Jak naučit štěně na záchod

Výcvik a výchova

Přidal dominik, dne 5. 05. 2016 ,  0x


Udržování čistoty pelechu a vlastně i celého domu mají psi z části vrozené a z části získané od jejich matky. Někdy se ale vyskytne problém, za který může být zodpovědná špatná ranní výchova štěněte, sporadické venčení psa či zdravotní komplikace (obvykle zánět močových cest). Ať už je příčina jakákoliv, vždy existuje řešení. V tomto článku se zaměříme na základní výcvik, respektive výchovu štěněte. Pokud budete dodržovat následující, již do týdne by Vaše štěně mělo chodit na záchod jen tam, kam Vy určíte.

Přečtěte si: Jak odnaučit štěně čůrat doma?

Štěně potřebuje močit každé dvě hodiny

Malý močový měchýř, horší funkčnost, resp. síla zevního svěrače močové trubice, horší možnosti odhadnout potřebu močit a mnohem víc faktorů znemožňují štěňatům udržet moč po delší dobu. Pokud s Vámi štěně žije v bytě, připravte se na to, že je nutné alespoň každé 3 hodiny venčení. Pro jistotu si, alespoň z počátku, nastavte na mobilu budík. Nemáte čas a štěně musí být doma samotné? Zvažte tvorbu či pořízení domácího záchodku.

Mohlo by Vás zajímat: Co když se pes počůrává?

Štěně za čůrání nikdy netrestejte, na záchod prostě potřebovalo

Pokud Vám štěně udělalo na koberci dáreček, na vině jste pravděpodobně Vy, protože jste zapomněli na venčení. Pokud štěně potrestáte, příště stejně moč neudrží. Štěně správně pochopí, že na záchod se doma nechodí, ale musí, takže si uleví na místě, kde to jen tak nenajdete. Jiná řešení se nabízí v případě staršího psa, který může v bytě „značkovat” či se pomočovat na truc.

Zjistěte si: Do kdy je pes ještě štěně?

Štěně sledujte a vyčkejte na chvíli, kdy bude potřebovat na záchod

Jak jsem již zmínil výše, trestat štěně se za močení nesmí. Jediným možným řešením je močení psa přerušit či předčasně podchytit. Lehké nadzdvižení štěněte obvykle jeho močení zastaví, následně štěně vezměte na místo, kde se vyčůrat může. Vhodné je tento proces spojit s povelem. Podrobnější informace naleznete v článku na téma: Jak odnaučit štěně močit doma anebo si přečtěte osobní zkušenost se starším psem.

Další tipy a triky: Jak naučit štěně chodit na záchod

  • Naučte psa rozeznávat povel „čůrej”, usnadní Vám to mnoho práce.
  • Na zahradě, na dvorku či na chatě vytvořte konkrétní místo, kde si štěně či pes může dojít na záchod (při výcviku můžete podpořit vzorkem speciální látky simulující zápach moči, popř. použít opravdovou moč, což u psa navodí pocit na močení).
  • Pokud si pes došel na záchod na místo, které jste určili, pochvalte jej (pro psa je přenos z bytu poté, co močil, také velmi stresující, následná pochvala jej utvrdí ve faktu, že ulevit si před Vámi není špatné).
  • Nejdůležitější nakonec - buďte velmi trpěliví. Psi jsou po narození mnohem vyspělejší a dokonalejší než děti (což se po 1 roce změní). Důležité je dát (pouze mírně) najevo, že Vám močení v bytě vadí, následně štěně přenést a po vymočení pochválit. Povel „nesmíš” atp. používejte pouze v případě, že štěně nachytáte „přímo při činu.” V opačném případě se situace ještě více zhorší (viz. odstavce výše).

Jak naučit chodit štěně nebo psa na záchod pro lidi?

Pokud máte dostatek motivace a času, psa můžete naučit de facto cokoliv. A to i chození na humánní záchod, splachování a mnoho dalšího. Důležité je postupovat po malých krůčcích, nejdříve psa naučit povel (např. „loužička”), poté zaujmout poloha na toaletě a následně tyto dva úkony spojit. Nevěříte? Přesvědčte se ve videu: Jak naučit chodit psa na záchod?

Přečtěte si: Neposlušné štěně


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!