Jak odnaučit štěně kousat a co dělat, když kouše do rukou

Štěňata

Přidal dominik, dne 5. 05. 2016 ,  0x


Štěně je velmi hravé a stále zkouší, kde jsou jeho hranice, respektive co si může dovolit. Dané hranice stanovujete Vy, nikdo nyní. Pokud jednou štěně do rukou kousat necháte, jen stěží mu podruhé vysvětlíte, že podruhé kousat nesmí. Vše se týká výchovy, nikoliv výcviku. Výchova štěněte si žádá mnohem více trpělivosti a důslednosti než psí výcvik, který logicky neprobíhá kontinuálně.

Přečtěte si: Neposlušné štěně

Kousaní štěněte do rukou není hra!

Přestože se to z počátku může zdát jako skvělá hra, kdy se zabaví nejen štěně, ale i Vy. Postupem času štěně s mírou stisku čelistí přitvrdí a nepochopí, že Vás okousávání bolí. V sedmém týdnu je sranda pozorovat štěně, které lehce kouše do rukou. Na druhou stranu, ve čtvrtém měsíci života štěněte už Vás tento styl hry bude opravdu bolet.

Co dělat v praxi, když štěně kouše do rukou

V tomto článku dále naleznete několik tipů a triků, jak štěně odnaučit kousat do rukou. Způsobů je mnoho, na každé štěně nejlépe účinkuje jiný. Nejdůležitější je, aby štěně pochopilo, že se do lidí nekouše, a to ani v rámci hry atp.

Štěně nepozná velikost kousnutí

Divíte se, že stisk mléčných zubů, respektive jehliček je čím dál tím silnější. Štěně, ale i pes de facto nepozná přesnou míru stisku do lidských rukou, protože kůže je měkká a vytváří malý odpor. Velikost stisku se ještě více zvyšuje, když Vás pes okousává v rámci přetahování, aportu atd.

Proč štěně kouše do lidských rukou?

Jak jsem již zmínil v úvodu, štěně neustále zkouší, co si smí a nesmí dovolit. Mnoho začátečníků nechá štěně, ať si dělá, co chce, přeci to nebolí a je to srandovní. Štěňata nemají moc způsobů jak přijít do interakce. Ovšem hlavním spouštěčem kousání jsou „štěněčí zápasy” a učení nápodobou (jejich matka je pomocí čelistí přemísťuje, popř. kárá). Štěňata se vzájemně neustále okousávájí, a to po celém těle. Jakmile jedno štěně kousne druhé tvrději, poražený zakňučí a hra obvykle končí. Toto je první a zároveň většinou nejúčinnější metoda, jak štěněti vysvětlit, že se do lidí nekouše. Jednoduše předstírejte zakňučení.

Mohlo by Vás zajímat: Jak odnaučit štěně nečůrat doma

Jak odnaučit štěně kousat do rukou: Zakňučet, ignorovat a chválit

Jakmile Vás štěně kousne, zakňučte (viz. odstavec výše). V případě, že štěně na okamžik přestalo, tento proces opakujte. Pokud kousání pokračuje i podruhé, odvraťte oči od štěněte a ignorujte jej, a to alespoň 10 vteřin. Když Vás začne olizovat a kousání na delší dobu (cca 10 vteřin) ustane, pochvalte jej, přetahujte se o provaz či zvolte jinou štěněti oblíbenou formu hry. Některá štěňata pokračují v kousání i poté, co je ignorujete, nadáváte jim, zakňučíte, nic nepomáhá. V tomto případě je vhodné opustit místnost a štěně nechat samotné. Poté se vraťte, štěně pohlaďte. Pokud Vás nekouše, pochvalte jej. V opačném případě proces opakujte. Tento způsob bývá nejvíce efektivní, ovšem ne zcela vždy zabere.

Tipy a triky: Když mě štěně kouše do rukou

Následuje pár tipů, jak zamezit tomu, aby Vás už štěně nadále nekousalo. Jako u každého výcviku a výchovy štěněte si připravte potřebnou dávku motivace a především trpělivosti.

  • Potřebuje štěně neustále kousat? Dejte mu kost (hovězí, nevařenou, která se neláme) nebo jinou psí hračku, která mu kousání do rukou vynahradí.
  • Začne Vás štěně kousat, když ho poplácáte anebo pohladíte? Připravte si do druhé ruky pamlsek anebo jeho oblíbenou hračku a rozptylte jeho pozornost.
  • Když se rozejdete, kouše Vás štěně do kotníků a nohou? Důležité je zastavit a štěně ignorovat. V případě, že Vás štěně kouše do nohou často, připravte si do kapsy míček anebo jinou hračku pro psy, poté co zastavíte, pohrajte se s ním. Do 2 týdnů by si štěně mělo zvyknout a kousání do nohou by mělo ustat.
  • Další možností je použití vodítka. Když Vás štěně kousne, lehce vodítkem škubněte souběžně s povelem „nesmíš” aj. Při tomto pozor, vodítkem netrhejte prudce, můžete de facto ublížit i sobě. V praxi jde spíše o podvědomé spojení s procesem škubnutí za obojek, které si štěně spojí s výcvikem „když něco nedělám dobře, přichází škubnutí.”
  • Vyvarujte se máváním rukou či prsty před štěnětem, protože tím jej vyprovokujete k dalšímu kousnutí.
  • Mj. se vyvarujte i ponecháním štěněte si hrát s Vámi či jinými lidmi. Štěně k Vám musí chovat určitou dávku respektu, nejste jeho hračka.
  • Plácání nebo mlácení štěněte v praxi často stisk čelisti zesílí. Štěně proto údery atp. netrestejte, a to ani v jiných případech.

Přečtěte si: Jak správně trestat psa


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!