Máte psa? Tak do konce roku musí mít čip. Řada z nás je ale proti...

Obecně o psech

Přidal alima, dne 16. 07. 2019 ,  0x

Máte psa? Tak do konce roku musí mít čip. Řada z nás je ale proti...

Již v roce 2017 jsme pro vás napsali přehledný článek o tom, kde, jak a proč lze zaregistrovat psa s čipem.

Nedávno jsme zase psali o proč se psi v ČR musí čipovat. Že je to u nás jako v Kocourkově, že to nejspíše nebude mít žádný efekt, kvůli bezzubému systému, to už jsme napsali podrobně.

Dnes se společně podíváme na to, jak pejskaři postupují.

Rychle shrnutí novely zákona

Pokud nebude mít pes čip, nemůže od 1.1.2020 dostat vakcinaci proti vzteklině - čímž majitel psa poruší zákon.

O problematice pojednávají dva zákony: Zákon č.166/1999 Sb. o veterinární péči a Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Konkrétně problematice čipování se věnuje novela zákona O veterinární péči.

Pečliví a svědomití chovatelé to odnesou, ostatní...

Již v minulém článku jsme si byli jistí tím, že čipování se nevyhnou jen ti chovatelé, kteří jsou svědomití a chtějí případným problémům předcházet. Upřímně, kolikrát vás během venčení někdo kontroloval, zda je pes očkovaný proti vzteklině? Popravdě, v redakci nikoho takového nemáme. Jen pozor, nepleťte si kontrolu vakcinace proti vzteklině s kontrolou od městských strážníků, kteří ověřují proplacení poplatku za psa, případně absenci vodítka. Vakcinace kontroluje (tedy spíše má na to pravomoc pouze) Státní veterinární správa.

Naše domněnky dokládá například rozhovor s MVDr. Pavlínou Gajdošovou pro iDnes.cz, kde tvrdí, že:

„Zatím se z okolních vesnic dostavilo jen mizivé procento klientů a mnozí čip dokonce striktně odmítají,“ zmínila Gajdošová. Například občané z Jablunkova váhají i přesto, že se město rozhodlo svým obyvatelům čip (od 450 do 500 Kč) proplácet.


Nechceme kritizovat, ale...

Na jednu stranu jsme rádi, že se boj proti množírnám z hlediska legislativy někam pohnul. Na straně druhé toto ustanovení novely veterinárního zákona vidíme spíše jako buzeraci těch svědomitých a nic neřešící krok v boji proti množírnám. Protože již nyní je chování psů v nevyhovujících podmínkách protizákonné. Přestože jsme vedli desítky telefonátů a emailů především s pejskaři, kteří s námi nesouhlasili v minulém článku. Musíme si bohužel stále stát za původním názorem, i díky tomu, že veškeré naše konverzace s pejskaři vedli k jednomu závěru - novela zákona nejspíše nic nevyřeší.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!