Čipování psů od r. 2020: Stručně a jasně

Obecně o psech

Přidal gh, dne 10. 01. 2020 ,  0x

Čipování psů od r. 2020: Stručně a jasně

Stále nám lidé volají a píší a ptají se nás, jak to tedy je. Zda opravdu musí svého psa očipovat, co jim hrozí, pokud to neudělají...

Pro běžného pejskaře, nemá smysl zabíhat do detailů (třeba jako fakt, že za absenci čipu žádná pokuta nehrozí, ale může být neplatná vakcinace proti vzteklině...). Proto píšeme ještě jedno shrnutí povinného čipování psů od r. 2020 - stručně a jasně.

Čipování psa, jak probíhá

Kdo musí psa očipovat?

Všichni majitelé psů starších 3 měsíců. Výjimku tvoří psi s čitelným tetováním narozeni před 3. červencem 2011. Více zde.

Pomohou nová pravidla značení psů proti množitelům.

V aktuálním znění určitě ne. Ovšem jsou chystané úpravy, které by mohli reálně při kontrolách pomoci (tzn. množitel by nemohl při kontrolách zaměnit psy, resp. tvrdit, že jde o jiné psy než šlo při kontrole minulé). Více zde.

Kolik stojí čip?

Očipování u levného veterináře vyjde i na 200 Kč. Na internetu a na různých tržištích jsou čipy v prodeji kolem 100 Kč, ty ale nejsou certifikované a obvykle přestanou být funkční do 2 let.

Kolik stojí registrace?

Registrace není povinná, neexistuje státní registr (Ministerstvo totiž jeho cenu vyčíslilo na 50 mil. plus cca 12 mil ročně za údržbu, nehledě na to, že soukromé subjekty podobnou věc řeší v řádech nižších desítek tisíc). Registraci je možné provést zdarma. Více zde.

Jaká hrozí pokuta a jak probíhá kontrola?

15.1. vyjde v platnost nová maximální výše pokuty za absenci čipu (očkování proti vzteklině) z 20 tis. Kč se zvedá na 50 tis. Kč. Pokutu může udělit pouze SVS, tzn. městská policie sice může psa oskenovat, ale pokutu nemá právo vybírat. To se netýká Prahy, kde je individuální městská vyhláška. Jaké ale bude praxe? Podívejte se na názoru i diskuze iDnes.

Diskuze, čipování psů

K čemu to vlastně je?

Stát chce mít větší přehled nad tím, kdo, jak a kolik chová psů. Ovšem jde spíše jen o přidání byrokracie pro všechny pejskaře. Definice množírny neexistuje, ani nebyly provedeny žádné úpravy, které by jinak definovali týrání zvířat. Tzn. když množitelé nyní porušovali zákony, proč by v tom i nadále neměli pokračovat?


Možná hledáte:


Podrobné shrnutí povinného čipování od ledna 2020


Chybné reportáže ČT, Novy o čipování psů (2020)


Názor a praxe: Povinné čipování


Odborníci jsou proti povinnému čipování


5 důvodů, proč je povinné čipování nesmysl


10 mýtů o povinném čipování

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!