Do kdy je pes štěně

Rady začátečníkům

Přidal janasarnie, dne 23. 12. 2015 ,  0x


Ani u lidí není jednotný názor na to, kdy se dítě či adolescent stane dospělým, a to ať už mentálně či fyzicky. Většinu práv, svobod a možností nabývá (lidský) jedinec nabytím 18ti let. Určitě se mnou budete souhlasit, když si budu stát za tím, že je to věc zcela individuální. Co se týče ras psů, hraje zde vcelku významnou roli i výška daného plemene.

Malá plemena psů - nabytí dospělosti

Malá plemena psů v porovnání s velkými či obřími plemeny psů dospívají v průměrů dříve. Tvrdí se, že ti nejmenší plemena psů nabývají dospělost a přestávají být štěnětem již kolem 6ti  měsiců.

Velká plemena psů - nabytí dospělosti

Naopak u velkých ras psů trvá nabytí dospělosti déle. Větší psi si užijí štěněčího věku více, přičemž ti největší plemena se stávají dospělými i po 24 měsících, tedy 2 letech života.

Rady výrobců granulí se liší od jiných rad

Jak jsem se již snažil zdůraznit v úvodu tohoto článku, nikdo vám s jistotou nemůže tvrdit, že tímto dnem se z toho a z toho štěněte stává dospělý pes. Výrobci granulí se vzhledem k živé hmotnosti psů snaží doporučit nejvhodnější typy krmiva. Jakým dnem přestat krmit psa granulemi (suchým krmivem) pro štěně a začít krmit granulemi pro dospělé psy je v praxi pouze na vás. Někteří (především ti méně kvalitní) výrobci krmiva pro psy tyto možnosti ani nenabízejí či zcela ignorují různé hmotnosti psů. V případě štěněte je rozhodně dobré na suchém krmivu pro psy nešetřit. Vrátí se to nejen psovi, ale dost možná i vám (teoreticky předcházíte zdravotním problémům psa). Při přechodu z štěněčího suchého krmiva na dospělé suché krmivo pro psy je vhodné zohlednit i fyzickou aktivitu psa. Pokud je štěně aktivnější, je na místě krmení stravou pro štěňata prodloužit, nic se nestane, ba naopak. A naopka, pokud je štěně méně aktivní, můžete přestat krmit stravou pro štěňata měsícem věku psa, který vám doporučil veterinář nebo který jste našli v dejaké tabulce.

Štěně se stává dospělým psem podle živé hmotnosti plemena psa

Psí rasa, výška psa přímo úměrou souvisí i s váhou psa. Díky tomu je možné prodávat krmivo pro psy a vytvořit tabulky právě na základě hmotnosti těla psa či feny. K níže uvedenému seznamu hmotností psů jsou přiřazena období kdy se (přibližně) ze štěněte stává dospělý pes nebo fena.

  • pes či fena od do 10 kg - v 6. až ve 12. měsíci věku u pas nastává dospělost
  • pes či fena od 11 kg do 10 kg - ve 12. až ve 14. měsíci věku u psa nastává dospělost
  • pes či fena od 26 kg do 10 kg - ve 14. až v 16. měsíci věku u psa nastává dospělost
  • pes či fena nad 45 kg - ve 22. až ve 26. měsíci věku psa nastává dospělost

Co si myslíte vy? Kdy váš pes či fena přestal/a být štěně a stal/a se dospělým psem/fenou?


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!