jedná o zánět kůže? Existuje totiž mnoho snadno zaměnitelných kožních onemocněních. Více informací s názornými fotografiemi ohledně dermatitidy, respektive o kožním zánětu u psů naleznete v tomto článku. Pokud hledáte více informací o kožních plísních, nalaznete je zde. Zánět kůže je u psa nejčastěji způsobený alergickou reakcí, přičemž v naprosté většině případů jde o krmivo. Nekvalitní suché granule jsou hlavním spouštěčem alergických reakcí u psů i jiných zvířat.

Krmivo pro psy a spojená zdravotní nebezpečí

Suché psí krmivo či chcete-li granule jsou ve vyspělých státech mezi chovateli nejoblíbenějším a nejčastějším řešením. Zdravotní rizika spojená s příjmem psích granulí vydá na knihu. Samozřejmě, psí strava by za ideálních podmínek měla dodávat vyvážený příjem sacharidů, lipidů, tuků, minerálních látek… Ale jaká je skutečnost, typy uskladnění, zpracování, zdroje těchto živin?

Odkud pochází zánět kůže u psa?

Jak jsem se již zmínil v úvodu, nejčastěji je na vině alergická reakce. V případě psů je za alergie nejčastěji zodpovědná strava, resp. psí krmivo. Ovšem atopická dermatitida (zánět kůže) může být u „přecitlivělého” psa vyvolaný i následujícími jevy.

 • tráva a jiné rostliny
 • roztoči
 • plíseň
 • jiné přírodní alergeny

Příznaky zánětu kůže u psa a častá místa kožních zánětů

K atopické dermatitidě jsou obecně, v průměru náchylnější více psi nežli kočky, ovšem nejčastější místa umístění zánětů jsou obdobná. Pokud nejsou záněty léčeny, zhoršují se. Míra rozvinutí kožních zánětů záleží i na ročním období, okolních klimatických podmínkách aj. Následuje seznam nejčastějších umístění zánětu kůže u psů. Zánět se obvykle projevuje vypadáním osrstění a narudlou či jinak zbarvenou kožní tkání (epidermis).

 • uši
 • okolí očí
 • čenich
 • podpaží
 • zápěstí, kotníky
 • třísla
 • mezi prsty (drápy)

Léčba kožního zánětu u psa

Po sérologickém, fyzickém a dalším vyšetření je psovi určena diagnóza. Každý případ je individuální, my si řekneme o nejčastějším typu léčby zánětů kůže u psů. Nabízí se použití kortikosteroidů a antihistaminik. Tato léčiva by měla mj. vést ke snížení pocti svědění. Při dlouhodobých atopických dermatitidách se u psů doporučuje nasazení tzv. cyklosporinu, který také napomůže ke snížení svědění. Velmi často bývá vhodné použití sprejů, které lze oproti tabletám aplikovat pouze lokálně. Bohužel, ne vždy bývá v silách veterináře nalezení původce, resp. alergenu.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!