Jak vidí autorka návrh (ANO), díky kterému hrozí zánik desítek útulků? Prý jde o frašku, ale důvod neznáme.

Smutný pes

Přidal vrocik, dne 6. 11. 2019 ,  0x

Jak vidí autorka návrh (ANO), díky kterému hrozí zánik desítek útulků? Prý jde o frašku, ale důvod neznáme.

O tom, proč konkrétně ohrožuje návrh paní poslankyně Červíčkové jsme psali zde.

Paradoxně ona sama jako (hlavní) autorka a iniciátorka zákona celou situaci vidí pouze jako upřesnění stávající situace. Musíme přiznat, že to my také. Pojďme se na její úhel pohledu podívat podrobně.

Nejprve si shrneme základní fakta.


Proč existují soukromé azyly a útulky pro psy?

Tuto problematiky jsou podrobně popsali v článku s typickým příběhem psa, který byl uvázaný u stromu se vzkazem na obojku.

Jednoduše řečeno. Pokud se chcete psa zbavit na základě relevantních důvodů a nikdo vám s tím nepomůže, nepomůže vám s tím ani stát, resp. obecní útulek. Jedinou možností jsou pro vás právě soukromé útulky.

Návrh zákona je v pořádku

Na stranu novely se postavil předseda plzeňského útulku Fousky Lukáš Brzák, který tvrdí, že:

„Celý zákon o tom, že se zakazují útulky, které nespolupracují s obcemi, je jedna velká fraška,“

Červíčková pro iRozhlas řekla, že:

Dnes už to máte dané v občanském zákoníku. Kodifikuje, že útulek – ten je definován tím, že se stará o opuštěná a zatoulaná zvířata – má povinnost spolupracovat s obcí.

Iniciátorka Rennerová tvrdí, že:

„Fungujeme od roku 2014 a od samého počátku naší činnosti nám bylo především ze strany veřejné správy zdůrazňováno, že se máme věnovat i problematice útulků. Nejhlasitěji tyto výzvy zaznívaly z resortu vnitra, od obcí a měst a rovněž od pracovníků ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy. Byli to pak zejména starostové a zástupci obcí, kteří si opakovaně stěžovali na činnost některých zákonných spolků, které obcházely zákonný režim útulků a měly způsobovat místním samosprávám problémy,“ popisuje, proč návrh vznikl.

Další názory, které by obhajovaly, po medializaci, tuto novelu, se nám nepodařilo dohledat. Nicméně předpokládáme, že s ní i nadále souhlasí její spoluautoři viz. původní článek.

Návrh zákona je nepromyšlený paskvil


Přesně to si myslí celá redakce Psiusmev.cz, důvody jsme popsali zde.

Na naší straně je i Státní veterinární správa, která uveřejnila prohlášení:

„Návrh mění dosavadní koncepci fungování útulků pro zvířata, aniž by byl předem projednán s dotčenými subjekty a aniž by zohlednil možné dopady na tyto subjekty.“

I Ministerstvo zemědělství, které z počátku tento návrh pí. poslankyně Červíčkové podporovalo se nakonec vyjádřilo neutrálně. Důvod je obdobný jako v případě prohlášení Státní vet. správy.

Jak tohle skončí?

Všechno už dobře skončilo, prozatím. Před dvěma měsíci poslanci hlasovali proti návrhů (42), pro návrh hlasovalo pouze 8 poslanců.

Děkujeme Vám všem, kteří jen nečekali a přidali se k naší poslední výzvě. Ještě jednou, DĚKUJEME!

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!