Jak si pes zvolí svého oblíbence číslo jedna?

Rady začátečníkům

Přidal lol554, dne 1. 04. 2019 ,  0x

Jak si pes zvolí svého oblíbence číslo jedna?

Každý chce být psím oblíbencem číslo jedna! Ve zkratce, je to podobné jako u lidí, jde zejména o socializaci, pozornost, pozitivní asociaci a osobnost. Ale pojďme se podívat na zajímavé detaily a hlavně si pojďme vysvětlit, jak se stát psím oblíbencem číslo jedna.



Můj pes mě má opravdu rád, ale mého bratra Pavla MILUJE! Není to žádná náhoda, postavte nás do protějších rohů a jeho radar vždy zamíří k Pavlovi. Je to nefér, svého psa mám moc rád a trávím s ním většinu volného času… Kupuji mu krmivo, denně ho venčím, starám se o něj - všechno je marné. Ale když Pavel přijde na návštěvu, všechno se změní a můj pes dělá, jako by mě neznal…


Nejen z příkladu výše je zřejmé, že člověk, který se psem tráví většinu času, nemusí být jeho hlavním oblíbencem. Takže jak to psi dělají? Je možné změnit jejich priority?

Ano, každý pes je originál, každý má jiné chování, jiné preference, jiné geny… Ale existuje několik aspektů, které většinou fungují a působí globálně na všechna plemena.

Socializace se psem


Většina psů nejvíce přilne k těm osobám (nebo zvířatům), se kterými tráví své útlé dětství (štěněčí věk). Obecně k socializaci dochází zejména mezi 4. a 9. týdnem věku. V tomto věku si mozek štěňat mnohé (podvědomě) zapamatuje do konce svého života. Mj. je důležité, aby si v tomto věku zvyklo i na cizí lidi, hluk, křik atp.

Řekněme si příklad. Pokud pes do věku 9 týdnů neuvidí člověka, je vysoce pravděpodobné, že k lidem nebude mít důvěru. Anebo pokud do tohoto věku neuvidí člověka v kloubu, je možné, že bude mít z lidí nosící klobouk strach.

Během socializace hraje velkou roli i pohlaví lidí, se kterými přijde štěně do styku. V případě, že má pes například pozitivnější zkušenosti s muži, bude v dospělém věku více tíhnout k mužskému pohlaví - a naopak.

Přestože je období socializace štěněte velmi důležité, na dalším průběhu života (nové zkušenosti, zážitky, denní péče, procházky) záleží - a to hodně.

Zájem o psa zvyšuje vzájemné pouto


Projevený zájem z vaší strany ke psovi zvyšuje míru vašich vzájemných vazeb. V praxi spíše můžeme mluvit o afektovaném chování - když se začnete před psem „chovat jako kašpar“, spíše si vás oblíbí, pozitivně otiskne.

V mém osobním případě to sice neplatí, ale v zásadě platí, že čím víc psovi dáváte pozornosti a času, tím více vás vyhledává a kontroluje si vás.

Mimo výše zmíněné, tak i fyzické pohodlí (např. masáž, drbání) ve psech vzbuzuje pozitivní emoce a s přirozenou asociací k vám - jednoduše si vás oblíbí. Ovšem pokud psovi zaplatí psí salón, masáž, zábavné tréninky u psovoda… V tom případě bude vidět to pozitivní tam venku, pryč od vás.

U některých psů ale také nerozhoduje pouze kvantita. Na kvalitě záleží, pokud má pes s osobou pouze pár vzpomínek, za to velmi pozitivních, bude více tíhnout k této osobě.

Klíčem k úspěchu je pozitivní asociace


I. P. Pavlova si pamatujete? Na asociaci záleží. Pokud jste zdrojem dobrých pamlsků nebo jiných (pro psa) pozitivních věcí - získáváte další plusové body. Jídlo je pro psa jedna z priorit, ač si to lidé nepřipouští, máme to podobně. Znáte to rčení? „Pes má tak pestrý život jako je pestrá jeho strava“ - to mluví za vše.

Přirozená asociace ale funguje i druhým směrem, tím negativním. Navázat ryze pozitivní vztah s veterinářem by byl opravdu zázrak. Pokud to shrneme, tak pozitivní asociace vede k pozitivnímu vztahu pes vs. člověk.

Když k vám přijde návštěva, dejte jim do rukou pamlsky, pes si je oblíbí, a lépe tak přivykne k cizím lidem.

Abychom byli zcela korektní, tak existují i plemena psů, která přivyknou k jednomu majiteli. K ostatním budou chovat nedůvěru (výjimku může tvořit rodina, resp. smečka). Mezi psí plemena, u kterých je tato přilnavost k jedné jediné osobě velmi patrná patří: basenji, anglický chrt, shiba-Inu a cairn teriér.

Jak být pro psa tím nejlepším?


Jestli si myslíte, že nejste pro psa tím neojblíbenějším člověkem, nezoufejte. Na zpevnění a zpozitivnění vašeho vztahu se dá vždycky pracovat. Nejlepším způsobem je strávit společně v těsné blízkosti alespoň 30 minut, a to každý den. Tímto časem ale nemyslíme procházky, běhání, společné sledování Tv. Váš společný čas by měl být i těsný a aktivní. Nevíte co tím myslíme? Tady jsou nějaké příklady:

  • hrajte přetahovanou, hledání nebo schovku
  • učte svého psa novým cvikům nebo zkuste, zda si pamatuje i staré kousky
  • sporty jako agility, flyball, kdy psovod pracuje se psem jako tým také utužují vztah člověka se psem

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!