Proč na nás pes kouká, když „hází bobek?“

Rady začátečníkům

Přidal simii, dne 16. 01. 2020 ,  0x

Proč na nás pes kouká, když „hází bobek?“

Možná se vám to zdá úsměvné, ale i na chování psů při vylučování jsou různé odborné studie (odkaz vede na odborné studie v angličtině).

Je to jeho instinkt, který zdělil po svých prapředcích. Když vás vidí, dává mu to pocit jistoty a pohody. Obrázek níže tedy nevypovídá úplně přesně...


Proč se na mě pes upřeně kouká, když kaká?

Je to přirozený instinkt, který zdělil po svých prapředcích, tedy vlcích. 

Proč nedávat psovi pocit soukromí, když vykonává potřebu?

Lidé dávají psům lidské vlastnosti. Můžeme psovi dát tisíce lidských vlastností a jen někdy máme pravdu. Například, dlouhou dobu by vám každý kynolog, cvičitel psů, odborník na psy řekl, že psi neumí žárlit, je to pouze lidská vlastnost, kterou chybně na psy přenášíme.

A realita? Díky nedávné studii víme, že psi žárlit umí, psali jsme o tom v článku: Pes umí žárlit, vědecky potvrzeno.

Proč psa nechat, aby se na mě díval?

Jak jsme již napsali v úvodu, dává mu to pocit jistoty a bezpečí. Pokud se budete snažit schovat, aby měl pes na vykonání potřeby intimní chvilku, zbytečně ho znejistíte.

Jak to funguje u vlků?

Ve vlčí smečce měl každý její člen nějakou funkci a vlastně i dnes mají. Podobné vzorce jsou sledovány i u divokých psů. A jak každý pejskař může potvrdit, také u většiny domestikovaných psů. Ve smečce vás i chvilka nepozornosti mohla ohrozit, proto zde byli tzv. watchers (hlídači smečky), kteří v případě blížícího se nebezpečí varovali zbytek smečky. A během kálení je pes ohrožený, což by v krajním případě mohlo vést i ke ztrátě smečky.

Jakmile si vlk (nebo divoký pes) potřeboval vykonat svou potřebu, musel mít kontakt se psem na stráži (watcher), který by ho v případě nebezpečí varoval.

Většina psů tedy vyžaduje při vykonávání potřeby (na neznámých místech) svého hlídače. V důsledku, pokud i vy někdy budete vykonávat potřebu a bude u toho váš pes, měli byste si prohodit role. Tzn. váš pes se stane strážcem a v případě nebezpečí vás varuje.

Problémy s nechtěným vylučováním

Narazili jste na tento článek, protože vás pes kálí nebo močí tam, kde vy nechcete? Pokud jste úplný začátečník, doporučujeme článek: Jak naučit psa na WC.

Nejčastější chyba při výchově psa

Pes mi vylučuje všude možné, co mám dělat?

Bohužel, nejspíše bude chyba na vaší straně výchovy. Pokud pes vykoná potřebu tam, kde nechcete (doma, na okrasné květiny...), tak jste nejspíše udělali chybu v rané fázi. Jakmile psa totiž za vykonávání potřeby potrestáme, děláme velkou chybu. Pes si trest spojí s vylučováním a s vámi, s tím, že ho vidíte. Jen malá hrstka psů (spíše starších) si dokáže spojit místo a vykonávání potřeby. Vždy si to ale spojí s vámi. Co si z toho pes vezme? Příště vykoná potřebu tam, kde ho neuvidíte (za gaučem, za dveřmi atp.). Psa tedy za kálení nebo močení nikdy netrestáme.



Měli byste vědět, proč:


Proč psi milují drbání na břiše?


Jak poznám, že je pes naštvaný?


Jak si pes volí svého největšího oblíbence?


Proč nás psi olizují?

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!