Psi dokáží žárlit, vyvrátil se tak údajný mýtus o psích emocích

Obecně o psech

Přidal monikas123, dne 17. 11. 2019 ,  0x

Psi dokáží žárlit, vyvrátil se tak údajný mýtus o psích emocích

V redakci jsme si všichni společně zavzpomínali na své začátky s výcvikem psů. Snad každý majitel, který kdy chodil na cvičák, se zmínil zkušenějšímu, popř. výcvikáři s tím, že ten jeho pes žárlí.

Každý (o kterým jsme se dočetli, ve výsledku jde o vyšší desítky zkušených kynologů) tvrdil přebranou informaci o tom, že psi žárlit neumí. Tuhle emoci prostě nemají. A na následnou otázku - co tedy dělá, když nežárlí? Se vám obvykle dostalo v odpovědi něco ve smyslu:

Psi žárlit neumí, nechápou, co je žárlení. Jen chtějí vaší pozornost.

Jak nám ale potvrdila studie z Kalifornie, tak psi žárlit umí! Můžete tak s klidem přijít za svým výcvikářem, který se vás snažil přesvědčit o opaku, doložit mu studii a říct - měl jsem pravdu.


Jde o zcela první studii svého druhu. Takže, jak známe z praxe, je možné, že se za pár let najde další podobná studie, která bude mít trochu jiné výsledky. Nicméně je s podivem, že přestože jde o velmi diskutované téma, do teď zde žádná studie na toto téma nebyla.


Jak výzkum o psí žárlivosti probíhal?

Psi byli vystaveni 2 jevům. Prvním byla atrapa psa (aby se zamezilo tomu, že pes bude jevit známky žárlivosti, které by šly zaměnit něčím jiným, např. zájmem o hru se skutečným psem na základě pachu aj.), druhým byl kbelík.

Jak se definovala žárlivost?

Byla rozdělena do dvou rovin. Jednak, kdy pes jevil nepokoj, vyjádřený v podstatě jakýmkoliv chováním. Druhým byla tzv. typická žárlivost, která se projevila dotknutím majitele psa nebo postavením psa mezi subjekt (atrapa/kbelík).

Jak výzkum dopadl?

78 % psů žárlilo na druhého psa, z toho 42 % projevilo pravou žárlivost.

Na kbelík reagovalo 42 % psů, z toho pouze 22 % srovnatelně a pouze 1 % psů se postavilo mezi kbelík a majitele.

Co z výzkumu plyne?

Psi prokazatelně umí žárlit! Pro mnoho z vás to není novinka, nicméně konečně je psí žárlivost prokázána i mezi vědeckými kruhy. Tento výzkum navíc prokázal pouze to, že psi žárlí, pokud se domnívají, že jde o psa. Většinu podnětů z okolí totiž psi z okolí přijímají čichem (nikoliv zrakem jako tomu je u lidí). Pokud by šlo o reálného psa, míra zachycení žárlivosti u psů by byla jednoznačně vyšší. Na druhou stranu, pro skeptiky by šlo teoreticky žárlivost zaměnit například s hierarchií ve smečce atp. Autoři studie mj. uvádějí, že:

Mnoho lidí si myslelo, že je žárlivost pouze lidskou výsadou. My jsme dokázali opak.


Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky moc



Chci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!