Desítky útulků v ČR možná zaniknou, může za to připravovaná novela zákona

Smutný pes

Přidal kory5, dne 27. 09. 2019 ,  0x

Desítky útulků v ČR možná zaniknou, může za to připravovaná novela zákona

Aktuálně i velkými médiím neunikly změny chystané od 1.1.2020, které zasáhnou každého majitele psa, a to i zpětně (psali jsme zde). 

Vlna kritiky proti chystané novele, která vyjde v platnost již začátkem roku nás donutila napsat ještě jeden článek, kde jsme napsali fakta, která z novely zákona dělají v podstatě jen bezcenný kus papíru, ze kterého si množitelé nic dělat nebudou (více zde).

Do této doby velmi přehlížená novela zákona, která se přímo týká útulků byla veřejnosti téměř přehlédnuta. Líbivé informace o tom, že poslankyně Červíčková (ANO) chce snížit věkovou hranici čipování štěňat na 3 měsíce anebo před změnou majitele - tomu dáváme obrovský palec nahoru. Ačkoliv dle našeho názoru by měl mít každý majitel na výběr, zda chce psa tetovat, očkovat anebo psa identifikovat jinak. Hlavním problémem totiž není málo byrokracie, málo zákonů, nepřesnosti zákonů - ale bezzubost zákonů. Provozovatele množíren psů, kde jsou psi týrání je velmi těžké potrestat. Problém začíná již s přehledem nahlášenými kontrolami a končí nelehkým prokazováním viny u soudu. I na serveru iDnes před týdnem napsali stejnou myšlenku jako my před pár měsíci, a to, že:

„Odnesou to ti slušní. Ti co porušovali zákon ho budou porušovat dál.“


Mimo jiné jde o to, že jde podobně jako v případě EET o další byrokracii, na které se může přiživit mnoho soukromých firem. Ale to je možná dobře. Dle Ministerstva zemědělství by centrální registr čipů přišel na 50 až 60 miliónů korun. To stejné by do měsíce zvládl student pod vedením IT managera do sto tisíc Kč. Nebo si myslíte, že soukromé firmy do registrů investují desítky miliónů korun?

Nová novela přináší pro pejskaře ještě horší novinky

Paní poslankyně Ing. Monika Červíčková (ANO) navrhla změny zákona, které vítáme (viz začátek článku), ale další návrhy změny zákona ohrožují existenci desítek útulků v ČR, přesný počet neznáme (viz video).

Naprostá většina útulků, kterých se to týká, o ničem netuší. Některé ze soukromých útulků jsme oslovili osobně, ale pokud máte přímé kontakty i na útulky, které vystupují jako azyl pro psy, budeme rádi, když jim připravované změny v zákoně budete sdílet. Co je hlavním problémem?

Novela počítá s tím, že každý útulek bude mít povinnost disponovat smluvním vztahem s obcí, ve které sídlí.

Přestože je myšlenkou donucení obcí, aby se o opuštěná zvířata na ulicích staraly, tento bod v návrhu naopak situaci opuštěných zvířat může naopak zhoršit. Tedy v případě, že zákon nebude bezzubý a přitom soukromé útulky nebudou porušovat zákon. Pro zajímavost, pouze 0,5 % obcí se finančně podílí na odchytu pouličních koček. Úryvek návrhu pozměnění zákona od poslankyně Červíčkové doslova říka:

„...je pojmově vyloučeno, aby ´soukromý´ útulek mohl přijímat toulavá a opuštěná zvířata, bez vědomí a spolupráce příslušné obce...“

Celý návrh poslankyně a i poslance Jana Zahradníka a Davida Pražáka si můžete si můžete přečíst zde.

Proč existují soukromé útulky?


Už vidíme ty nechápavé komentáře, proto předejdeme dotazům - o toulavé psy se má postarat stát, k čemu vůbec soukromé útulky nebo azyly pro psy?

V první řadě, dle zákona se azyly pro psy nemohou starat o opuštěná nebo toulavá zvířata - to náleží útulkům pro psy.

Soukromé útulky z pravidla fungují na principu dárcovství a sponzorství. Obvykle dávají psům lepší péči než útulky státní, resp. obecní. A hlavně, obecní útulek od vás nikdy nepřijme psa pokud jste jeho majitelem, ať už k tomu máte sebelepší důvod. To v praxi může způsobit zanechání psa uvázaného u stromu, přehození štěňat přes plot na soukromý pozemek atp.


Problémy, které se dnes řeší a pozměňovací návrh je může ještě více prohloubit zahrnují zejména:

  • Existují obce, které se nijak neangažují v záchraně toulavých psů a koček. Pouze 0,5 % obcí alespoň nějak řeší toulavé kočky.
  • Pes nalezený na hranicích obcí nenachází zastání ani v jedné z dotčených obcí.
  • V České republice existuje téměř 300 útulků, počet soukromých neznáme, ale nyní je jejich existence ohrožena.
  • Některé obce nemají dostatek financí na pokrytí 100% finančních závazků, které by s přijetím pozměňovacího návrhu vznikly.

Jak můžete pomoc vy? Pokud můžete, dejte malým azylům a soukromým útulkům pro psy co nejdříve vědět. A pokud by opravdu návrh zákona vyšel v platnost, bude potřebné útulky podpořit. Každý z vás se může obrátit na autory pozměňovacího zákona nebo na poslance, které jste volili. Kontakt na autorku tohoto zákona najdete zde.A držte všechny tlapky, ať tento nesmysl v aktuální podobě nevyjde v platnost.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!