Proč psi vlastně milují drbání na břiše?

Rady začátečníkům

Přidal lentilka, dne 9. 07. 2019 ,  0x

Proč psi vlastně milují drbání na břiše?
 „Když se pes převrátí na záda, nemusí to vždy znamenat to, co si myslíte.“

Každý pes má na svém těle zvláštní místo. Když ho na něm pohladíte je šťastný. A opravdovou důvěru ve vás prokáže, právě když se od vás nechá pohladit ho na břiše.

Tuto pozici jistě každý majitel psů zná. Břicho je plně připravené na drbací útuk a psí tlapky trčí do vzduchu. U štěňat se vždy zdá, že se usmívají. Ovšem všichni psi jsou v této poloze z pravidlašťastní a uvolnění.Proč to drbání tak milují?

Proč psi milují hlazení na břiše více než cokoli jiného? Dle veterinární lékařky Eriky Jandové existují dva důvody. „Když pes odkryje břicho, čeká zřejmě pohlazení od důvěryhodného jedince. Může to také symbolizovat to, že se poddává,“ řekla Jandová. „Cíle těchto dvou chování jsou velmi odlišné,“ dodala.

Spokojenost nebo podřízenost

Odhalené bříško může být tedy kromě spokojenosti také známkou podřízenosti. Pes ukazuje, že je poslušný a důvěřu je vám, zároveň se stává zranitelným. Může to být ale i náznak, že chce ukončit kontakt. Pokud jeho tělo ztuhne a ještě sklopí uši, zřejmě se bojí.


Spokojené štěně má na tváři psí úsměv.

Vyhodnoťte situaci správně

Že je velmi důležité rozeznat situaci, o tom dále hovoří veterinární lékařka. „Je nesmírně důležité poznat, v jakém rozpoložení se pes odhalující břicho právě nachází. Pokud se jedná o úzkost, rozhodně byste ho neměli začít hladit po břiše. Takový pes se totiž může projevit agresivně.“

Signály vás navedou

Jak to tedy bezpečně poznat? Naštěstí to není tak obtížné. Pes, který se chce mazlit, si většinou lehne na záda hned vedle osoby, u které se dožaduje pozornosti. Vypadá šťastný a jeho tělo je uvolněné. Stejně tak jsou uvolněny i obličejové mimické svaly (psí masky). Na druhé straně, po nakrmení chlupáče je nutné dbát i na možné příznaky torze u psa - a převracení se na záda pro jistotu zamezit, a to především u velkých a obřích plemen psů, které jsou na torzi žaludku náchylnější...


Každý je originál

Důvody, proč má právě váš pes rád hlazení na břiše, určíte jen těžko. Některé štěně si zkrátka všimne, že náhodný dotyk mu byl příjemný. To si do budoucna zapamatuje a zalehnutím na záda si vás de faccto přivolá. S tím souvisí další možnost: snaží se získat vaši pozornost. Jiný pes to považuje za odměnu od svého majitele.


Hlazení po břiše má i spoustu pozitivních účinků.

Věděli jste, že drbání a hlazení obecně sníží srdeční frekvenci a krevní tlak vašeho psa? Stejně tak mu dopřává interakci a sociální kontakt, který je důležitý především ve štěněčím věku ve stádiu socializace.Až zase budete svého psa hladit, vzpomeňte si na tento článek. A s úsměvem pokračujte. Vždyť to děláte pro dobro vašeho miláčka.

Na druhé straně, zapamatujte si příznaky torze žaludku.

Další článek


Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

Loading...


Ahoj, jmenuji se Dominik a jsem studentem veterinární medicíny. Rád bych během studií vybudoval funkční komunitní webovou stránku pro všechny, kdo mají rádi psy. Plánuji pomáhat majitelům psů, psím útulkům a týraným psům. Zatím se snažím web zaplnit praktickými informacemi a již jsem napsal přes 200 článků. Prosím lajkněte mou facebook stránku a zůstaňte v kontaktu. Díky mocChci odebírat novinky PSÍ ÚSMĚV ve svém prohlížeči!