Rakovina kůže u psa

Nemoci

Přidal dominik, dne 19. 02. 2016 ,  0x


Možná se vám to zdá jako nesmysl. Psí kůže je přeci (obvykle) chráněna hustou kožešinou. Je pravda, že sluneční záření v případě zhoubných či nezhoubných tumorů u psů nehraje téměř žádnou roli. Navzdory tomu jsou nádory kůže (resp. kožní nádory) u psů ty nejčastější. Je velmi obtížné určit příčiny či nejčastější příčiny, ale do velké míry hrají roli dvě věcí, a to genetická predispozice ke vzniku rakoviny, resp. maligních tumorů a přijímané krmivo psem.

Léčba kožních maligních tumorů u psů

Nelze tvrdit, že všechny typy nádorů kůže a potažmo i rakoviny kůže lze u psů vyléčit. Na druhou stranu, pokud je rakovina kůže u psa diagnostikována zavčasu, bývá úspěšná léčba psa možná. U psů jsou nádory kůže, bohužel, celkem běžné. Myslete na to, že se nemusí jednat o rakovinu kůže, může jít o neškodný benigní nádor, který lze chirurgicky odstranit a následně prověřit, zda se nejedná o maligní nádor.

Sluneční záření a rakovina kůže u psa

Paprsky slunce obecně vzato mají vliv na rozvoj rakovinového bujení, a to i u psů. Psi mají, jak víte, místa na těle, kde nejsou kryti před sluncem. Navíc některé psí plemena jsou na většině plochy těla neosrstěné. Je důležité podotknout, že ne všechny typy rakoviny kůže u psů souvisejí se sluncem. Následuje výčet 3 nejběžnějších typů rakoviny kůže u psů.

Maligní melanom, častý typ rakoviny kůže u psů

Pokud je řeč o rakovině kůže, většinu lidí napadne právě zhoubné šíření buněk související s melanocyty. Stejný typ rakoviny totiž můžeme sledovat i u lidí. Postiženy jsou tedy pigmentové buňky, které by neměly metastazovat, ale v případě rakoviny se tak děje. Existuje i benigní, resp. nezhoubný nádor pigmentových buněk, který pro psa de facto nepředstavuje zdravotní rizika. Většina maligních melanomů se vyskytuje v okolí či přímo na ústech a ve sliznici gastrointestinálního traktu a následně i v jiných vnitřních orgánech. Asi jedna desetina maligních melanomů se u psů nachází na kůže, která je bujně osrstěná. V případě, že léčba tohoto typu rakoviny kůže nenastane včas, metastáze postupují velmi rychle a postihují další vnitřní orgány psa. Nejčastěji šíření pokračuje do plic a jater.

Nádor mastocytů, resp. tumor žírných buněk

Nádorové bujení mastocytů neboli mastocytum je nejčastější příčinou rakoviny kůže u psů. Nejčastěji, jako i jiné typy rakoviny, postihuje starší psi 8 let. Mastocyty jsou žírné buňky, které jsou u savců součástí imunitního systému. Prozatím není známo, co stojí za vznik tohoto typu rakoviny kůže u psů. Nicméně, předpokládá se, že velký negativní vliv mají záněty a poleptání kůže určitou chemikálií. Dále na rozvoj rakoviny u psů mají vliv hormony a jejich rovnováha či naopak disbalance. V případě mastocytomu jde primárně o estrogen a progesteron.

Karcinom squamozních buněk u psů

Karcinom je obecné slovo, které popisuje nádorové bujení, které vychází z epitelu, v našem případě z kůže psa. Předpokládá se, že tento typ rakoviny kůže je způsoben vystavením nadbytku slunečního záření. Nachází se souvislost s papilomaviry a rozvojem spinocelulárních nádorů. Na druhou stranu, tyto souvislosti byly dokázány pouze u malého počtu psů, přičemž ne v každém případě se tyto spojistosti u zkoumaných psů objevily. Přestože se nádorové squamozní buňky nešíří do lymfatických uzlin, jsou velmi agresivní a mohou poškodit okolní tkáně v blízkosti daného nádoru.

Jak poznat rakovinu kůže u psa

Pokud jste si u vašeho psa či feny všimli bulky na kůže, je vhodné v nejbližší době vyhledat veterinární péči. Obecná specifikace benigních nádorů neexistuje. Průměr, míra vystoupnutí, lokace - vše je proměnlivé a odvíjí se nejen o typu rakoviny. Pokud se například nachází melanom na končetině psa, často dochází k chybné diagnóze, veterinární lékař si může rakovinu kůže snadno splést s infekcí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!