Proč nás psi tak rádi olizují? Tady máte 8 důvodů

Rady začátečníkům

Přidal heavynka, dne 16. 04. 2018 ,  0x

Proč nás psi tak rádi olizují? Tady máte 8 důvodů

Všichni milovníci psů vědí, jak nádherný může být polibek od jejich čtyřnohého přítele. Ale co ho k tomu vlastně vede?Zamysleli jste se někdy nad tím, proč psi tak rádi olizují váš obličej, lýtka nebo ruce? Jejich jazyk je jedním z mnoha způsobů, jak s námi mohou komunikovat. Svým chováním nám předávají informace a sdělí nám vše, co chtějí, ač si to mnohdy sami neuvědomujeme... Pojďme se společně podívat na možné příčiny toho: „Proč mi ten můj pes pořád olizuje obličej?“


Naučili se to od své matky

Psí máma olizuje svá štěňata ihned po narození. Tak je čistí, desinfikuje a pečuje o ně. Štěně to vnímá jako pozitivní souhru mezi ním a matkou. Cítí vyjádření kontaktu, a tento přístup aplikuje i na svého pána.


„Moje máma mě olízla, tak já tě olíznu taky. To je super!“

Naučili se to od svého pána

Vy můžete být tím, díky komu si váš pes olizování zafixoval. Vzpomeňte si na to, kdy to poprvé udělal. Vám se to líbilo tak, že jste ho šťastně odměnili nadšenými slovy, a možná i pamlskem. Pes si rychle spojí olizování s vaším nadšeným projevem. A to je přesně to, co na vás miluje, chce vám jednoduše udělat radost!


Vyjadřují tím oddanost

Olíznutí může být submisivním gestem. Pes vám tím dává najevo, že k vám vzhlíží a plně vás uznává. Možná vás dokonce žádá o jídlo. Ve volné přírodě olizují malá štěňata ústa své matky, když mají např. hlad nebo se dožadují pozornosti. Naznačují jí tím také respekt, přičemž vždy záleží na konkrétní situaci. Vlč instinkty jsou silné a zůstaly ve vašem psovi zakořeněny dodnes...


Je to jen chemie

Když pes někoho olizuje, uvolňují se mu endorfiny. Cítí se dobře a má radost. Je to pro něj příjemná a uklidňující záležitost. A takové pocity za to přeci stojí, no ne?


Vyzývají ke hře

Lízání může být jedním ze způsobů, jak se pes snaží upoutat vaši pozornost. A pokud už dojde ke hře, je mnohem lepší, když používá jazyk namísto zubů. Pro vás tedy určitě...


Člověk jim prostě chutná

A konečně nejzajímavější důvod, vaše zpocená a slaná kůže psům jednoduše chutná. Možná to zní lehce nechutně, ale je to prostě tak. Sůl máme rádi nejen my lidé, ale také naši čtyřnozí společníci. Pes vaši chuť a vůni dobře pozná. Každý majitel si jistě vybaví, jak nadšeně ukradl jeho pes použité ponožky nebo spodní prádlo. Olizování naší pokožky totiž může fungovat na podobném principu.


Svého pána milují

Pes vás také často olízne jen proto, že vás má rád. Štěně nemá tolik komunikačních prostředků jako my. A vrtění ocasem, úsměv, radostná mimika, vrtění ocasem a olizování jsou snadné způsoby, jak vyjádřit nehynoucí lásku a náklonnost.

To jsou jen některé z důvodů, proč by vás váš pes mohl líbat. Někdy samozřejmě mohou nastat abnormality, které je třeba konzultovat s veterinárním lékařem. Mějte ale na paměti, že olizování je ve většině případech zcela v pořádku a přirozené.

Teď už víte, co se odehrává v hlavě vašeho psího kamaráda, když vás olizuje. Jídlo, hra a obrovská láska!

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!