Výživa štěněte do jednoho roku

Štěňata

Přidal dominik, dne 9. 07. 2016 ,  0x


Jdete nakupovat do supermarketu a v uličce s krmivem a potřebami pro domácí mazlíčky uvidíte několik značek psích granulí a konzerv. Ale v supermarketu to asi nebude to pravé. Zajdete tedy do zverimexu, ale tam je ještě větší výběr krmiv. Různé značky krmiva s příchutěmi, které jsou vábivé i pro nás, lidi. Pokud hledáte vhodnou potravu pro štěně na internetu, musíte být teprve zmateni. Kdo se má v desítkách výrobců vyznat? A čím tedy štěně krmit?

Související článek: Jak často krmit štěně

Štěně je pes, vhodná výživa je tedy daná

Jakmile přijde na téma pes a výživa, musí se zmínit jedna alternativa - krmení štěněte masem. Každému je přeci jasné, že masožravý vlk je předek masožravého psa. Pes není prase nebo člověk, není všežravec. Samozřejmě, maso pro štěně neobsahuje veškeré látky v ideálním poměru. Na druhou stranu jde o zcela přirozenou cestu způsobu výživy, kterou můžete dle potřeby proložit doplňky ke stravě (kalciové tyčky aj.). Nevýhody krmení štěněte či psa vařenou stravou či syrovým masem jsou jasné: časová a finanční náročnost.

Přečtěte si: Krmení psa syrovým masem

Není štěně jako štěně, nároky na výživu se vývojem psa mění

Pořídili jste si první štěně a chcete pro něj to nejlepší? Určitě zvažte krmení masem či kombinaci (maso se suchým krmivem či maso s konzervami pro štěňata). Přijatou výživu je nutné měnit postupně, a to především u štěněte. Při odběru štěněte si zjistěte, jakým typem krmiva ji majitel, respektive útulek krmil. Průjem či zácpa vzniklá přechodem na nový typ výživy štěněte je vcelku běžná. Gastrointestinální problémy obvykle časem odezní, ale nemusí, poté je nutný návrat k původnímu typu krmiva. Výživu ve vývoji štěněte můžeme rozdělit do několika fází. Tato období jsou pouze orientační, u různých plemen psů se liší (vývoj u malým psích plemen je rychlejší než u velkých, resp. obřích ras psů).

  • 6 až 12 týdnů - štěně jste si právě přivezli domů a zvyká si na novou výživu. Nejlepší je štěně alespoň z počátku krmit shodným způsobem jako první majitel (chovatel), popř. postupem času přejít na jiný způsob krmení. Toto období společně s následujícím je z hlediska výživy nejdůležitější. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob krmení štěněte, rozhodně se nevyplatí šetřit, a to jak časově, tak i finančně.
  • 12 týdnů až 6 měsíců - denní krmné dávky se snižují na cca 3. Někteří chovatelé krmí štěně pouze 2x denně již od 3 měsíců, což v praxi nelze doporučit.
  • 6 měsíců až 1 rok - na konci tohoto období u většiny psů končí puberta. Psi velkých plemen jsou zcela vyvinutí až koncem druhého roku života. Štěněti na konci této vývojové fáze postačí krmení pouze 2x za den (někteří chovatelé krmí psy pouze večer - 1x denně).

Související článek: Vývoj štěněte

Výživa štěněte: psí granule nebo konzervy pro psy?

Granule pro psy jsou nejrozšířenějším a zároveň i nejsnazším způsobem krmení psů. Teoreticky obsahují vyvážený přísun všech sacharidů, lipidů, proteinů, vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Co se vyvážené výživu týče, lze to shodné tvrdit i o psích konzervách. Nemůžeme tedy hodnotit tzv. ověřený obsah živin, musíme hodnotit zdroje látek, respektive proces výroby, což je ale v praxi de facto nemožné. Co z toho vyplývá? Musíme věřit nezávislým testům a recenzím ostatních chovatelů, popř. se řídit pravidlem: „čím dražší, tím lepší”.

Přečtěte si: Recenze a hodnocení Royal Canin

                   Nejkvalitnější krmivo pro psy

                   Čím krmit psa?

                   Hodnocení, recenze, diskuze - granule pro psy


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!