Kdy koupat štěně

Štěňata

Přidal dominik, dne 30. 06. 2016 ,  0x


Člověk by někdy nevěřil, kolik odpovědí na tuto vcelku snadnou otázku, lze na internetu nalézt. Především záleží na důvodu, proč chcete štěně či psa vykoupat. Je od bahna, zapáchá nebo má příliš mastnou srst? Ve všech případech je obvykle vhodné psa vykoupat, ale pozor, šampón nemusí být nutný.

Čím více psa koupu, tím více páchne

V mnoha diskuzích či na obalu šampónu pro psy se můžete dočíst, že je možné koupat psa podle potřeby, klidně i denně. Samozřejmě, je to Váš pes, páchne, proč ho tedy nevykoupat?

I ten nejšetrnější šampón pro štěňata pokožku s vlasovými folikulami vysušuje a dráždí, což způsobí zvýšenou sekreci mazových žláz (pes bude mít mastný kožich a bude více smrdět”). Jednoduše řečeno, šampón kůži psa vysuší a kůže se brání a zvlhčuje se”. Časté mytí štěněte i dospělého psa šampónem z důvodu zápachu tedy může být doslova kontraproduktivní. Za zápach mohou být zodpovědná i různá kožní onemocnění, kdy umytím psa můžete celou věc zkomplikovat.

Kožní onemocnění u psů

Jaký šampón vybrat pro štěně

Samozřejmě ten pro štěňata, v případě nutnosti je možné použít i dětský šampón. Šampóny pro psy se pohybují v podobné cenové hladině jako ty lidské. Některé jsou vhodné i pro psy s citlivou kůží, vyrážkami. Můžete vybírat i mezi hypoalergenními šampóny, popř. existují šampóny určená přímo konkrétnímu plemeni psa (v tomto případě jde spíše o chytrý marketingový tah nežli o kvalitu). Na šampóny, jako de facto na ničem, se nevyplácí šetřit. Myslete na to, že pes má více ochlupení než Vy, takže na např. na berňáka (bernského salašnického psa) můžete spotřebovat i celé 100 ml balení.

Pokud pes na mycí prostředky reaguje náchylně, alergicky, resp. má citlivou pokožku, je vhodné výběr usměrnit, při vyšším postižení kůže či vypadávání srsti - navštivte se štěnětem veterinárního lékaře.

 

Kdy tedy začít štěně koupat?

Starší kynolog Vám řekne, že pes do 6 měsíců se nesmí koupat nebo se dokonce nesmí i stříhat. Hlupák Vám poradí, ať ho koupete denně (bezdůvodně). Nic se nestane, když vykoupete i mladší štěně. Pro jistotu je vhodné začít s malým nánosem daného šampónu, aby šla případná alergická reakce včasně podchytit.

Záleží na plemeni psa?

Ano, jako vždy nezáleží pouze na plemeni štěněte, ale také na individualitě jedince. Psi s delší srstí mají logicky vyšší tendenci k „zapaření” kožichu, čímž i k zapáchání.

Jak správně koupat štěně

První koupání štěněte je pro prvomajitele obrovské téma. Nic nepodceňte, abyste příště psa či fenku do koupelny/sprchy… donutili vejít.

V praxi při koupání nezapomeňte vyjadřovat pouze pozitivní stimuly, psa odměňovat a chválit. Ať sprchování nebere jako trest. Pokud si dáte záležet, možná to štěně zvládne samo, jako na videu níže. Doporučuji i zhlédnout video-tipy jak koupat šteně.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!