Vývoj štěněte

Štěňata

Přidal dominik, dne 6. 07. 2016 ,  0x


Štěně, malinkatý roztomilý tvoreček, který poprvé otevřel oči a objevuje svět. Musí toho hodně stihnout, mnoho věcí očichat, olízat a počůrat. Štěně je z pravidla velmi energické a zkouší, co vše si může dovolit. Důležité je vytyčit hranice a nepolevovat, protože výchova začíná prvním okamžikem. Štěně není hloupé, moc dobře si pamatuje, co jste mu dovolilia jen stěží pochopí změnu.

Přečtěte si článek: Neposlušné štěně, Jak odnaučit štěně kousat do rukou

Vývoj štěněte je podobný tomu lidskému

Štěně je bezprodleně po porodu mnohem schopnější než dítě. Teoreticky lze tvrdit, že je dokonce inteligentnější než dítě. Inteligence dospělého psa se pohybuje na úrovni tří až pětiletého dítěte. Samozřejmě, pouze teoreticky. Testy inteligence napříč druhy nelze příliš srovnávat. Navíc žádné zvíře nedokáže mluvit. Fáze lidského dospívání de facto odpovídají těm psím, nejde pouze o lenivost kynologů a vědců. Pojďme si je společně projít.

Mohlo by Vás zajímat: Do kdy je pes štěně

První období vývoje štěněte: Novorozenecké

Tato fáze vývoje štěněte je nejkratší, neboť trvá pouze dva týdny od narození. Štěně je závislé na matce, přijímá krmivo pouze ve formě mleziva (první den po porodu) a později ve formě mateřského mléka. Matka štěňata vlastně vychovává, další sociální efekty získávají od svých sourozenců. Štěně se začíná orientovat v hierarchii smečky. Samozřejmě se seznamuje se svým tělem, okolím a co si v praxi může dovolit a co nikoliv. Štěňata lze krmit i náhradním krmivem, které je nutné podávat minimálně každou druhou hodinu.

Druhé období vývoje štěněte: Přechodné

Toto období trvá od 2. do cca konce 4. týdne života. Kolem 3. týdne začínají štěňata téměř dokonale vidět, slyšet a cítit.  Štěňátka vrtí ocasem, sami chodí na záchod (stranou, mimo pelech). Štěně zvládne menší stresové vypětí, tudíž je vhodné postupné navyknutí na člověka (pohlazením, pochováním).

Třetí období vývoje štěněte: Socializační

Tato fáze vývoje štěněte trvá až do konce 3. měsíce života. Štěňata zvládají již větší stresová vypětí. Pro správný psychický vývoj psa, a to i budoucí, je toto období nejdůležitější. Štěňata je nutné, resp. vhodné seznámit s nejrůznějšími stresovými faktory: vysavač, neznámí lidé, děti, televize, jiný hluk. Začátkem této fáze štěně již přijímá suchou stravu. Při krmení granulemi je, alespoň z počátku, namočte vodou. TIP: máte doma zrcadlo, dejte je (krátkodobě pod kontrolou) do nové smečky a sledujte reakce, popř. se s námi do komentářů podělte o zážitek ve formě videa aj.

Období plné stresu: Puberta u psa

Důležité období: Nový majitel, nový nejlepší přítel

Štěňata je možné odebrat od 6. týdne. Nicméně, svědomití chovatelé předávají štěňata nejdříve v 7., resp. 8. týdnu. Při odběru se nezapomeňte zeptat, na jaký typ krmiva je štěně zvykle, vhodné je vzít i kus látky z pelechu smečky (štěněti se nebude tolik stýskat).

Přečtěte si: Jak často krmit štěně

Čtvrté období vývoje štěněte: Hierarchie, výcvik

Táto fáze vývoje trvá 3 měsíce, končí v období půl roku života. Štěně nachází své trvalejší zařazení v hierarchii. V tomto období je vhodné začít chodit na cvičák a věnovat se výcviku naplno, a to nejen kvůli tomu, že za chvíli přijde puberta. Štěně za pamlsek či za oblíbenou hračku udělá de facto cokoliv, využijte toho při výcviku. V této fázi vývoje bývá problém s kousáním, škrábáním a počůráváním štěňat. Naštěstí vše lze rychle usměrnit a štěně správně vychovat.

Jak naučit štěně na záchod

Páte období vývoje štěněte: Dospívání

Toto období začíná pubertou, na konci puberty je pes (alespoň po fyziologické stránce) dospělý jedinec. Napříč plemeny se výše zmíněné časové horizonty různí. Psi v porovnání s lidmi dospívají mnohem rychleji, z počátku je 1 rok roven i více než 20 letům života člověka, protože malá plemena psů jsou zcela vyvinutí i před 1. rokem života. V průměru je 1 rok života psa roven cca 7 lidským.

Přečtěte si: Kdy koupat štěně


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!