10 mýtů o povinném čipování

Obecně o psech

Přidal borrr2, dne 9. 11. 2019 ,  0x

10 mýtů o povinném čipování

Čipování má smysl. Určitě se vyplatí nejen u psů, kteří pravidelně utíkají.

Povinné čipování je ale neuvěřitelný paskvil.

Čipování psa na ulici

Proč má označení psa čipem smysl?

Pokud psa očipujete (terminus technicus označíte) a zároveň registrujete, očkování má smysl, když se ztratí, když ho někdo ukradne... Podrobně jsme o důvodech, proč má očipování psa smysl psali ZDE.

Proč povinné čipování nemá smysl?

V minulém článku, a v řadě dalších jsme psali o popsali konkrétní důvody o tom, proč je to nesmysl. Za zmínku stojí i článek se shrnutím změn od r. 2020.

Ve zkratce - povinné čipování nepomůže v boji proti množírnám, proti týrání psů, proti chovu psů v nevyhovujících podmínkách. Oproti tomu povinné čipování postihne nás všechny. Každého majitele psa.

Smutný pes

Internetem se šíří nesmysly, které zbytečně straší, pojďme si je vyvrátit

Nejen na Facebooku kolují nesmysly, mnoho médií uvádí doslova výmysly nebo desinformace. Pojďme si je společně vyvrátit.

Označení psa čipem mě finančně zrujnuje.

Očipování je možné sehnat už od 100 Kč. To je i v případě malého psa vcelku zanedbatelná částka. Ovšem i tak platíte za něco, co nechcete a co je v podstatě zbytečné...

Povinné čipování pomůže v ochraně českých občanů před vzteklinou.

Spíše bychom mohli spekulovat nad tím, že dopady budou opačné. Protože pokud se člověk rozhodně, že nařízení o povinném čipování nebude respektovat, nejspíše nepůjde se psem na vakcinaci proti vzteklině. Důvodem je fakt, že bez čipu je vakcinace u psa neplatná, třebaže byla provedena...

Čip ve psovi vysílá signál, díky kterému ho můžeme monitorovat.

Ne. Jde o pasivní čip, tzn. nic nikam nevysílá.

Čip ve psovi způsobuje rakovinu nebo mění chování psa.

Ve velmi ojedinělých případech může čip v podkoží migrovat na místa, kde může psovi vadit. Statistiku neznáme (neexistuje), ale tipuje méně jak 0,1 % případů. Rakovinu ovšem čip rozhodně nezpůsobuje.

Pokuty začnou vybírat strážníci hned od 1.1.2020.

Pokud pomineme obecní vyhlášky (někde mohou strážníci za absenci čipu pokutovat již nyní). Tak obecně městská nebo státní policie není oprávněna k tomu, aby udělila pokutu za absenci čipu. Stejné je to i s očkováním proti vzteklině. Jediným dozorovým orgánem je dle zákona Státní veterinární správa, která to sama na svých stránkách uvádí. A upřímně, kolikrát se vám stalo, že vás kontrolovala Státní vet. správa? ...nám taky ještě nikdy.

Povinné čipování psů bojuje proti jejich týrání.

Bohužel v aktuálním znění nikoliv. Psali jsme ZDE.

S povinným čipováním zjistíme, kdo má podezřele velké množství psů.

Proč by měl množitel čipovat své psy, když už nyní porušuje několik zákonů?

Když se přijde na to, že množitel své psy nemá čipované, psy mu odeberou.

Neodeberou. Hrozí pouze sankce do 20 tis Kč.

V boji proti množírnám pomůže přísná legislativa.

Podrobně jsme rozebírali několikrát zde. Legislativa, co se týče týrání psů a jiných zvířat, měkká není. Za týrání zvířat hrozí 3 roky za mřížemi. Ovšem v praxi dostanete spíše podmínku.

Naše poselství aneb jediná účinná metoda proti množírnám

Mohli bychom nalézt další desítky mýtů. Co je ale důležité zmínit?

Ukázky z množíren psů v ČR

Množírny existují pouze díky nám. Bez poptávky nebude nabídka. Pokud budete kupovat psy bez průkazu původu (nebo i psy s PP) od majitelů, o kterých nic nevíte. Pravděpodobně podporujete množírny psů v ČR. To platí i v případě koupě psa z lítosti. Bohužel, je to tak.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!