5 důvodů, proč je povinné čipování nesmyslný paskvil

Obecně o psech

Přidal borrr2, dne 8. 11. 2019 ,  0x

5 důvodů, proč je povinné čipování nesmyslný paskvil

Na příliv nesmyslných zákonů jsme si zvykli. Zvykli jsme si i na to, že není v lidských silách sledovat veškeré zákony, nařízení, vyhlášky, normy atp., které se nás mohou týkat. Jen EU vydá podobných vyhlášek několik tisíc ročně.

Jsme pesjkaři, a proto nás zajímá především legislativa, která se týká přímo nás. Ale popravdě? Možná by bylo lepší přestat s nesmyslnými novelami, obecními vyhláškami a spíše se zaměřit na bezzubost zákonů.

Čipování psa v praxi

Proč jsou aktuální návrhy zákonů a novely o psech absurdní?

 1. Přestože je aktuální legislativa z etického hlediska přijatelná, tak praxe je obvykle zcela jiná. Jako příklad nám dobře poslouží nejvíce medializovaný případ Tyranky Ludmily Z.
 2. Někteří poslanci chtějí být aktivní, a tak aktuální znění vet. zákonů chtějí upřesnit. Ovšem přehlédli fakt, že díky tomu mohou zaniknout desítky útulků, naposledy jsme o tom psali ZDE. I díky vám to pro tentokrát dopadlo dobře!
 3. Pokud se o problematiku nezajímáte do hloubky, asi jste v duchu poslancům tleskali, když zavedli od 1.1.2020 povinné čipování pro všechny psy. První zprávu o povinném čipování a porovnání se zahraničím jsme psali ZDE.

Stručně: Povinné čipování

 • od 1. ledna 2020 musí mít každý pes v ČR mikročip
 • číslo mikročipu musí být zapsané v dokladu psa (EU pas, očkovací průkaz aj.)
 • registrace čipu není povinná
 • konkrétní podrobnosti najdete zde

Jak funguje čipování, kde je možná registrace a za kolik, jsme pro vás sepsali ZDEJako stručný úvod do českého Kocourkova to myslíme, stačí...

Jak vypadá psí čip a jehla

Proč je povinné čipování nesmysl?

Možná je to dobrý nápad. Možná by měl každý majitel mít právo na to, aby svého psa očipoval nebo ne. Možná.

Aktuální znění zákona je ale naprostý nesmysl. Proč? Důvody jsme pro vás shrnuli do 5 bodů.

1) Není povinná registrace

Když už je povinné čipování, měla by být i povinná registrace, v opačném případě čipování v podstatě nedává smysl. Pes je i s čipem bez registrace v podstatě nedohledatelný.

Přestože existuje několik registrů, kde je za pár set Kč možná registrace čipu psa, Ministerstvo zemědělství odhadlo tvorbu registru v rozmezí 50 až 60 mil. Kč. To vše navzdory tomu, že soukromé firmy to zvládnou více jak tisíckrát levněji.

„Vstupní investice byla v desítkách tisíc, roční provoz taktéž,“ říká Jan Lácha, provozovatel jednoho z registrů.

2) Očkování proti vzteklině je bez čipu neplatné

To je v podstatě klička, kterou chce vláda donutit pejskaře, aby psa očipovali. Protože samotnou registraci čipů kontroluje výhradně Státní veterinární správa. Očkování proti vzteklině kontroluje např. i městská policie (sankce až 5000 Kč, viz zákon 166/1999 Sb.). Není to absurdní?

3) Povinným čipováním psů proti množírnám

Množírny provozují množitelé, kteří chovají (především) psy ve špatných podmínkách výhradně za účelem zisku z prodeje.

Aktuální legislativa týrání psů, resp. provozování množíren zakazuje. Na co další zákon? Navíc, čip bez registrování do registru je neplatný.

A proč by měli aktuální množírny psy začít registrovat, když nedodržují i aktuálně platné zákony? Odnesou to v podstatě obyčejní pejskaři.

4) Nízké tresty za nedodržení zákazu pro množitele.

Myslíte si, že množírně psy odeberou, pokud nebudou registrovaní? Ne. Praxe bude podobná jako do teď, pouze může přibýt pokuta do 20 tis. Kč, kterou si množitel rychle vydělá zpět prodejem 1 až 3 štěňat.

Mezi zákonné důvody, kdy je možné odebrat zvíře aktuálnímu majiteli patří (a k 1.1.2020 stále bude patřit): nevhodné podmínky chovu a týrání zvířat.

Přestože k oběma věcem v množírnách dochází, odebrání zvířat je velmi výjimečné. Předem je nutné shromáždit mnoho důkazů... I přesto je možné, že majitel zvířat dostane pouze uporoznění, že má podmínky chovu psů zlepšit. Absurdní? Ano. Ale novela zákona o povinném čipování psů se množitelů může dotknout pouze okrajově.

5) Každý slušný zaplatí. Ten špatný možná zaplatí pokutu navíc.

Co nám tedy určitě přinese novela o povinném označení psů? Určitě si každý majitel zaplatí za implementaci čipu (od 100 do 500 Kč) a za registraci (což navíc není povinné, ale očipování bez registru nemá obvykle žádný smysl). Registraci psa je možné provést i zdarma, psali jsme ZDE.

O tom, proč to množitelům neudělá velké vrásky na čele jsme již napsali mnoho článků. Stručně řečeno, kdo porušuje aktuální zákony, proč by mu měl vadit nový zákon s nižší sankcí?

Čipovaní štěněte, očipování psa v praxi

Co na to státní veterinární správa?

Ta se ke kritice v podstatě nevyjadřuje, obecně uvádí 5 důvodů, proč bude povinné čipování psů. Jen samotné důvody již počítají s tím, že bude pes registrovaný (což není povinné).

 1. zjištění identity psa v případě potřeby kontrolních orgánů (SVS, PČR, Celní správa, obce atd.).
 2. účinnější monitoring chovů a kontrola dodržování stanovených pravidel a předpisů (např. počtu držených zvířat, jejich věk, vakcinace, dodržování zoohygienických podmínek, zajištění pohody zvířat) a postih chovatelů v případě týrání zvířat,
 3. umožnění kontroly při prodeji psů prostřednictvím obchodníků, jak z hlediska veterinárních, tak z hlediska finančních předpisů,
 4. bude možné prokázat vlastnictví psa, což je velmi důležité v případě odcizených psů i v případě postihu vyplývajícího ze zodpovědnosti za psem způsobenou škodu (např. případy, kdy pes způsobí dopravní nehodu, psi pytláci atd.),
 5. zatoulané řádně označené a evidované zvíře má podstatně větší naději, že se vrátí ke svému původnímu majiteli, jeho návrat je operativnější.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!