Neposlušné štěně

Štěňata

Přidal dominik, dne 29. 04. 2016 ,  0x


Za neposlušnost štěněte, ač si to většinou nepřipouští, si většinou může majitel sám. Pokud hledáte konkrétní tipy a triky, koukněte se do sekce Výcvik a výchova psů a štěňat. V případě, že jde o neposlušné štěně, které je v období puberty, je neposlušnost a nepřiměřené chování u jinak poslušného a vycvičeného psa zcela normální. Pubertou si přeci prošel každý z nás, přičemž hormonální disbalance se psy nadělá stejné „chuligány.”

Zjistěte si: Do kdy je můj pes ještě štěně

Jak přimět štěně, aby bylo poslušné

Abyste mohli štěně vést, vychovávat a učit novým povelům je nutné oboustranné porozumění. Štěňata se rodí s mnohem lepšími fyzickými, ale i psychickými vlastnostmi než lidé. Štěně ve věku pár týdnů má inteligenci asi osmi měsíčního dítěte. Mj. štěňata dokáží chodit de facto hned po narození, v mnohém jsou (do roka života) fyzicky dokonalejší než děti. Díky tomu, že jsou štěňata chytrá, výchova začíná ihned po narození, v prvních cca 7 týdnech se o výchovu v ideálním případě stará jejich matka. Štěně by si za tu dobu mělo zafixovat vrozené reflex, např. přístup k čistotě a především navyknout na lidi. Myslete na to, že nejintenzivnější výchova, respektive výcvik štěněte probíhá ve fázi poznání - tedy ihned v prvním okamžiku, tudíž je nutné vytyčené bariéry neměnit. V případě, že pes nesmí jíst jídlo od stolu, opravdu nikdy nesmí jíst u stolu atp.

Přečtěte si: Co když je u psa s výchovou k čistotě problém

Štěně pořád kouše, kouše a kouše

V tomto případě se znovu hodí přirovnání k dítěti, které neustále okolní předměty olizuje a bere do pusy. Štěňata namísto toho okolní předměty očichají a zkusí se do nich kousnout. Problém s kousáním štěněte do rukou, nohou atp. je velmi běžný, psa za to netrestejte, ale dejte mu najevo, že se to nesmí. Obvykle zabere jednoduchý trik: zakňučte, štěně se podiví a uvědomí si, že Vás to bolí. Pokud štěně necháte okousávat Vaše ruce atp., časem stisk čelistí zesílí a mléčné zuby psů jsou špičaté, což Vás může časem opravdu velmi bolet. Místo rukou je lepší např. uzel na tahání či jiná hračka, a navíc tím posílíte svalstvo nejen psovi, ale i sobě.

Co dělat, když pes tahá na vodítku

Časté venčení štěněte je nutné

Štěně v průměru udrží moč asi 2,5 hodiny, což je velmi málo. Pokud se divíte, že Vám močí doma, možná už víte proč. Určitý problém může nastávat i v případě, že štěně potřebuje kadit, protože pocit exkrece může pocítit až v posledních chvílích. A na co si dát kromě častého venčení ještě pozor?

  • aby štěně spalo celou noc, zamezte mu např. po 20. hodině přístup k vodě
  • štěně za vykonání potřeby nikdy netrestejte
  • štěně vyvenčete po každém spánku, jídle, hraní a minimálně každou 3. hodinu
  • únik moči může být způsoben nejen strachem, ale také velkým návalem radosti (především u štěňat)

Zjistěte si víc: Jak naučit psa nečůrat doma, Štěně se doma počůrává

Pro štěně je život hrou

Nepočítejte s tím, že si štěně zaleze do pelíšku a zabaví se samo, načež zalehne ke klidnému spánku. Naopak, štěně stále objevuje nové věci a zkouší, co si může dovolit. Vy jste jeho páníček, tudíž hranice vytyčujete Vy. Připravte si dostatek trpělivosti, motivace a času. Výcvik štěněte pojměte formou hry, což bude lepší jak pro štěně tak i (po psychické stránce) pro Vás.

Mohlo by Vás zajímat: Jak zabavit psa

Závěrem: neposlušné štěně nebo špatný psovod?

Nikdo neslyší kritiku rád. Ale začněte otázkou: ne, proč je štěně neposlušné, ale co já dělám špatně. Určitě na něco přijdete. Je jasné, že vycvičit naprosto poslušného psa je velmi složitý proces a pro prvo-majitele štěněte si žádá mnoho úsilí a motivace, ale když se chce, je to hračka. Štěně se učí, poznává a zkouší, co si může a nesmí dovolit. Co psovi jednou dovolíte, zcela logicky nepochopí, proč podruhé nesmí.


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!