7 příznaků: Jak poznat, že je na mě pes naštvaný?

Rady začátečníkům

Přidal rtolomila, dne 9. 04. 2019 ,  0x


Přijdete domů a pes vás nevítá s vrtícím ocasem a břichem nahoru? Cítíte se, jako kdyby byl váš pes v hierarchickém žebříčku nad vámi? Nebo se začal chovat jinak - podivně - a netušíte, co se stalo, co je příčinou a hlavně, co máte dělat? Možná je na vás jednoduše naštvaný, ale jak to poznat a jak tomu předcházet, na tyto otázky si zodpovíme v dnešním článku.



V první řadě si musíme říct, že rozmrzelého psa s jiným chováním pozná obvykle každý pejskař. Problém nastává, když se jeho chování negativně změní ve vaší přítomnosti. Psi, ač jsou stále mnozí duchovní a humánní psychologové proti (navzdory mnoha studiím, které to dokládají), mají podobné pocity jako my lidé. Pes dokáže cítit strach, úzkost, samotu, mentální nepohodu… Podle posledního průzkumu zveřejněného na ASCPA.org si ale psy své emoce přiřazují ke spouštěcím mechanismům jinak než lidé. Pociťují tedy podobné emoce jako my, ale že je pes naštvaný nebo má i náznaky agrese ve chvílích, kdy jste v jeho blízkosti nutně neznamená, že jeho emoce způsobujete vy…

Takže se pes nerozčílí kvůli tomu, že přijdete z práce domů. Nejspíše je něco jiného, co spouští jeho problémové chování. Když se nad tím zamyslíte, podobně to mají i lidé. Nedaří se v práci? „Tak jim to osolím aspoň doma.“ Toto jednání probíhá obvykle podvědomě, to nic nemění na faktu, že ho většina lidí zná z praxe. Následují tedy nejčastější symptomy rozzlobených psů na své majitele.

1. Pes se mi vyhýbá


Cítíte se být ignorováni? Pokud si pes drží svůj odstup od vaší osoby anebo ho již přestalo bavit aportování, hra na přetahovanou a další jinak oblíbené činnosti. Tato zmíněná změna v sociálním chování může znamenat hlavní příznak deprese. Známky deprese často způsobují základní změny v životě psa. V praxi jde například o narození dítěte, ztráta majitele, úmrtí zvířete v domácnosti nebo naopak nové zvíře v domě, v jeho původním teritoriu, které pro vás strážil. Jde o pravděpodobnější možnost, než obvyklé odkládání řešení typu: „Je zase jen unavený nebo se špatně vyspal...“

Psi se snaží svou mentální bolest a nejistotu skrývat, takže jeho vyhýbání se vám může jen znamenat: „Necítím se dobře, chci být sám.“

2. Upřený přímý oční kontakt


Psy predispozičně ze svých instinktů komunikují zejména svým tělem a mimikou na masce (obličeji). Ve chvíli, kdy si pes olizuje pysky, nepřirozeně kňučí anebo se na vás podivně kouká (tzv. půlměsíční či velrybí oko - psali jsme zde), může vám tím dávat najevo, že je zmatený a naštvaný.

Jakmile se sejdou dohromady alespoň dva z těchto tří příznaků, s největší pravděpodobností jde o úzkost psa (obvykle z odloučení). V extrémních případech úzkosti se pes také třese. Řešení problému je podobné jako u prvního bodu. Nejde o jednorázovou činnost, která vše ihned napraví. Psovi musíme věnovat více času, uklidnit ho, upoutat jeho pozornost např. pamlskem nebo oblíbenou hračkou, opatrně psa přesunout k jeho místu (boudy, pelech - pokud jej nemá spojený s negativní asociací). Nezapomeňte, že pes vnímá vaše emoce nejen podle zraku a sluchu, ale také podle pachu, proto se při řešení problému pokuste zůstat co nejvíce klidní. Přenášení negativních emocí z člověka na psa není mýtus.

3. Nedává najevo svůj zájem o hry, výcvik, venčení aj.


Pokud pes ztratil výrazně zájem o jeho oblíbené aktivity (procházky, aportování, krmivo…), je tu velká šance, že se psychicky necítí dobře.

Díky tomu, že se psi snaží skrýt své negativní emoce, tyto změny v chování mohou být známkou toho, že se pes snaží zakrýt svou indispozici nebo zranění, ať už mentální nebo fyzickou. Výrazné změny v chování jsou navíc symptomem pro mnoho nemocí, proto se vyplatí nic neodkládat a vyrazit za veterinářem.

4. Pes mlátí okolní lidi tlapkou


Bouchá vás tlapkou, pošťuchuje nosem, hlavou nebo odstrkává pozadím? Možná si říkáte, že vám tím chce dát najevo svůj nezájem, ať jdete pryč. Opak je pravdou, snaží se vám tím něco říct, na něco vás upozornit anebo jednoduše něco chce. Nejspíše si vynucuje pozornost, např. ve formě pamlsku, her či procházky. Jednoduše řečeno, je naštvaný, že se mu nevěnujete. Recept na odnaučení tohoto je snadný - jeho snahu ignorujte. Jakmile přestane na dostatečně dlouhou dobu, začněte se mu věnovat.

5. Schovává se v posteli nebo v čistém prádle


Že se vám pes schovává neznamená (většinou), že je na vás naštvaný. Z něčeho má strach. Možná si vzpomenete na velkou bouřku, kdy se snažil zalézt kamkoliv to šlo. Bouřka ale není jedinou příčinou, často se psi schovávají kvůli koupání (ve vaně nebo umyvadle), stříhání drápků, vysavači… Řešení je velmi obtížné, tedy pokud jste s přivykáním si na nezcela typické okolní vjemy nezačali již ve štěněčím věku psa. V dospělém věku psa jde jako v předchozích případech o postupné zvykání si na rušivý vjem (sekačka na trávu, místnost s vanou atp.).

6. Počůrává vaše věci


No… Když vám pes počůrá nohu, tričko nebo batoh, je to kvůli tomu, že je na vás naštvaný, je to tak? Ve skutečnosti je to známka, že se děje něco jiného…

Psí močení na vaše věci může znamenat značení teritoria (dle HSUSA je řešením kastrace psa nebo feny), může jít také o stres, strach nebo frustraci z nového dítěte nebo zvířete v domácnosti.

Je také dobře možné, že močení způsobuje onemocnění, které se nemusí přímo vztahovat k močovým cestám. I přes to, že pes nejeví jiné známky onemocnění a vyloučili jste ostatní možnosti, které očůrávání věcí mohou způsobovat, je vhodné navštívit veterináře.

Doporučujeme: Co dělat, když se pes počůrává?

7. Kouše, žvýká, škrábe gauč a jiný nábytek


R.I.P. novému bytovému interiéru. Ničí vám pes interiér - škrábe podlahu nebo kouše do nábytku? Vypadá to, že na vině jste vy, ale je tu šance, že tomu tak není.

Takové projevy ničení okolních věcí v bytě jsou obvykle u psů spojeny s úzkostí. Když zjistíte, že vám pes začal okusovat nebo jinak ničit vybavení domu, pořiďte mu nové hračky, které může žvýkat, a především mu věnujte dostatek času, aby svou energii směřoval tím správným směrem.

Psi s velkým temperamentem a energičtější psi potřebují více věcí, co na práci. Jakmile pes ukojí svou energii výcvikem, během nebo hrou, nebude mít (obvykle) potřebu ničit interiér bytu.

Je na mě tedy můj pes naštvaný?

Na závěr bychom rádi podtrhli, že přestože to vypadá tak, že je na vás pes rozzlobený, nemá vás rád, dělá vám naschvály, reálně může být všechno jinak. Důležité je věci řešit včas a zachovat si se psem vzájemný zdravý vztah.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!